Bezpieczny wynajem: Jak wybrać właściwego najemcę?

Wybór najemcy to jedna z najważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć przy wynajmie mieszkania. By cieszyć się stabilnym przychodem z nieruchomości przy jak najmniejszym ryzyku, warto przed związaniem się współpracą lepiej poznać naszego potencjalnego lokatora. Jak zwykło się mówić: przezorny zawsze ubezpieczony. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę? Poniżej kilka wskazówek, które powinny ułatwić znalezienie odpowiedniej osoby.

Rozmowa

Niby proste i oczywiste, jednak rozmowa o samym najemcy bywa często pomijana bądź jest przeprowadzana w niewłaściwy sposób. Pamiętajmy, że umiejętność prowadzenia rozmowy z osobami nam nieznanymi z pełnym szacunkiem i zrozumieniem jest kluczowa dla właściwej selekcji najemców. Każdy z nas jest inny. Bywamy zamknięci jak i rozmowni. Promieniujący optymizmem i energiczni albo  skupieni i podejrzliwi. Możemy się spotkać z postawami, które są tylko wynikiem sytuacji, w których dana osoba się znajduje. Pierwsze wrażenie jest ważne, ale to nie wszystko.

Prawdziwą sztuką jest zrozumienie drugiego człowieka i pozostanie otwartym na to kim jest bez jego oceny i szybkiego szufladkowania. Jeśli tylko potrafimy prowadzić swobodną konwersację i nie boimy się zadawać pytań otwartych, to rozmowa będzie dla nas prawdziwą skarbnicą wiedzy o przyszłym lokatorze. Wiele informacji, których potrzebujemy do podjęcia decyzji o związaniu się umową z potencjalnym najemcą, możemy uzyskać od niego samego. Co robi? Gdzie pracuje? Gdzie mieszkał wcześniej i dlaczego szuka czegoś nowego? To tylko kilka podstawowych pytań, które zadają wynajmujący. Ważna jest konsekwencja. I otwartość. Nie zadawajmy pytań tylko dla zasady - słuchajmy tego, co mówi do nas rozmówca.

W sytuacji, gdy odnosimy wrażenie, że ktoś unika odpowiedzi na nasze pytania, warto wyartykułować je wprost raz jeszcze, zaznaczając że jest to dla nas ważne, bo chcemy dowiedzieć się o nim jak najwięcej zanim podejmiemy decyzję o wynajmie mieszkania. Unikajmy przy tym tonu, który sugerowałby przesłuchanie. Spokojna i przyjazna postawa zawsze pozwala łatwiej dotrzeć do drugiego człowieka.

Warunki

Większości z nas warunki mogą kojarzyć się z ustaleniem wysokości czynszu. Najlepiej już teraz dookreślić czy czynsz do administracji pokrywać będzie najemca czy umawiamy się na rozliczanie najmu ryczałtem? Co z ewentualnymi niedopłatami za zużycie wody? A co w przypadku gdy okaże się, że mamy nadpłatę? Kto będzie płacić rachunki za media i jak będzie to rozliczane? Jaki jest termin do zapłaty czynszu? Te wszystkie elementy warto poruszyć już teraz. Warunkować bowiem będą właściwe zrozumienie postanowień umowy najmu, na które wspólnie się godzicie.

Wynajmując na rok i dłużej z pewnością zależeć nam będzie na poznaniu planów potencjalnego najemcy w kontekście naszego mieszkania. Czy chce wynająć tylko na kilka miesięcy? A może jest zainteresowany dłuższą współpracą? Nie ma nic gorszego, jak niezaplanowana "rotacja" i poszukiwanie najemcy na nowo. Warto już na etapie selekcji wiedzieć czy obie strony umowy najmu zainteresowane są tym samym.

Jeśli przewidujemy jakiekolwiek obostrzenia w postaci np. zakazu trzymania zwierząt, zakazu palenia czy najmu okazjonalnego, to rozmowa podczas prezentacji mieszkania jest najlepszym momentem by o tym wspomnieć. W przeciwnym razie narażeni będziemy na niemiłe niespodzianki i niepotrzebne nieporozumienia już w trakcie trwania umowy najmu.

Zarobki najemcy

Przeważnie badanie kondycji finansowej najemcy zamyka się w pytaniu "gdzie Pan/Pani pracuje?". Niektórzy wynajmujący potrafią jeszcze zapytać "ile Pan/Pani zarabia?". Po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania weryfikacja się kończy. Już wiemy wszystko. Możemy podpisywać umowę. Przecież żyjemy w czasach, gdy wszyscy są prawdomówni, a słowo droższe jest od pieniędzy?

Największym błędem właścicieli mieszkań na wynajem jest nie proszenie potencjalnych najemców o udokumentowanie ich dochodów. Cały czas wydaje się to czymś nietaktownym lub niepotrzebnym. W głowie przewija się myśl "czy mogę tego wymagać?". Otóż tak! Przecież źródło i wysokość dochodu, a także forma zatrudnienia będą miały bezpośredni wpływ na to, czy najemca płacić będzie czynsz.

Nie bój się

Ubiegając się o pożyczkę na 10.000 zł, bank pobierze nasze dane osobowe, zażąda oświadczenia o dochodach, często zweryfikuje ich źródło, sprawdzi nas w Biurze Informacji Kredytowej i innych bazach dłużników. Wszystko po to, by ocenić czy jesteśmy dla niego wiarygodnym klientem, który będzie regulować swoje zobowiązania. To zwykła procedura do której przyzwyczajeni jesteśmy wszyscy. Dlaczego więc boimy się poprosić o udokumentowanie dochodu przez potencjalnego najemcę, któremu zamierzamy oddać do używania nasz majątek warty kilkaset tysięcy złotych?

Dzięki postępującej profesjonalizacji rynku wynajmu, co raz większa liczba najemców jest weryfikowana pod kątem źródła i wysokości dochodu zabezpieczając tym samym właścicieli mieszkań przed nierzetelnymi lokatorami. Firma Gestor Home, która specjalizuje się w zarządzaniu mieszkaniami na wynajem, poszła jeszcze o krok dalej i sprawdza potencjalnych najemców w bazach dłużników stawiając sobie za priorytet bezpieczeństwo właścicieli. Choć nie jest to jeszcze w Polsce normą, oczekiwanie od najemców przedstawienia o sobie pewnych dodatkowych danych staje się co raz bardziej powszechne. Stąd też powinniśmy wyzbyć się naszych obaw o reakcję przyszłego lokatora, gdy poprosimy o przedłożenie zaświadczenia o jego zarobkach. Jeśli nie będzie chciał spełnić naszej prośby, podziękujmy i odmówmy współpracy. Nie potrzebujemy przecież najemcy, co do którego mamy wątpliwości - szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo finansowe.

Nie musimy godzić się na podjęcie współpracy z pierwszym zainteresowanym, który zadeklaruje chęć wynajmu naszego mieszkania. Nie jesteśmy oczywiście w stanie zapobiec wszystkim możliwym scenariuszom - nawet dobrze zarabiający dzisiaj pracownik wyższego szczebla może również popaść w problemy finansowe - jednak właściwie przeprowadzona selekcja ograniczy nasze ryzyko opóźnień w płatnościach, jak również pozwoli nam podjąć współpracę z najbardziej odpowiedzialną i dobrze rokującą osobą.

Oceń ten artykuł:
5/5 1 głosów
Borysław Pasierbski
Prawnik z wykształcenia, przedsiębiorca i aktywny inwestor na rynku nieruchomości. Kompleksowo zajmuję się obsługą najmu nieruchomości. Staram się pomagać wszystkim wyNajemcom tak, aby zmaksymalizować ich pasywne zyski i redukować ryzyko związane z wynajmem. Nieruchomości są moją pasją, w której stale dążę do samorozwoju i przekazuję swoją wiedzę innym, aby efektywnie zarządzać najmem mieszkań i nie tylko.

Polecane produkty w sklepie

Sposoby na okres martwy na rynku najmu
Wybór najemcy to jedna z najważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć przy wynajmie mieszkania. By cieszyć się stabilnym przychodem z nieruchomości przy jak najmniejszym ryzyku, warto przed związaniem się współpracą...
Czytaj więcej
Jak najlepiej zabezpieczyć wynajem mieszkania
Wybór najemcy to jedna z najważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć przy wynajmie mieszkania. By cieszyć się stabilnym przychodem z nieruchomości przy jak najmniejszym ryzyku, warto przed związaniem się współpracą...
Czytaj więcej
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania przy umowie najmu
Jak w razie szkód w mieszkaniu udowodnić, że Najemca ponosi za nie winę i oszczędzić sobie kosztów związanych z przywróceniem stanu poprzedniego? Po to właśnie jest szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy.
Czytaj więcej

Może też Cię zainteresują:

Skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich
Ustawa o ochronie praw lokatorów od lat stawia w gorszej pozycji właściciela mieszkania. Zadziwiające, że obowiązująca od 2001 roku ustawa o ochronie praw lokatorów nie zmobilizowała nikogo do zbadania zgodności...
Czytaj więcej
Skarga
Wybór najemcy to jedna z najważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć przy wynajmie mieszkania. By cieszyć się stabilnym przychodem z nieruchomości przy jak najmniejszym ryzyku, warto przed związaniem się współpracą...
Czytaj więcej
Odpowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich na skargę dotyczącą ochrony praw lokatorów
Wybór najemcy to jedna z najważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć przy wynajmie mieszkania. By cieszyć się stabilnym przychodem z nieruchomości przy jak najmniejszym ryzyku, warto przed związaniem się współpracą...
Czytaj więcej
GEHOS sp. z o.o.
ul. Szafera 84/3
71-245 Szczecin
NIP 9552395797
Copyrights 2023 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i marketing: