Czy Mieszkanie Plus wpłynie na ceny wynajmu nieruchomości?

Coraz więcej ostatnimi czasy mówi się o nowym programie rządowym Mieszkanie Plus, który to miałby zapewnić szerokiemu gronu osób dostęp do tanich mieszkań na wynajem. Spotkać można się z opiniami ekspertów, którzy prognozują wynikające z uruchomienia programu przyspieszenie gospodarki oraz obniżenie rynkowych cen wynajmu mieszkań. Czy właściciele mieszkań na wynajem powinni obawiać się ograniczenia dochodów z wynajmu swoich nieruchomości?

Przede wszystkim wypadałoby nieco ostudzić emocje i nadmierny optymizm osób, które liczą, że z dnia na dzień otrzymają dostęp do taniego mieszkania, a w szerszej perspektywie możliwość quasi-kredytowania jego zakupu poprzez program proponowany przez rząd. Należy pamiętać, że samo hasło wprowadzenia takiego rozwiązania jest stosunkowo świeże, mimo jego zalążka sprzed dekady kiedy mowa była o 3 milionach mieszkań, a do samej krystalizacji wszystkich założeń jeszcze daleka droga. Pozostaje wiele kwestii i pytań na które nie znamy obecnie odpowiedzi: gdzie będą te mieszkania budowane? Jakie będą ceny najmu tych lokali? Kto sfinansuje ich budowę? Jaki będzie standard i wielkość takich nieruchomości? Komu będzie przysługiwało prawo przystąpienia do programu? Ile formalności dopełnić będą musieli najemcy? Kiedy oddane zostaną pierwsze mieszkania?

Gołym okiem widać, że liczba niewiadomych i ich waga jest nadal poważna. Już teraz możemy jednak uspokoić obecnych wynajmujących i potencjalnych inwestorów - wpływ tego programu na aktualne wysokości czynszów będzie raczej niewielki. Dlaczego? Nawet jeśli przyjmiemy, że środki na sfinansowanie Mieszkania Plus się znajdą, to kluczowym pozostaje lokalizacja takich inwestycji, a aktualnie pomysłem na umiejscowienie tych nieruchomości pozostają tereny należące do państwa (być może również do samorządów?), których póki co jeszcze w pełni nie zinwentaryzowano. Świadomym przy tym należy być, że liczba takich lokalizacji w centrach miast jest mocno ograniczona, a właśnie takie nieruchomości cieszą się największą popularnością wśród najemców. Popyt na mieszkania znajdujące się blisko centrów wynika przede wszystkim z wygody szybszego dotarcia do pracy lub innych ośrodków istotnych dla konkretnej osoby. Nikt z nas nie lubi przecież tracić czasu na stanie w korkach lub kilka przesiadek podczas godzinnej podróży komunikacją miejską. Stąd też każdy najemca poszukuje nieruchomości, która będzie możliwie jak najlepiej odpowiadać jego sytuacji zawodowej i osobistej.

Oczywiście są osoby poszukujące mieszkań znajdujących się na obrzeżach miast, gdzie liczba takich inwestycji pewnie byłaby największa. Tam faktycznie wprowadzenie programu wiązać się może z obniżeniem atrakcyjności nieruchomości na wynajem oferowanych przez prywatnych właścicieli z uwagi na oczekiwaną przez nich wysokość czynszu. Z drugiej strony, takie nieruchomości z reguły są już wynajmowane za cenę niższą, aniżeli te zlokalizowane w centrach miast, a nie sposób oczekiwać aby rządowy program - mimo planowanego rozmachu - zaspokoił potrzeby wszystkich obecnych i potencjalnych najemców. Aby Mieszkania Plus zlokalizowane na obrzeżach miast cieszyły się popularnością należy je właściwie skomunikować z węzłami transportowymi i stworzyć właściwą infrastrukturę, a na to potrzeba czasu i pieniędzy. Pieniędzy, które znaleźć będą musiały pewnie samorządy.

