Prawidłowa wentylacja, czyli komfort, bezpieczeństwo i oszczędność

Niezależnie, czy mieszkamy we własnym, czy w wynajmowanym mieszkaniu, ma ono być oazą naszego komfortu i bezpieczeństwa. W okresie czynności zawodowej w mieszkaniu spędzamy od 30 do 80% dobowego czasu, więc powinniśmy chętnie do niego wracać, chętnie w nim przebywać, dobrze się w nim czuć. Inaczej mówiąc mieszkanie musi spełniać określone warunki wynikające z naszych osobistych preferencji i potrzeb, ale również zapisów ustawowych takich jak np. Prawo Budowlane.

Przebywając w mieszkaniu, przegrody budowlane (ściany, okna, drzwi, stropy) izolują nas od otoczenia dając poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dodatkowo komfort podnosimy poprzez właściwe dobranie kolorystyki ścian, oświetlenia, mebli i innych urządzeń powodujących, że w ich bliskości odpoczywamy. Poczucie komfortu zapewnia również utrzymanie właściwej temperatury pomieszczeń. Wydaje się, że to wszyscy rozumiemy i że to w sumie jest proste.

Latem nasze pomieszczenia najczęściej ogrzewa słońce. Temperatura zewnętrzna w ciągu dnia, a niekiedy i w nocy jest na tyle wysoka, że wystarczy pootwierać okna, a powietrze ciepłe napłynie do naszych pomieszczeń. Wnętrza pomieszczeń nagrzewają się też przez przegrody przeźroczyste (szyby). Latem bywa, że tego ciepła mamy zbyt dużo i chcemy pomieszczenia schładzać, ale zimą ciepło musimy dostarczyć z dodatkowego źródła, a ponadto chcemy aby ono nie uciekało z naszych pomieszczeń. Jesteśmy tym żywo zainteresowani nie tylko z ekologicznego punktu widzenia (np. efekt cieplarniany), ale przede wszystkim ze względów ekonomicznych. O ile energia cieplna ze słońca jest darmowa, o tyle energia z dowolnego innego źródła mniej lub więcej (w zależności od źródła) kosztuje. Będąc użytkownikami mieszkań doskonale to rozumiemy.

Warunki techniczne jakie muszą spełniać obecnie, pod względem tzw. przenikalności cieplnej, materiały budowlane, okna czy drzwi są wielokrotnie bardziej wymagające niż te z XX wieku. Dzisiaj budujemy tzw. domy energooszczędne (wymagające niewielkich dostaw energii do ich ogrzania), a nawet pasywne (z dostawą energii bliską zeru). Ale chcemy również poprawiać parametry cieplne domów budowanych w starych technologiach docieplając ściany, stropy, wymieniając okna i drzwi na bardziej szczelne. Działania te dają nam, mieszkańcom wymierne korzyści w postaci mniejszych kosztów na ogrzewanie.

Jakość powietrza

Często jednak zapominamy, że komfort i bezpieczeństwo przez duże ?B?, bo związane z naszym zdrowiem,  to również jakość powietrza w pomieszczeniach. Potocznie uważamy, że zanieczyszczone, szkodliwe powietrze jest na zewnątrz mieszkań (szczególnie w miastach), ale niekoniecznie. Powietrze na zewnątrz jest w ciągłym ruchu co powoduje, że ulega samooczyszczeniu. Natomiast w naszym mieszkaniu, jeśli jeszcze szczelnie się odizolujemy od świata zewnętrznego (szczelne ściany, okna, drzwi, stropy) jakość powietrza może się bardzo mocno pogarszać.

Nasze powietrze jest mieszaniną gazów przy czym dwa z nich są w przewadze. Są to azot (78%) i tlen (21%). Pozostałe w kolejności zawartości to: argon, dwutlenek węgla, neon, hel, metan, krypton, wodór, ksenon. Razem stanowią ok. 1%. Człowiek poprzez procesy oddychania wykorzystuje będący w pomieszczeniu tlen, niezbędny w procesach komórkowych do wytworzenia energii wewnętrznej,  a wydala z siebie dwutlenek węgla jako ?spaliny? tych procesów. Jeśli zatem nasze mieszkanie będzie szczelne z upływem czasu będzie w nim mniej tlenu, a więcej dwutlenku węgla. Ponadto w mieszkaniach gotujemy (często na gazie), ogrzewamy je kotłami gazowymi, czy nawet węglowymi, które też zużywają tlen w procesach spalania. Mogłoby się więc okazać, że stężenie dwutlenku węgla w naszym mieszkaniu osiągnie poziom zagrażający naszemu zdrowiu, a nawet życiu. W rezultacie przebywając w naszych mieszkaniach zamiast relaksu i odpoczynku, po prostu byśmy sobie szkodzili. Żeby do takiej sytuacji nie dopuścić warunki techniczne pomieszczeń wymagają wyposażenia wszystkich budynków, w tym naszych mieszkań w instalacje wentylacyjne.

Wentylacja

Wentylacja ma do spełnienia dwa zadania:

  1. Doprowadzenie powietrza czystego (świeżego – zewnętrznego) do pokojów i kuchni z oknem zewnętrznym,
  2. Odprowadzenie powietrza brudnego (wewnętrznego ? zużytego) z kuchni, łazienki, oddzielnego WC oraz ewentualnie innych pomieszczeń pomocniczych (np. garderoba).

Dookreślmy, że napływ świeżego powietrza do pomieszczeń to ?nawiew?, a usuwanie powietrza z pomieszczeń to ?wywiew?. Jak zatem wyglądają drogi nawiewu i wywiewu w naszych mieszkaniach? Zależy to od zastosowanego systemu wentylacji, a podstawowe są dwa: naturalna (grawitacyjna) i mechaniczna (nawiewno-wywiewna).

W starych domach spotkamy się głównie z wentylacją grawitacyjną, w której świeże powietrze dostaje się przez otwarte okna oraz poprzez naturalne nieszczelności okien (dawniej okna nie miały uszczelek). Powietrze zużyte odprowadzane jest przez pionowe kanały wentylacyjne (kominy).

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (3 głosów, średnia: 4,67 / 5)
Loading...

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *