Większość z nas kojarzy program Mieszkanie Plus z tanimi mieszkaniami na wynajem z możliwością dojścia do własności. Zdecydowanie mniej osób jest świadomych, że to tylko jeden z kilku filarów, z których składa się ten projekt. W związku ze startem programu kilka tygodni temu, warto przybliżyć sobie pozostałe jego elementy.
Program oparty na gruntach Skarbu Państwa polegać ma na budowaniu mieszkań na wynajem, których czynsze będą - według założeń - niższe od tych oferowanych aktualnie przez rynek. Co istotne, nie ma być on wpierany ze środków budżetowych, a koszt wynajmu powinien wynosić od 10 do 20 zł za metr kwadratowy w zależności od lokalizacji, w której położona będzie nieruchomość.
Skierowany jest do osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania i nie mają zdolności kredytowej pozwalającej na zaciągnięcie tak dużego zobowiązania. Zakwalifikować do programu będzie mógł się każdy - w pierwszej kolejności skorzystać z niego będą mogły rodziny z dziećmi, a sam dochód ma wpływać wyłącznie na czas oczekiwania na mieszkanie.
Rząd chce wesprzeć budowę mieszkań komunalnych poprzez wyższe dofinansowanie takich inwestycji. Samorządy będą mogły się starać o wsparcie w wysokości od 35% do 55% kosztów budowy, a same wspierać indywidualnych inwestorów do 20% wartości ich zaangażowania pod warunkiem, że czynsze w tych mieszkaniach nie będą przekraczać 4% wartości odtworzeniowej inwestycji. Obok administracji samorządowej z takiego dofinansowania będą mogły skorzystać również spółki gminne i TBS-y.
Pewną zmianą ma być również zawieranie umów najmu lokali komunalnych na czas określony.
Ostatni filar programu ma zachęcać do oszczędzania na cele mieszkaniowe. Założenie jest takie, że przez minimum 5 lat mielibyśmy odkładać środki na dowolny cel mieszkaniowy - zarówno zakup jak i remont, a w ramach premii otrzymać powinniśmy dopłatę, którą określić ma w przyszłości konkretna ustawa.
Oparty będzie na indywidualnych kontach bankowych, które gromadzić mają środki w tym określonym celu. W przypadku wykorzystania środków w sposób niezgodny z zadeklarowanym przeznaczeni, uzyskana przez beneficjenta premia musiałaby być przez niego zwrócona.
Kompleksowo? Program w założeniach wydaje się być względnie atrakcyjny. Czekamy na konkretyzację poszczególnych pomysłów i ich realizację w praktyce.
Źródło: Mieszkanie Plus
Zapewnij sobie spokój, szybszą eksmisję, narzędzia do egzekwowania obowiązków najemcy i terminową płatność czynszu! Ponad 100 postanowień umownych, wszystkie załączniki i oświadczenia. Wszystko znajdziesz w gotowej umowie najmu okazjonalnego. Zamów wzór dokumentu i podpisz korzystną umowę z najemcą, która zagwarantuje Ci maksimum swobody działania oraz bezpieczeństwo.
Czego nie robić przed i w trakcie wynajmowania mieszkania? Jak nie stracić na wynajmie nieruchomości? Uniknij 10 najczęstszych błędów, które popełniają właściciele mieszkań. Ciesz się stabilnym i pewnym dochodem z wynajmu. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w najnowszej książce. Zapraszam do lektury!
Zestaw dokumentów przygotowanych do efektywnego wynajmu mieszkania na pokoje. Umowy przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zmaksymalizować swoje zyski z wynajmu, nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie i właściwych zapisach umownych. Wystarczy, że pobierzesz gotowy wzór, uzupełnisz swoimi danymi oraz informacjami o najemcy. Korzystając z gotowego wzoru, nie zapomnisz o żadnych istotnych aspektach wpływających na bezpieczeństwo podpisywanej umowy najmu na pokoje.