Zgłoszenie wynajmu do Urzędu Skarbowego - wzory oświadczeń - wyNajemca
Podatek od wynajmu

Zgłoszenie wynajmu do Urzędu Skarbowego – wzory oświadczeń

10 lipca 2017 4 minuty
Zgłoszenie wynajmu do Urzędu Skarbowego – wzory oświadczeń

Zgłoszenie najmu do Urzędu Skarbowego powinniśmy rozpatrywać w dwóch aspektach: oświadczenie o wyborze formy opodatkowania dochodów z wynajmu oraz zgłoszenie zaistnienia stosowanego przez nas najmu okazjonalnego. Oba są różnymi dokumentami i wymagają osobnych oświadczeń. Wzór każdego z nich znajdziesz poniżej.

Termin do wyboru formy opodatkowania najmu

Prawo obliguje nas do wyboru formy opodatkowania dochodów z wynajmu nieruchomości do 20-ego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód. Na najprostszym przykładzie wyglądać to będzie tak:

Bartek wynajął swoje mieszkanie od 1 lipca 2016, a samą umowę zawarł z najemcami 27 czerwca. Najemcy wpłacili kaucję i czynsz najmu w dniu przekazania mieszkania, tj. 1 lipca i tą datę traktujemy za dzień uzyskania pierwszego przychodu. W takiej sytuacji Bartek ma czas do 20 sierpnia by poinformować Urząd Skarbowy o wybranej przez siebie formie opodatkowania i ewentualnie przelać na konto fiskusa pierwszą zaliczkę na podatek.

Wybór formy opodatkowania najmu

Przy najmie możemy odprowadzać podatek w trzech formach: ryczałtu, na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Musimy przy tym wiedzieć, że nie każda z nich będzie możliwa do zastosowania w każdym przypadku – inne możliwości będzie miał bowiem przedsiębiorca, a inne osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej.

Z reguły, gdy nieruchomość została zakupiona w kredycie, koszty odsetek mogą spowodować, że bardziej opłacalnym będzie rozliczanie się na zasadach ogólnych bądź podatkiem liniowym. Przy spłaconych nieruchomościach przeważnie bardziej opłaca się ryczałt. Jest to jednak mocne uproszczenie.

Może się również zdarzyć, że w ciągu roku na nieruchomości będą planowane pewne inwestycje, np. zakup sprzętu AGD, odmalowanie ścian, wymiana mebli. W tym przypadku warto przeliczyć, czy nie będzie korzystniejszym rozliczenie się w tym roku na zasadach ogólnych i odliczenie tych wszystkich kosztów od podstawy opodatkowania, a w roku następnym przejście na ryczałt.

Niezależnie od tego, jaka forma opodatkowania okaże się dla Ciebie korzystniejsza, poniżej znajdziesz uniwersalny wzór, który pozwoli Ci skutecznie zawiadomić Urząd Skarbowy o wybranej przez Ciebie formie opodatkowania dochodów z wynajmu.

Aktualizacja: Od 1 stycznia 2019 roku wyboru formy opodatkowania dokonuje się przy pomocy przelewu do Urzędu Skarbowego z oznaczeniem formularza właściwego dla formy, w jakiej decydujemy się rozliczać pożytki z wynajmu mieszkania.

Najem okazjonalny

Ostatnia z przesłanek do zaistnienia najmu okazjonalnego wiąże się z zupełnie innym terminem zgłoszenia najmu do Urzędu Skarbowego. W przeciwieństwie do sytuacji wymienionych wyżej, jeśli chcemy zastosować instytucję najmu okazjonalnego, mamy 14 dni od momentu wynajęcia na poinformowanie o tym Urzędu Skarbowego.

zgłoszenie

Samo oświadczenie różni się od tego, które składamy przy wyborze formy opodatkowania i ma inne konsekwencje prawne. Odpowiedni wzór do zastosowania znajduje się poniżej:

Zgłoszenie najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego – wzór

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o najmie okazjonalnym i instytucjonalnym zapoznaj się z artykułem o tej umowie najmu.

*wzór oświadczenia został przygotowany na podstawie druku jednego z Urzędów Skarbowych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w 2017 roku. Pamiętaj, by zweryfikować aktualność formularza przed jego zgłoszeniem – korzystając z udostępnionych wyżej wzorów Borysław Pasierbski nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek uchybienia wynikające z różnic pomiędzy przedstawionymi plikami a aktualnymi oczekiwaniami Urzędów Skarbowych.

Oceń artykuł

3.6/5 28 głosów

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij znajomemu!


Zainteresuje Cię również

Podatek od wynajmu 10/01/2022

Wybór formy opodatkowania najmu w 2022 roku

Z pewną nostalgią i smutkiem na myśl przychodzą słowa piosenki o ostatniej niedzieli. W tym przypadku nie będzie to siódmy…

6 minut Czytaj więcej
Podatek od wynajmu 29/07/2019

Koniec najmu a oświadczenie do Urzędu Skarbowego

Koniec najmu wciąż dla wielu osób powoduje niepewność jak zachować się względem fiskusa. Czy Urząd Skarbowy wymaga złożenia oświadczenia o…

6 minut Czytaj więcej
Podatek od wynajmu 22/07/2019

Najemca nie płaci czynszu za mieszkanie

Problemy z płatnością czynszu dotknęły choć raz pewnie większość Wynajmujących. Niestety, sytuacja w której Najemca nie płaci czynszu najmu nie…

8 minut Czytaj więcej

Borysław Pasierbski

O mnie

Nazywam się Borysław Pasierbski i mam ogromną przyjemność prowadzić serwis wynajemca.com.pl

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Specjalizuję się w zarządzaniu najmem. Jestem współzałożycielem wielokrotnie nagradzanej Orłami Nieruchomości firmy Gestor Home świadczącej usługi kompleksowej obsługi najmu, doradztwa oraz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Miałem przywilej szkolić i wdrażać dziesiątki osób rozpoczynających swoją drogę z zarządzaniem najmem.

Czytaj więcej