Pozostaje jeszcze kwestia standardu. Nie spodziewajmy się, że realizacja programu doprowadzi do oddawania szczęśliwym najemcom mieszkań o jakości wykończenia odpowiadającej nieruchomościom prywatnym, których właściciele poważnie traktują ten sposób czerpania dochodów. Założyć można oczywiście pewien ustandaryzowany poziom jakości wykończenia oferowany w tego typu mieszkaniach, jednak nie sposób oczekiwać aby dorównał on warunkom zadbanych lokali na wynajem. Wyposażenie mieszkania w niezbędne sprzęty AGD czy meble będzie leżeć po stronie najemcy, który przeznaczyć będzie na to musiał kilka tysięcy złotych. Mając z drugiej strony alternatywę wynajmu od osoby prywatnej, która takie wyposażenie zapewniła każe się takiemu najemcy dwa razy zastanowić co jest dla niego bardziej opłacalne: niski czynsz i perspektywa dużego wydatku na elementy, których być może nie będzie można w przyszłości zabrać ze sobą lub sprzedać w atrakcyjnej cenie czy nieco wyższy czynsz, ale w oczekiwanym standardzie i bez dodatkowych wydatków.

Sama istota programu - choć słuszna - nie doprowadzi do diametralnej zmiany sytuacji na rynku najmu nieruchomości w Polsce. Rząd za jego pomocą chce zwiększyć mobilność Polaków i umożliwić im wewnątrz-krajową migrację za pracą, do ośrodków które rozwijają się szybciej i dają większe możliwości zarobkowania. Oczekiwanie jednak raptownego obniżenia czynszów najmu nieruchomości pozostaje mrzonką, a sami wynajmujący i prywatni inwestorzy lokujący w ten sposób swój kapitał mogą spać spokojnie. Aby nastąpiła zmiana, znacznie musiałaby zwiększyć się podaż mieszkań oferowanych przez właścicieli prywatnych, których mieszkania ulokowane są w centrach miast bądź w ich okolicach, a to możliwe jest wyłącznie przy odpowiedniej tendencji w perspektywie wielu lat naprzód.

Oceń ten artykuł:
Borysław Pasierbski
Prawnik z wykształcenia, przedsiębiorca i aktywny inwestor na rynku nieruchomości. Kompleksowo zajmuję się obsługą najmu nieruchomości. Staram się pomagać wszystkim wyNajemcom tak, aby zmaksymalizować ich pasywne zyski i redukować ryzyko związane z wynajmem. Nieruchomości są moją pasją, w której stale dążę do samorozwoju i przekazuję swoją wiedzę innym, aby efektywnie zarządzać najmem mieszkań i nie tylko.

Polecane produkty w sklepie

Czynsze najmu rosną, ale czy na pewno
Coraz więcej ostatnimi czasy mówi się o nowym programie rządowym Mieszkanie Plus, który to miałby zapewnić szerokiemu gronu osób dostęp do tanich mieszkań na wynajem. Spotkać można się z opiniami...
Czytaj więcej
Polski (wk)Ład w wynajem nieruchomości
Postanowiliśmy przyjrzeć się nie tylko propozycjom Polskiego Ładu dla rynku nieruchomości, ale skupić się na możliwych konsekwencjach jego wprowadzenia.
Czytaj więcej
Rynek wynajmu rok po pandemii
Coraz więcej ostatnimi czasy mówi się o nowym programie rządowym Mieszkanie Plus, który to miałby zapewnić szerokiemu gronu osób dostęp do tanich mieszkań na wynajem. Spotkać można się z opiniami...
Czytaj więcej

Może też Cię zainteresują:

Skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich
Ustawa o ochronie praw lokatorów od lat stawia w gorszej pozycji właściciela mieszkania. Zadziwiające, że obowiązująca od 2001 roku ustawa o ochronie praw lokatorów nie zmobilizowała nikogo do zbadania zgodności...
Czytaj więcej
Skarga
Coraz więcej ostatnimi czasy mówi się o nowym programie rządowym Mieszkanie Plus, który to miałby zapewnić szerokiemu gronu osób dostęp do tanich mieszkań na wynajem. Spotkać można się z opiniami...
Czytaj więcej
Sposoby na okres martwy na rynku najmu
Coraz więcej ostatnimi czasy mówi się o nowym programie rządowym Mieszkanie Plus, który to miałby zapewnić szerokiemu gronu osób dostęp do tanich mieszkań na wynajem. Spotkać można się z opiniami...
Czytaj więcej
GEHOS sp. z o.o.
ul. Szafera 84/3
71-245 Szczecin
NIP 9552395797
Copyrights 2023 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i marketing: