Zgłoszenie wynajmu do Urzędu Skarbowego – wzory oświadczeń

Zgłoszenie najmu do Urzędu Skarbowego powinniśmy rozpatrywać w dwóch aspektach: oświadczenie o wyborze formy opodatkowania dochodów z wynajmu oraz zgłoszenie zaistnienia stosowanego przez nas najmu okazjonalnego. Oba są różnymi dokumentami i wymagają osobnych oświadczeń. Wzór każdego z nich znajdziesz poniżej.

Termin do wyboru formy opodatkowania najmu

Prawo obliguje nas do wyboru formy opodatkowania dochodów z wynajmu nieruchomości do 20-ego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód. Na najprostszym przykładzie wyglądać to będzie tak:

przyklad-2

Bartek wynajął swoje mieszkanie od 1 lipca 2016, a samą umowę zawarł z najemcami 27 czerwca. Najemcy wpłacili kaucję i czynsz najmu w dniu przekazania mieszkania, tj. 1 lipca i tą datę traktujemy za dzień uzyskania pierwszego przychodu. W takiej sytuacji Bartek ma czas do 20 sierpnia by poinformować Urząd Skarbowy o wybranej przez siebie formie opodatkowania i ewentualnie przelać na konto fiskusa pierwszą zaliczkę na podatek. 

Wybór formy opodatkowania najmu

Przy najmie możemy odprowadzać podatek w trzech formach: ryczałtu, na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Musimy przy tym wiedzieć, że nie każda z nich będzie możliwa do zastosowania w każdym przypadku – inne możliwości będzie miał bowiem przedsiębiorca, a inne osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej.

Z reguły, gdy nieruchomość została zakupiona w kredycie, koszty odsetek mogą spowodować, że bardziej opłacalnym będzie rozliczanie się na zasadach ogólnych bądź podatkiem liniowym. Przy spłaconych nieruchomościach przeważnie bardziej opłaca się ryczałt. Jest to jednak mocne uproszczenie.

Może się również zdarzyć, że w ciągu roku na nieruchomości będą planowane pewne inwestycje, np. zakup sprzętu AGD, odmalowanie ścian, wymiana mebli. W tym przypadku warto przeliczyć, czy nie będzie korzystniejszym rozliczenie się w tym roku na zasadach ogólnych i odliczenie tych wszystkich kosztów od podstawy opodatkowania, a w roku następnym przejście na ryczałt.

Niezależnie od tego, jaka forma opodatkowania okaże się dla Ciebie korzystniejsza, poniżej znajdziesz uniwersalny wzór, który pozwoli Ci skutecznie zawiadomić Urząd Skarbowy o wybranej przez Ciebie formie opodatkowania dochodów z wynajmu:*

oświadczenie o wyborze formy opodatkowania - wzór pobierz

Najem okazjonalny

Ostatnia z przesłanek do zaistnienia najmu okazjonalnego wiąże się z zupełnie innym terminem zgłoszenia najmu do Urzędu Skarbowego. W przeciwieństwie do sytuacji wymienionych wyżej, jeśli chcemy zastosować instytucję najmu okazjonalnego, mamy 14 dni od momentu wynajęcia na poinformowanie o tym Urzędu Skarbowego.

zgłoszenie

Samo oświadczenie różni się od tego, które składamy przy wyborze formy opodatkowania i ma inne konsekwencje prawne. Odpowiedni wzór do zastosowania znajduje się poniżej:

zgłoszenie najmu okazjonalnego do us - wzor pobierz

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o najmie okazjonalnym i instytucjonalnym zapoznaj się z artykułem o tej umowie najmu.

Borysław Pasierbskicopyscape-seal-blue-120x100

wynajemca logo bez krawedzi

 

 

 

*wzór oświadczenia został przygotowany na podstawie druku jednego z Urzędów Skarbowych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w 2017 roku. Pamiętaj, by zweryfikować aktualność formularza przed jego zgłoszeniem – korzystając z udostępnionych wyżej wzorów Borysław Pasierbski nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek uchybienia wynikające z różnic pomiędzy przedstawionymi plikami a aktualnymi oczekiwaniami Urzędów Skarbowych.

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (12 głosów, średnia: 4,58 / 5)
Loading...

59 Comments

 1. Alex

  Mam pytanie odnośnie najmu okazjonalnego.Jesli na umówię mam ze czynsz dla mnie wynosi 2000 zł a czynsz do wspólnoty mieszkaniowej wynosi 500 zł plus media za prąd 100 zł to od której kwoty należy zapłacić podatek ? Pozdrawiam

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   To zależy czy w umowie znajduje się odpowiednia klauzula o podstawie opodatkowania, którą można znaleźć we wzorach udostępnianych w Sklepie wyNajemcy oraz od wybranej formy opodatkowania. Jeśli nie jest ona sformułowana prawidłowo to istnieje ryzyko, że podstawą opodatkowania przy ryczałcie może być całość płacona przez najemcę.

   Reply
 2. Jadwiga

  Jadwiga
  Od 2013 r wynajmuję mieszkanie,płacę 8,5% podatku ryczałtem.Teraz chcę wynajmować kolejne mieszkanie.Czy muszę to zgłaszać do US ponownie,czy tylko płacić odpowiednio więcej?

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Jeśli dokonałaś wyboru opodatkowania po 2015 roku to nie musisz już nic zgłaszać bo takie raz złożone oświadczenie jest ważne w latach kolejnych. Powinnaś tylko odprowadzać odpowiednio wyższe zaliczki na podatek dochodowy. Konieczność zgłoszenia kolejnych umów dotyczy tylko umów najmu okazjonalnego.

   Reply
 3. Magda

  Mieszkam w Anglii i od czerwca 2015 do lutego 2018 wynajmowalam pokoj w moim mieszkaniu w Polsce. Zostalo to zgloszone do Urzedu Skarbowego, wybralam ryczalt jako forme opodatkowania. Placilam co miesiac podatek, ale nigdy nie skladalam zadnego PITa za te wszystkie lata. Dodam, ze byl to jedyny moj dochod z Polski. Co mam zrobic aby zamknac te sprawe? Jakies oswiadczenie o czynnym zalu? Podejrzewam, ze zaplace jakas kare. Prosze o rade co mam zrobic, aby przynjamniej nie byla ona kosmiczna.

  Druga sprawa – od kwietnia 2018 wynajmuje cale mieszkanie. Byl miesiac przerwy w wunajmie. Czy powinnam ponownie zglosic to do Urzedu Skarbowego? Czy moge takie oswiadczenie wyslac poczta? Czy ze zgloszeniem musze przedstawic kopie umowy? Kiedy trzeba zlozyc PIT?
  Z gory dziekuje za porade.

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Nie jestem specjalistą w zakresie odpowiedzialności podatkowej. Jeśli dokonałaś wyboru opodatkowania i odprowadzałaś odpowiednie zaliczki, ale nie złożyłaś odpowiedniej deklaracji to wydaje mi się najlepiej złożyć deklaracje z czynnym żalem i liczyć, że nie wystawią jakiegoś dużego mandatu. Jak Cię koniec końców potraktują, tego nie potrafię przewidzieć, a nie chciałbym Cię wprowadzić w błąd.
   Od 2015 roku nie musisz już co roku zgłaszać wyboru formy opodatkowania dochodów/przychodów z najmu. Raz złożone oświadczenie jest ważne w kolejnych latach do czasu jego zmiany. Jeśli jednak wynajmujesz przy wykorzystaniu instytucji najmu okazjonalnego to musisz za każdym razem wysłać do US zawiadomienie o wynajmie w ciągu 14 dni od rozpoczęcia najmu (każdej nowej umowy najmu okazjonalnego). Oświadczenie możesz wysłać pocztą, jeśli jednak nie posługujesz się Pocztą Polską to takie pismo musi fizycznie dotrzeć do US we wskazanym terminie. Nie musisz załączać umowy najmu – opisałem to szczegółowo w tym artykule: https://wynajemca.com.pl/urzad-skarbowy-kopia-umowy-najmu/
   Rozliczając najem ryczałtem PIT-28 powinnaś złożyć do 31 stycznia każdego roku za rok poprzedni.

   Reply
 4. Ola

  Witam mam pytanko wynajmuję mieszkania umową okazjonalną czy każdego nowego lokatora muszę zgłaszać związanych też tą umową

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Przy najmie okazjonalnym mówimy przede wszystkim nie tylko o umowie, ale też o akcie notarialnym o dobrowolnym poddaniu się egzekucji – takie oświadczenie nigdy nie działa poza osoby, które złożył pod nim podpis, stąd też każda nowa osoba i każde przedłużenie umowy wymaga nowego aktu notarialnego (nowej umowy najmu okazjonalnego).

   Reply
 5. Małgorzata

  dziękuję

  Reply
 6. Małgorzata

  Witam, ponad 10 lat temu przez krótki czas wynajmowałam mieszkanie i ten fakt zgłosiłam do Urzędu Skarbowego. Teraz ponownie od marca wynajmuje mieszkanie, korzystając z tej samej formy opodatkowania (ryczałt). Czy muszę ponownie zgłaszać fakt rozpoczęcia najmu do US?

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Powinnaś ponownie dokonać wyboru formy opodatkowania formy ryczałtu. Wcześniej oświadczenia nie obejmowały lat następnych, teraz jak złożysz oświadczenie o wyborze ryczałtu to będzie ono ważne i w kolejnych latach.

   Reply
 7. Nina

  dziękuję za informacje. niestety i zgłoszenie do US i akty notarialne poszły tylko na mnie (9.03). czy to duży błąd? czy pełnomocnictwo może być w zwykłej pisemnej formie? w Umowie jest zaznaczone, że mam prawo do samodzielnego dysponowania mieszkaniem i podpisania umowy najmu. Po prostu nie chcemy widnieć w umowie najmu razem.
  Anna

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Takie pełnomocnictwo nie musi być wyrażone w formie aktu notarialnego. Wystarczy zwykła forma pisemna. Czy to duży błąd? Jeśli w sytuacji sporu sąd uzna, że nie są spełnione formalne przesłanki do nadania klauzuli wykonalności to będzie to poważny błąd, ale interpretacja może być różna w zależności od sędziego rozpatrującego sprawę.

   Reply
 8. Nina

  Dzień dobry. Mam specyficzną sytuację i nie znalazłam nigdzie odpowiedzi jak postąpić w następującej kwestii. Mieszkanie, które wynajmuję (tylko ja podpisuję umowę najmu) jest współwłasnością dwóch osób w świetle prawa sobie obcych. Jak należy postąpić przy zgłaszaniu najmu okazjonalnego – kto podpisuje oświadczenie – tylko ja jako wynajmująca, czy też drugi współwłaściciel? Ma to jakieś znaczenie?
  Przy podatku, czy mogę samodzielnie odprowadzać zaliczki na konto US,ze swojego konta, tym bardziej, że jest to 1 wspólny urząd dla nas dwojga? Czy powinniśmy to robić osobno, dzieląc wyliczoną zaliczkę w proporcjach, w jakich współposiadamy mieszkanie (nie jest to 50/50)?
  Ostatnia kwestia to czy dla skuteczności najmu okazjonalnego i skorzystania z przyspieszonej egzekucji (plus mam w akcie notarialnym egzekucje do określonej kwoty z art. 777 kpc) potrzeba dwóch podpisów na umowie najmu (2 współwłaścicieli?) lub jakieś pełnomocnictwo dla mnie od drugiego współwłaściciela do zawarcia takiej umowy najmu?
  z góry dziękuję za wyjasnienia.
  Anna

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Najlepiej abyś miała pełnomocnictwo drugiego współwłaściciela do zawarcia umowy najmu – dzięki temu będziesz też mogła z jednym podpisem, wskazując wszystkich współwłaścicieli zawiadomić Urząd Skarbowy o najmie okazjonalnym. Moim zdaniem, najlepiej by było żeby najemcy dobrowolnie poddali się egzekucji na rzecz obojga współwłaścicieli. Jeśli zaś chodzi o podatek to rozliczacie go osobno w proporcjach odpowiadających waszym „udziałom” w mieszkaniu.

   Reply
 9. Paweł

  Czy w przypadku gdy umowa dzierżawy dotyczy małżonków, a mamy rozdzielność majątkową, na dodatek podlegamy różnym US (jesteśmy zameldowani w różnych dzielnicach, działka jest współwłasnością), mamy zgłosić dzierżawę – oświadczenie do US – niezależnie każdy w swoim US, i tak samo płacić ryczałt po połowie, czy mogę to zgłosić sam w moim US i opłacać podatek za nas dwoje?

  Reply
 10. Kasia Rynkiewicz

  Witam!
  W lutym 2016 zawarłam umowę najmu okazjonalnego która miała trwać do 2020 roku, o czym poinformowałam US. Jednak najemca wypowiedział umowę wcześniej tj, po prawie 2 latach.
  Czy muszę poinformować US o tym fakcie? Przeszukałam net i nie znalazłam tej informacji.
  Z gory dziękuję za odpowiedź.
  Katarzyna

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Katarzyno nie musisz o tym informować Urzędu Skarbowego – przestajesz po prostu odprowadzać zaliczki na podatek. Ważne przy tym żebyś miała jakieś pismo potwierdzające wypowiedzenie najmu w razie kontroli.

   Reply
 11. Paweł

  Witam. Wynająłem działkę budowlaną do listopada br. sąsiedniemu inwestorowi, aby na niej składował swoje materiały budowlane za 3 tys./miesiąc. Co dla mnie korzystniejsze: czy zgłosić to jako najem okazjonalny, czy inny? Pośrednik za skojarzenie stron wystawił fakturę na 2.400 zł. Jak mogę ująć ten koszt?

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Najem okazjonalny tu nie ma sensu, bo nie wynajmujesz mieszkania tylko miejsce – nie ma tu więc zastosowania ustawa o ochronie praw lokatorów. Koszt pośrednika będziesz mógł wprowadzić w koszty rozliczając się tylko na zasadach ogólnych, ale musisz dobrze policzyć czy ta forma opodatkowania dochodów z wynajmu faktycznie będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

   Reply
 12. Karolina Kruk

  Witam, od 1 Marca będę wynajmowane swoje mieszkanie, za kwotę 1000 zl w tym jest czynsz do spółdzielni plus media według zużycia. Czynsz wynosi około 360 zl. Jaką formą będzie najbardziej odpowiednią przy najmie na rok czasu? Jaką będzie to kwota podatku?

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Nie znam Twoich innych dochodów, więc nie jestem w stanie rzeczowo przeanalizować sytuacji i wskazać Ci najlepszą formę opodatkowania. Zachęcam Cię do zapoznania się z artykułem poświęconym tej materii https://wynajemca.com.pl/podatek-wynajmu-formy-opodatkowania/

   Reply
 13. Marzena

  A czy przy wyborze ryczałtu, nie należy w umowie zapisać ,że wysokość najmu wyniesie 157,50 zł plus opłaty za czynsz i prąd i wtedy ryczałt bedzie liczony od kwoty 157,50 zł , anie od 200,00 zł ?

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   To jeden z zapisów, który powinien się na umowie znaleźć.

   Reply
 14. Marzena

  z TEGO, CO WIEM, TO TRZEBA ZGŁOSIC DO US KOLEJNE MIEJSCE NAJMU!

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Nie używaj proszę CAPS LOCKa. Przy najmie okazjonalnym każdorazowo musisz zgłosić najem do US, jeśli zaś chodzi o formę opodatkowania to dokonujesz jej raz, a nie każdorazowo – z możliwością jej zmiany w kolejnych latach.

   Reply
 15. Marlena

  Witam, proszę o pomoc.

  Od 12.02 wynajęłam mieszkanie, nie mam działalności gospodarczej. Najemca wpłacać ma 1000zł plus opłaty 500zł. Czy ja do skarbówki te 8,5% mam zapłacić od 1000zł (odstępne) czy od 1500zł razem z opłatami??
  Chyba ryczałtem (8,5%) co miesiąc będzie dla mnie najkorzystniej. Cy dobrze myślę??
  I co z kaucją?? czy ja tez trzeba opodatkować??

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   To, co stanowi dla Ciebie podstawę opodatkowania zależy od tego jak skonstruowana jest umowa najmu, którą podpisałaś. By podstawą był czynsz najmu netto (ten przeznaczony dla Ciebie) muszą się w umowie znaleźć odpowiednie zapisy. Natomiast jeśli chodzi o to, która forma opodatkowania będzie dla Ciebie najkorzystniejsza to musisz sama policzyć czy masz jakieś koszty związane z mieszkaniem: odsetki, podatki lokalne, koszty ubezpieczenia, naprawy, amortyzację… Dopiero po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich składowych będzie można świadomie dokonać wyboru najkorzystniejszej formy opodatkowania.
   Od kaucji natomiast nie odprowadzasz podatku. Chyba, że po zakończeniu najmu potrącasz jakąś kwotę i stanowi ona Twój przychód – wtedy należy to opodatkować, o ile nie zrównoważy się z kosztami przy rozliczaniu się zasadami ogólnymi.

   Reply
 16. Adrian

  Od trzech lat wynajmuję mieszkanie, jest to zgłoszone do US i odprowadzam podatki, niedawno nabyłem kolejne mieszkanie i mam zamiar je wynajmować. Czy muszę zgłosić kolejne mieszkanie do wynajmu w US, czy tylko mam płacić więcej jak zacznę pobierać czynsz?

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Jeśli wybrałeś formę opodatkowania po 1 stycznia 2015 roku to nie musisz już składać kolejnych oświadczeń o wyborze formy, chyba że chciałbyś ją zmienić. Powinieneś tylko odprowadzać odpowiednio wyższe zaliczki na podatek. Jeśli natomiast wynajmujesz przy użyciu umowy najmu okazjonalnego to taką umowę każdorazowo należy zgłosić do US w ciągu 14 dni od rozpoczęcia najmu.

   Reply
 17. Henryk

  Planuje wynająć od 1 marca garaż czy muszę to zgłaszać to US? jaki sposób opodatkowania będzie najkorzystniejszy? będę pobierał 200 zł od najemcy-ja z tych 200 opłacam czynsz 25zł i prąd 35 raz na dwa miesiące)

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Niezależnie co wynajmujesz, jeśli czerpiesz dochód z wynajmu to powinieneś odprowadzać od tego podatek. Który będzie dla Ciebie najkorzystniejszy? To musisz policzyć na własnym przykładzie:
   Zasady ogólne:
   200 zł – 25 zł – 17,5 zł = 157,50 zł x 18% = 28,35 zł podatku
   200 zł – 25 zł – 17,5 zł = 157,50 zł x 32% = 56,70 zł podatku
   Ryczałt:
   200 zł x 8,5% = 17 zł podatku

   Reply
 18. Jagoda

  Witam,
  Od 01.02.2017 wynajmuję mieszkanie i co miesiąc odprowadzam podatek 8,5%. Przy zgłoszeniu wyboru rozliczania w US w lutym 2017, wpisałam czas trwania umowy 01.02.2017-31.12.2017. Umowa o wynajem z lokatorami została przedłużona na rok 2018. Czy powinnam ponownie zgłosić się do US i złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania i podać nową datę trwania umowy? Czy forma opodatkowania wybrana w lutym ubiegłego roku pozostaje bez zmian, nic nie zgłaszam, po prostu dalej odprowadzam podatek?

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Od 2015 roku nie musisz już co roku zgłaszać wyboru formy opodatkowania dochodów/przychodów z najmu. Raz złożone oświadczenie jest ważne w kolejnych latach do czasu jego zmiany. Jeśli jednak wynajmujesz przy wykorzystaniu instytucji najmu okazjonalnego to musisz za każdym razem wysłać do US zawiadomienie o wynajmie w ciągu 14 dni od rozpoczęcia najmu (każdej nowej umowy najmu okazjonalnego)

   Reply
 19. Mateusz

  Witam. Jeśli mój przychód z wynajmu będzie różny np. Jednego miesiąca 800 innego 1200 innego 2400 a jeszcze innego tylko 400 zł. Ponieważ pobieram opłatę 400 od osoby z opłatami. Wiec ta liczba może się wachac co miesiąc. Co miesiąc musze aktualizować w urzędzie ile danego miesiąca uzyskuje przychodu ?
  Mam podpisana umowę z firmą na wynajem mieszkania i tam jest ze od osoby 400zl ale nie wiem ile osób będzie w danym miesiącu.

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Nie musisz tego zgłaszać do Urzędu Skarbowego. Odprowadzaj tylko zaliczki na podatek we właściwej wysokości, a przy składaniu deklaracji wyszczególnij jaki był przychód/dochód w poszczególnych miesiącach.

   Reply
 20. Andrzej

  Czy jeśli posiadam kredyt na mieszkanie to mogę użyć go jako kosztu jeśli rozliczam się na zasadach ogólnych?
  Np uzyskuje 1000 zł z najmu minus 700 zł kredytu, minus 100 zl rachunkow =200 zl x 18 %?
  Czy mogę tak postąpić?

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Nie możesz całej raty kredytu wrzucić w koszty, tylko odsetki stanowią Twój koszt i o wysokość odsetek możesz obniżyć podstawę opodatkowania. Rachunki również mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

   Reply
 21. jarekka

  Mieszkam w Irlandii od 12 lat, gdzie jestem rezydentem podatkowym. Z polskim fiskusem nie ma nic do czynienia przez ten cały okres. Planuje zakupić mieszkanie w PL pod wynajem i tu pojawia się pytanie odnośnie rozliczenia podatku za wynajem. Jako, że oba kraje mają podpisaną umowę o uniknięciu podwójnego opodatkowania jak to ma się do kwestii rozliczania podatku za wynajem. Czy istnieje konieczność płacenia w PL czy mogę się z tego rozliczać w Irlandzkim Revenue?

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Dochód z mieszkania położonego w Polsce rozliczasz tu w kraju, nawet jeśli wszystkie podatki rozliczasz za granicą. Nie jestem niestety w stanie Ci odpowiedzieć jak to wygląda w kwestii uniknięcia podwójnego opodatkowania – nie jestem specjalistą w tym zakresie, tutaj najlepiej porozmawiać z doradcą podatkowym, który jest biegły w prawie międzynarodowym.

   Reply
 22. Maja

  Czy orientujecie się jak to wygląda w przypadku przegapienia terminu zgłoszenia najmu okazjonalnego do US? Z dniem 01.09 otrzymałam pierwszą wpłatę za wynajęcie miejsca postojowego, natomiast z racji braku wiedzy – nawet nie wpadłabym na to, że muszę coś rozliczać z US. Bylibyście w stanie podpowiedzieć co należałoby teraz poczynić, aby uniknąć gniewu i srogiej kary?

  O ile dobrze zrozumiałam całość, w pierwszym kroku powinnam teraz wysłać oświadczenie o wyborze formy opodatkowania + wypełnić wzór zgłoszenia najmu?

  Z góry dzięki wielkie za pomoc.

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Chcesz zgłosić najem okazjonalny czy fakt czerpania dochodu z wynajmu? Przy wynajęciu miejsca postojowego nie potrzebujesz najmu okazjonalnego, bo to nie jest wynajem na cele mieszkaniowe. Terminu do wyboru formy opodatkowania już nie przywrócisz, musisz rozliczyć dochód na zasadach ogólnych, ale do 20 stycznia możesz złożyć w US oświadczenie o rozliczaniu się ryczałtem na cały następny rok podatkowy. Odprowadź zaliczkę na podatek w takiej wysokości aby odpowiadał wysokości podatku za poprzednie miesiące. Jeśli to rozliczysz, może nikt w US się nie przyczepi.

   Reply
 23. Paweł_Ocinek

  Znalazłem na stronie Wrocławskiej Skarbówki formularz do najmu, gdzie nie wymagają podania treści najmu. Tylko data zawarcia i czas trwania. Plus info od kiedy pierwszy przychód. Który wzór jest lepszy?
  http://www.dolnoslaskie.kas.gov.pl/urzad-skarbowy-wroclaw-fabryczna/zalatwianie-spraw/druki-do-pobrania

  Wypełnione formularze wysyłałem w kopertach, ale słyszałem, że trzeba bez???

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   każde z tych oświadczeń spełni swoją rolę – który wzór wybierzesz zależy tylko od tego, który bardziej Ci odpowiada. Ten z Wrocławia wydaje się być niepotrzebnie bardziej treściowo obszerny. Oświadczenie wysyłasz w kopercie listem poleconym.

   Reply
 24. Magdalena

  A jak to jest w wynajmie okazjonalnym? Chodzi mi o to,ze pobiera sie oprocz czynszu jakas dodatkowa kwote. czy ta kwota , to jest ta ktora podajemy w us? o od niej liczymy np. co miesiac minus 8,5%? czyli legalnie mozna powiedziec,ze np, lokator placi nam dodatkowo np.500zl i od tego odliczamy podatek dla us?

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Przy najmie okazjonalnym podstawa opodatkowania jest zawsze taka sama jak przy najmie tradycyjnym. Ryczałt natomiast wylicza się od naszego przychodu – zajrzyj do tych artykułów:
   https://wynajemca.com.pl/podatek-wynajmu-formy-opodatkowania/
   https://wynajemca.com.pl/podatek-ryczalt-wynajmu/
   https://wynajemca.com.pl/przepisanie-mediow-najemce/
   powinny Ci pomóc w materii, o którą pytasz.

   Reply
 25. Robert

  1. czy do oświadczenia / zgłoszenia najmu okazjonalnego drogą pocztową wymagane jest załączenie umowy najmu? 2. czy przy zmianie lokatora i podpisaniu nowej umowy potrzebne jest nowe oświadczenie o wyborze formy opodatkowania? wynajmuję od kilku lat kilka mieszkań, także cały czas mam ciągłość opodatkowania na zasadach ogólnych – czy teraz muszę kolejny raz napisać, że oświadczenie o wyborze formy opodatkowania odnośnie nowej umowy?

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Nie, ani do oświadczenia o wyborze formy opodatkowania ani przy zgłoszeniu najmu okazjonalnego nie musisz załączać umowy najmu. Twój wybór w zakresie formy opodatkowania jeśli został złożony po 1 stycznia 2015 roku będzie ważny w kolejnych latach do czasu aż nie złożysz nowego oświadczenia.

   Reply
 26. Majka

  A czy można wysłać pocztą te dokumenty do US?
  wynajęliśmy mieszkanie najmem okajzonalnym od 17.10, jednak u notariusza bylismy 3.11 z najemcami. Myslałam, że od notariusza liczy się 14 dni. Co teraz?

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Oczywiście, można je nadać pocztą. Termin na zgłoszenie najmu okazjonalnego to 14 dni od rozpoczęcia najmu a nie podpisania umowy czy aktu o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. W przypadku przekroczenia tego terminu najem okazjonalny po prostu nie zaistnieje, więc nie będzie można skorzystać z szybszej procedury uzyskania tytułu egzekucyjnego. Podpiszcie nową umowę najmu – tamtą rozwiązując za porozumieniem stron – jednocześnie określając podpisany akt notarialny jako jeden z załączników do nowej umowy.

   Reply
 27. mimi

  czy co miesiąc muszę składać do urzędu jakieś deklaracje? przy rozliczeniu na zasadach ogólnych
  czy jedynie wpłacam zaliczki, a przy deklaracji rocznej później je rozliczam

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Tylko wpłacasz zaliczki, a rozliczasz je deklaracją roczną 🙂

   Reply
 28. Dorota

  Czy moge zgłosić wynajem mieszkania internetowo???

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   ePUAP przy niektórych urzędach ponoć daje taką możliwość, ale jeśli chodzi o zgłoszenie najmu okazjonalnego to z całą pewnością musimy to zrobić drogą tradycyjną.

   Reply

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *