Co najbardziej irytuje najemców przy wynajmie? [infografika]

3 minuty

Studenci wracają do wynajmowanych mieszkań. A tam? Stare sprzęty, wysokie ceny i nieuczciwi właściciele. Morizon sprawdził, jak wygląda wynajem oczami lokatorów.

Na co najczęściej narzekają najemcy? Jakie warunki spotykają w wynajmowanych mieszkaniach i jak układają się ich relacje z właścicielami i współlokatorami? W poszukiwaniu odpowiedzi Morizon.pl przeprowadził badanie wśród ponad 2,5 tysiąca lokatorów z całej Polski.

[foogallery id=”1149″]

Jak wynika z raportu, ponad połowa najemców narzeka na zbyt wysokie ceny, nie odpowiadające standardom wynajmowanych mieszkań. Blisko co drugi musi sobie radzić z wysłużonym wyposażeniem i starymi meblami. Częstym problemem wynajmowanych mieszkań jest również zły stan kuchni i łazienki, a także zupełny brak niezbędnego wyposażenia.

[foogallery id=”1151″]

Według 1/3 najemców właściciele mieszkań ukrywają niedogodności i usterki, by szybciej znaleźć chętnych – zupełnie nie przejmując się warunkami, w jakich przyjdzie im żyć po podpisaniu umowy najmu. Dla co czwartego badanego lokatora codziennością są niezapowiedziane, kontrolne wizyty właściciela i naruszanie prywatności, a 28% ankietowanych spotkało się z zakazem nocowania znajomych lub bliskich.

Szczególnie niepokoić może przede wszystkim fakt, że aż 25% wynajmujących napotkało na trudności z odzyskaniem kaucji za mieszkanie.

[foogallery id=”1154″]

Obok wyników badania w raporcie znalazło się kilkanaście spośród ponad 200 historii opisujących doświadczenia z wynajmowaniem mieszkań – opowieści o nieuczciwych właścicielach i bałaganiarskich współlokatorach, którymi najemcy podzielili się w nadesłanych ankietach.

Więcej na blogu Morizon.pl: http://www.morizon.pl/blog/wynajemmieszkanoczaminajemcow/

Rate this post