Dwie stawki ryczałtu i limit 100.000 zł od 2018 roku - wyNajemca
Podatek od wynajmu

Dwie stawki ryczałtu i limit 100.000 zł od 2018 roku

19 lutego 2018 4 minuty
Dwie stawki ryczałtu i limit 100.000 zł od 2018 roku

Wraz z nastaniem roku 2018 w życie weszły nowe przepisy dotyczące rozliczania podatku od wynajmu w formie ryczałtu. Najpopularniejsza w Polsce forma opodatkowania wynajmu zyskuje nową stawkę, jaką należy zastosować dla nadwyżki obrotu powyżej 100.000 zł tworząc tym samym progresję podatku znaną wszystkim z rozliczania podatku zasadami ogólnymi. Zapoznaj się z nowymi zasadami i przygotuj się na… wyższy podatek.

Ryczałt najczęściej wybieraną formą opodatkowania wynajmu

Opodatkowanie przychodów z wynajmu ryczałtem pozostaje najchętniej wybieraną formą dla wynajmujących. Według danych Ministerstwa Finansów w 2016 roku aż 508.993 osób tym sposobem rozliczyło swoje wypływy z tytułu wynajmu lub dzierżawy.

Prostota, jaką cechowała się ta forma opodatkowania oraz atrakcyjna stawka podatku, skusiła wielu wynajmujących do zalegalizowania swoich przychodów i wyjścia z szarej strefy. W ciągu zaledwie 13 lat liczba zarejestrowanych wynajmów wzrosła ponad 13-krotnie! Wynik warty pozazdroszczenia w jakiejkolwiek innej dziedzinie życia publicznego. Wprowadzając jednolitą i prostą zasadę opodatkowania przychodów z najmu miał ewidentnie pomysł i wprowadził go w życie osiągając niewątpliwy sukces.

Stawka 8,5% przy opodatkowaniu wynajmu ryczałtem

Prostota podatku ryczałtowego polegała na stosowaniu jednej stawki w wysokości 8,5% przychodów osiąganych przez podatnika. Tzn. że jeśli pobierał on od najemcy czynsz w wysokości 1.000 zł, to do Urzędu Skarbowego zobowiązany był odprowadzić 85 zł. Nie można było co prawda odliczyć kosztów uzyskania dochodu takich jak odsetki od kredytu, wydatków na remonty itp., a mimo to ryczałt okazywał się nie tylko atrakcyjną formą opodatkowania, ale również i korzystniejszą aniżeli zasady ogólne.

Rozliczanie się skalą jest bowiem nie tylko bardziej skomplikowane: należy co miesiąc obliczać dochód, stanowiący wynikową naszego przychodu pomniejszoną o poniesione koszty, ale również mieć na uwadze progi podatkowe determinujące, czy mamy zastosować 18% czy 32% obliczając należny podatek. Strach przed fiskusem wiele osób przekonał do tego by rozliczać się w prosty i zrozumiały dla siebie sposób, aniżeli popełnić gdzieś niewielki błąd i później tłumaczyć się przed Urzędem Skarbowym.

Od 2018 roku druga stawka ryczałtu w wysokości 12,5%

Znana nam wszystkim progresja stawek podatkowych z zasad ogólnych od 2018 roku dotarła również do tak popularnej w Polsce formy opodatkowania przychodów z wynajmu ryczałtem. Zgodnie z nowelizacją z dnia 27 października 2017 r. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne mamy teraz dwie stawki, którymi należy opodatkować przychody z wynajmu:

  • 8,5% dla przychodów do 100.000 zł, oraz
  • 12,5% dla nadwyżki przychodów ponad 100.000 zł.

Jeśli więc nasze dochody z wynajmu przekraczać będą kwotę 8.333,33 zł miesięcznie to wszystko uzyskane ponad to należy będzie opodatkować wyższą stawką podatku w wysokości 12,5%. W większości przypadków osoby fizyczne rozliczające się ryczałtem wynajmują tylko jedno mieszkanie i raczej nie osiągają takich przychodów, stąd też nowelizacja ustawy ich nie dotknie. Jednak dla osób, które osiągają wyższe przychody i wybrały tą formę opodatkowania wynajmu ze względu na towarzyszącą mu prostotę będzie to z pewnością powód do ponownego przekalkulowania, jakim podatkiem się rozliczać w przyszłości.

Biorąc pod uwagę wprowadzone zmiany warto dobrze przeliczyć raz jeszcze jaka forma opodatkowania wynajmu będzie dla nas najkorzystniejsza. Nowa stawka ryczałtu w wysokości 12,5% mocno przybliża ryczałt do zasad ogólnych nie dając przy tym możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania ponoszonych w związku z wynajmem kosztów. Sugeruję raz jeszcze przyjrzeć się swoim przychodom i ocenić czy ryczałt rzeczywiście jest najlepszym rozwiązaniem.

Oceń artykuł

5/5 1 głosów

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij znajomemu!


Zainteresuje Cię również

Podatek od wynajmu 10/01/2022

Wybór formy opodatkowania najmu w 2022 roku

Z pewną nostalgią i smutkiem na myśl przychodzą słowa piosenki o ostatniej niedzieli. W tym przypadku nie będzie to siódmy…

6 minut Czytaj więcej
Podatek od wynajmu 29/07/2019

Koniec najmu a oświadczenie do Urzędu Skarbowego

Koniec najmu wciąż dla wielu osób powoduje niepewność jak zachować się względem fiskusa. Czy Urząd Skarbowy wymaga złożenia oświadczenia o…

6 minut Czytaj więcej
Podatek od wynajmu 22/07/2019

Najemca nie płaci czynszu za mieszkanie

Problemy z płatnością czynszu dotknęły choć raz pewnie większość Wynajmujących. Niestety, sytuacja w której Najemca nie płaci czynszu najmu nie…

8 minut Czytaj więcej

Borysław Pasierbski

O mnie

Nazywam się Borysław Pasierbski i mam ogromną przyjemność prowadzić serwis wynajemca.com.pl

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Specjalizuję się w zarządzaniu najmem. Jestem współzałożycielem wielokrotnie nagradzanej Orłami Nieruchomości firmy Gestor Home świadczącej usługi kompleksowej obsługi najmu, doradztwa oraz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Miałem przywilej szkolić i wdrażać dziesiątki osób rozpoczynających swoją drogę z zarządzaniem najmem.

Czytaj więcej