Zwierzęta w wynajmowanym mieszkaniu

Część z wynajmujących godzi się na zwierzęta bez większego problemu. Inni mają jednak opory. Szkody wyrządzone przez psa czy kota nie będą miały znaczącego wpływu na mieszkanie o nie najwyższym standardzie. Inaczej jest jednak w przypadku świeżo wyremontowanych czterech kątów, w których wyposażenie właściciele zainwestowali spore środki. Czy od razu przekreślać zawarcie umowy z najemcami posiadającymi czworonożnych towarzyszy? A może jest rozwiązanie uwzględniające interesy obu stron - wynajmującego i najemcy - jednocześnie?

Mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Wielu znajomych w naszym bliskim i dalszym otoczeniu z pewnością się z tym zgodzi. Zdecydowana większość wynajmujących jest pozytywnie usposobiona do sympatycznych pupili, jednak niekoniecznie widzieliby oni te zwierzaki w swoim domu, a tym bardziej w wynajmowanym przez nich mieszkaniu. Powód najczęściej jest jeden: szkody. Nawet jeśli jesteśmy pewni spokojnego charakteru zwierzaka, to mimo prawidłowego stanu technicznego nieruchomości i jej wyposażenia po wynajmie, często zapominamy, ze może zaistnieć potrzeba wywabienia pozostawionego przez pupila zapachu.

Ślady po zwierzętach

Naturalnym jest, że przebywanie zwierząt w mieszkaniu może powodować wzrost ryzyka powstania ewentualnych szkód. Pogryzione meble, dywany, porysowane podłogi - to top listy rzeczy do naprawy lub wymiany. Oczywiście są przypadki, gdy te radośnie merdające ogonem lub ocierające się o nogi stworzenia są całkowicie ułożone i udomowione, ale takiej pewności nie ma żaden z wynajmujących na początku współpracy z najemcą.

Drugą kwestią jest zapach. Jeśli sami mamy zwierzęta, to z upływem czasu - przez przyzwyczajenie - przestajemy wyczuwać woń naszego pupila. Dotyczy to wszystkich: w równej mierze wynajmujących, co najemców. Nie ma przy tym znaczenia, że dbamy o higienę naszego czworonożnego przyjaciela. Jego obecność da się wyczuć tak czy inaczej. Powinniśmy zatem zdawać sobie sprawę, że mimo iż zapach ten nam osobiście nie sprawia najmniejszych problemów, może powodować niechęć drugiej strony umowy najmu.

Pamiętać o tym powinni wynajmujący, którzy sami mają w domu zwierzęta albo godzą się na ich pobyt w mieszkaniu z najemcami. Jeśli wynajmujemy "na poważnie", nasze mieszkanie powinno być czyste i wolne od jakichkolwiek obcych zapachów. Przed wynajęciem obowiązkowo powinniśmy co najmniej odświeżyć ściany i dokładnie wysprzątać wszystkie powierzchnie. Dotrzemy w ten sposób do większej grupy potencjalnych lokatorów.

Najlepsza profilaktyka

Jak w ten sytuacji wyważyć interesy obu stron? Na nic w tej sytuacji zdadzą się częstsze wizytacje mieszkania, czy zapisy w umowie obligujące najemcę do określonego zachowania się - jeśli jakaś szkoda ma powstać to i tak powstanie, niezależnie od tego jak wynajmujący będzie się angażować w ewentualne zapobieganie ich wystąpieniu. Jedynym rozwiązaniem pozostaje profilaktyka, ale w nieco innej formie.

Przede wszystkim, jeśli godzimy się na zwierzęta w mieszkaniu, najlepiej jest pobrać od najemcy zdecydowanie wyższą kaucję. Właściciel pupila - o ile jest rozsądny - zdaje sobie doskonale sprawę, że przyjmując go pod swój dach bierzesz na siebie nieco wyższe ryzyko. Zwierzę to kolejny członek rodziny, który musi być uwzględniany przy wszystkich potencjalnych szkodach. Jeśli najemca jest tego świadom, to nie będzie czynić problemów z wpłatą wyższej kaucji, która miałaby służyć pokryciu ewentualnych defektów powstałych z winy jego przyjaciela.

Jeśli w naszym mieszkaniu dotychczas nie przebywały jakiekolwiek zwierzęta, to jest ono wolne od ich zapachu. Warto więc zaznaczyć najemcy, że wyższa kaucja jest instrumentem służącym naprawieniu szkody, ale również i usunięciu zapachu, który może po pupilu pozostać. Po zakończonej umowie najmu, koniecznie należy zadbać o to, aby ewentualny zapach nie odstraszył kolejnych najemców, którzy niechętnie widzieliby się ze zwierzętami we własnym domu. Można odświeżyć całe mieszkanie: odmalować ściany i dokładnie uprzątnąć wszystkie powierzchnie. Innym rozwiązaniem jest ozonowanie mieszkania, które skutecznie usunie jakiekolwiek pozostałości po czworonożnych współmieszkańcach. Koszt takiej usługi jest uzależniony od metrażu mieszkania, a firmy się w tym specjalizujące z powodzeniem odnaleźć możemy w Internecie.

Dodatkowym rozwiązaniem, jest zobligowanie najemcy do zakupu OC najemcy. Podobnie jak kaucja, miałoby służyć zabezpieczeniu mieszkania przed potencjalnymi szkodami ze strony najemcy i jego czworonoga. Skuteczne jednak będzie przede wszystkim w sytuacji fizycznego uszkodzenia wyposażenia mieszkania. Usunięcie zapachu pozostanie już prawdopodobnie po stronie najemcy.

Jeśli natomiast nie wyrażamy zgody na przyjacielskiego kompana, powinniśmy to wyraźnie zamieścić w umowie najmu i odpowiednio zaznaczyć najemcy przed podpisaniem umowy.

Skutki decyzji

Prawdą jest, że im mniej obostrzeń będziemy przewidywać przy wynajmie naszego mieszkania, tym większa będzie liczba zainteresowanych nim najemców. Dotyczy to zarówno kaucji, dodatkowych ubezpieczeń, obowiązków stron i szczegółowych zapisów w umowie, jak również tego czy dopuszczamy możliwość przebywania w nim pociesznych zwierzaków. Nie jest bowiem niczym wyjątkowym sytuacja, w której najemca poszukuje mieszkania nie tylko dla siebie samego, ale dla jego czworonożnego przyjaciela.

W związku z tym, że niektórzy wynajmujący z góry odrzucają możliwość współpracy z osobami ze zwierzętami, daje to mniej rygorystycznym właścicielom, większą szansę na wynajem ich mieszkań. Mogą bowiem trafić ze swoim lokum do grupy naprawdę fantastycznych, rzetelnych i odpowiedzialnych ludzi szukających dla siebie miejsca.

Niezależnie od naszej optyki - czy sami mamy zwierzęta czy jesteśmy im raczej przeciwni - najlepiej przy wynajmie brać pod uwagę oczekiwania drugiej strony. Możemy bowiem spotkać osoby, które są oswojone z zapachem zwierząt pozostawionym mieszkaniu, ale również takie, które taki zapach może skutecznie odwieść od pomysłu na wynajem naszego "M". Decyzja o tym, czy wynajmować mieszkanie godząc się na zwierzęta czy też nie zależy wyłącznie od nas samych. Warto przy tym pamiętać, że jeśli poważnie traktujemy wynajem jako źródło dochodu, to najlepiej jest przewidywać i zabezpieczyć się na każdą ewentualność, z ryzykiem powstania szkód wyrządzonych przez zwierzęta włącznie.

Oceń ten artykuł:
4.7/5 11 głosów
Borysław Pasierbski
Prawnik z wykształcenia, przedsiębiorca i aktywny inwestor na rynku nieruchomości. Kompleksowo zajmuję się obsługą najmu nieruchomości. Staram się pomagać wszystkim wyNajemcom tak, aby zmaksymalizować ich pasywne zyski i redukować ryzyko związane z wynajmem. Nieruchomości są moją pasją, w której stale dążę do samorozwoju i przekazuję swoją wiedzę innym, aby efektywnie zarządzać najmem mieszkań i nie tylko.

Polecane produkty w sklepie

Umowa najmu okazjonalnego - wzór z omówieniem, wady, zalety, eksmisja lokatora
Część z wynajmujących godzi się na zwierzęta bez większego problemu. Inni mają jednak opory. Szkody wyrządzone przez psa czy kota nie będą miały znaczącego wpływu na mieszkanie o nie najwyższym...
Czytaj więcej
Wynajem mieszkania na pokoje - umowa najmu, podział na pokoje a części wspólne, rozliczenia z najemcami
Wynajem na pokoje to jeden ze sposobów na zwiększenie rentowności wynajmu mieszkania. Istnieje kilka różnic w porównaniu do wynajmu tradycyjnego, które należy wziąć pod uwagę i odpowiednio się przygotować by...
Czytaj więcej
Sposoby na okres martwy na rynku najmu
Część z wynajmujących godzi się na zwierzęta bez większego problemu. Inni mają jednak opory. Szkody wyrządzone przez psa czy kota nie będą miały znaczącego wpływu na mieszkanie o nie najwyższym...
Czytaj więcej

Może też Cię zainteresują:

Skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich
Ustawa o ochronie praw lokatorów od lat stawia w gorszej pozycji właściciela mieszkania. Zadziwiające, że obowiązująca od 2001 roku ustawa o ochronie praw lokatorów nie zmobilizowała nikogo do zbadania zgodności...
Czytaj więcej
Skarga
Część z wynajmujących godzi się na zwierzęta bez większego problemu. Inni mają jednak opory. Szkody wyrządzone przez psa czy kota nie będą miały znaczącego wpływu na mieszkanie o nie najwyższym...
Czytaj więcej
Odpowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich na skargę dotyczącą ochrony praw lokatorów
Część z wynajmujących godzi się na zwierzęta bez większego problemu. Inni mają jednak opory. Szkody wyrządzone przez psa czy kota nie będą miały znaczącego wpływu na mieszkanie o nie najwyższym...
Czytaj więcej
GEHOS sp. z o.o.
ul. Szafera 84/3
71-245 Szczecin
NIP 9552395797
Copyrights 2023 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i marketing: