Zgłoszenie najmu do Urzędu Skarbowego powinniśmy rozpatrywać w dwóch aspektach: oświadczenie o wyborze formy opodatkowania dochodów z wynajmu oraz zgłoszenie zaistnienia stosowanego przez nas najmu okazjonalnego. Oba są różnymi dokumentami i wymagają osobnych oświadczeń. Wzór każdego z nich znajdziesz poniżej.
Prawo obliguje nas do wyboru formy opodatkowania dochodów z wynajmu nieruchomości do 20-ego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód. Na najprostszym przykładzie wyglądać to będzie tak:
Bartek wynajął swoje mieszkanie od 1 lipca 2016, a samą umowę zawarł z najemcami 27 czerwca. Najemcy wpłacili kaucję i czynsz najmu w dniu przekazania mieszkania, tj. 1 lipca i tą datę traktujemy za dzień uzyskania pierwszego przychodu. W takiej sytuacji Bartek ma czas do 20 sierpnia by poinformować Urząd Skarbowy o wybranej przez siebie formie opodatkowania i ewentualnie przelać na konto fiskusa pierwszą zaliczkę na podatek.
Przy najmie możemy odprowadzać podatek w trzech formach: ryczałtu, na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Musimy przy tym wiedzieć, że nie każda z nich będzie możliwa do zastosowania w każdym przypadku - inne możliwości będzie miał bowiem przedsiębiorca, a inne osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej.
Z reguły, gdy nieruchomość została zakupiona w kredycie, koszty odsetek mogą spowodować, że bardziej opłacalnym będzie rozliczanie się na zasadach ogólnych bądź podatkiem liniowym. Przy spłaconych nieruchomościach przeważnie bardziej opłaca się ryczałt. Jest to jednak mocne uproszczenie.
Może się również zdarzyć, że w ciągu roku na nieruchomości będą planowane pewne inwestycje, np. zakup sprzętu AGD, odmalowanie ścian, wymiana mebli. W tym przypadku warto przeliczyć, czy nie będzie korzystniejszym rozliczenie się w tym roku na zasadach ogólnych i odliczenie tych wszystkich kosztów od podstawy opodatkowania, a w roku następnym przejście na ryczałt.
Niezależnie od tego, jaka forma opodatkowania okaże się dla Ciebie korzystniejsza, poniżej znajdziesz uniwersalny wzór, który pozwoli Ci skutecznie zawiadomić Urząd Skarbowy o wybranej przez Ciebie formie opodatkowania dochodów z wynajmu.
Aktualizacja: Od 1 stycznia 2019 roku wyboru formy opodatkowania dokonuje się przy pomocy przelewu do Urzędu Skarbowego z oznaczeniem formularza właściwego dla formy, w jakiej decydujemy się rozliczać pożytki z wynajmu mieszkania.
Ostatnia z przesłanek do zaistnienia najmu okazjonalnego wiąże się z zupełnie innym terminem zgłoszenia najmu do Urzędu Skarbowego. W przeciwieństwie do sytuacji wymienionych wyżej, jeśli chcemy zastosować instytucję najmu okazjonalnego, mamy 14 dni od momentu wynajęcia na poinformowanie o tym Urzędu Skarbowego.
Samo oświadczenie różni się od tego, które składamy przy wyborze formy opodatkowania i ma inne konsekwencje prawne. Odpowiedni wzór do zastosowania znajduje się poniżej:
Zgłoszenie najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego - wzór
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o najmie okazjonalnym i instytucjonalnym zapoznaj się z artykułem o tej umowie najmu.
*wzór oświadczenia został przygotowany na podstawie druku jednego z Urzędów Skarbowych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w 2017 roku. Pamiętaj, by zweryfikować aktualność formularza przed jego zgłoszeniem - korzystając z udostępnionych wyżej wzorów Borysław Pasierbski nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek uchybienia wynikające z różnic pomiędzy przedstawionymi plikami a aktualnymi oczekiwaniami Urzędów Skarbowych.
Nowa umowa najmu w wersji 2.0 dla wszystkich wynajmujących swoje mieszkania w modelu tradycyjnym. Cenisz sobie prostotę przy jednoczesnym zabezpieczeniu swoich interesów? Niekoniecznie jesteś zainteresowany umową najmu okazjonalnego? W takim razie zamów i pobierz wzór umowy najmu w klasycznej odsłonie. W ten sposób szybko podpiszesz umowę i bezpiecznie wynajmiesz swoje mieszkanie.
Krótki e-book przedstawiający najważniejsze zagadnienia związane z podatkiem od wynajmu mieszkania. Jeśli potrzebujesz kompletnej dawki informacji o zagadnieniach podatkowych związanych z wynajmem mieszkania, koniecznie wybierz ten poradnik. To rzetelne źródło aktualnych informacji, które wykorzystasz w praktyce.
Umowa rezerwacyjna oszczędza Ci czasu i pieniędzy na etapie poszukiwania nowego najemcy. Jest podstawowym narzędziem profesjonalistów zajmujących się zarządzaniem najmem, przy czym świetnie się sprawdza również dla osób prywatnych. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas, pieniądze i zredukować stres związany z poszukiwaniem najemcy? Zamów wzór umowy rezerwacyjnej i podpisz dokument z przyszłym najemcą na korzystnych warunkach.