Jak wynajem widzą właściciele mieszkań? [INFOGRAFIKA]

Właściciele mieszkań nie chcą u siebie lokatorów z dziećmi, właścicieli zwierząt i obcokrajowców. Mają dość bałaganu, zniszczeń i opóźnień w płaceniu czynszu. Morizon.pl sprawdził, jak wygląda rynek najmu z perspektywy wynajmujących.

Jak wynajmujący weryfikują potencjalnych najemców? Jak wygląda ich życie po opublikowaniu ogłoszenia i z jakimi problemami muszą sobie radzić, gdy już podpiszą umowę z nowym lokatorem? Morizon.pl znalazł odpowiedzi na te pytania w swoim nowym badaniu, w którym wzięli udział wynajmujący z całej Polski.

Jak wynika z raportu, najemcy nie szanują ani czasu właścicieli, ani wynajmowanych mieszkań. Niemal co drugi badany narzeka na chętnych, którzy umawiają się na oględziny, by ostatecznie w ogóle się nie pojawić. Kiedy już uda się znaleźć lokatora, konieczne są wizyty kontrolne (wynajmowane mieszkanie odwiedza aż 77% badanych) ?  by uniknąć bałaganu i zniszczeń, które wśród największych problemów wymienia siedmiu na dziesięciu wynajmujących. Co trzeci zwraca również uwagę na opóźnienia w płaceniu czynszu.

Kontrolowanie lokatorów to nie jedyny sposób na uniknięcie trudności. Ważna jest również dokładna weryfikacja chętnych. Owiane złą sławą ?castingi na lokatora? stosuje zaledwie 17% badanych. Znacznie częściej wynajmujący posiłkują się? mediami społecznościowymi. By sprawdzić swoich potencjalnych najemców, czterech na dziesięciu właścicieli mieszkań przegląda ich profile na Facebooku.

Morizon spytał również wynajmujących, jakich lokatorów nie chcą u siebie mieszkaniu. Ogromna większość (64%) nie wynajmuje osobom z dziećmi, a co piąty właściciel unika podpisywania umowy najmu z obcokrajowcami.

Więcej na blogu Morizon.pl: link

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (3 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

2 Comments

 1. wynajmująca

  Umowa najem okazjonalny to totalna porażka, wymyślono tylko w celu ściągania podatku bo tą umowę , żeby niby ułatwiała w pozbyciu się niechcianego lokatora trzeba zgłosić do US, problem w tym, że dochodzenie swoich praw to paranoja, za wszystkim ciągną się tylko niepotrzebne koszty a i tak ciężko jest znaleźć najemcę, który chce taką umowę podpisać. Po 20 latach zajmowania się najmem zdecydowałam się sprzedać mieszkanie, mieszkamy w chorym kraju w którym nie szanuje się obywateli, złodzieje i oszuści mają przywileje a uczciwych obywateli się olewa, wszystkim odradzam taką formę dorabiania, szkoda zdrowia, od 2005 r. staram się odzyskać pieniądze od oszustki i jak na razie GÓWNO strata czasu i pieniędzy na firmy windykacyjne, sądy i komorników!!!

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Tylko kilka razy spotkałem się z sytuacją, gdzie najemca nie chce zawrzeć umowy najmu okazjonalnego – nigdy przy tym nie żałowałem, że nie doszło do zawarcia umowy, bo jeśli ktoś się jej boi tzn. że może mieć nieczyste intencje i stwarzać później niepotrzebne kłopoty. Sama selekcja najemców jest bardzo ważna dla całego najmu – takie źródło dochodu, jak każde inne, wymaga znajomości przepisów, doświadczenia, praktyki, jak również pewnych osobistych predyspozycji wynajmującego. Jeśli sama nie czujesz się na siłach to firma Gestor Home wyręczy Cię przy tym wszystkim, a jednocześnie zapewni spokojny dochód z wynajmu.

   Reply

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *