Filary programu Mieszkanie Plus - wyNajemca
Ciekawostki

Filary programu Mieszkanie Plus

05 grudnia 2016 3 minuty
Filary programu Mieszkanie Plus

Większość z nas kojarzy program Mieszkanie Plus z tanimi mieszkaniami na wynajem z możliwością dojścia do własności. Zdecydowanie mniej osób jest świadomych, że to tylko jeden z kilku filarów, z których składa się ten projekt. W związku ze startem programu kilka tygodni temu, warto przybliżyć sobie pozostałe jego elementy.

Wynajem z opcją wykupu

Program oparty na gruntach Skarbu Państwa polegać ma na budowaniu mieszkań na wynajem, których czynsze będą – według założeń – niższe od tych oferowanych aktualnie przez rynek. Co istotne, nie ma być on wpierany ze środków budżetowych, a koszt wynajmu powinien wynosić od 10 do 20 zł za metr kwadratowy w zależności od lokalizacji, w której położona będzie nieruchomość.

Skierowany jest do osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania i nie mają zdolności kredytowej pozwalającej na zaciągnięcie tak dużego zobowiązania. Zakwalifikować do programu będzie mógł się każdy – w pierwszej kolejności skorzystać z niego będą mogły rodziny z dziećmi, a sam dochód ma wpływać wyłącznie na czas oczekiwania na mieszkanie.

Budownictwo społeczne

Rząd chce wesprzeć budowę mieszkań komunalnych poprzez wyższe dofinansowanie takich inwestycji. Samorządy będą mogły się starać o wsparcie w wysokości od 35% do 55% kosztów budowy, a same wspierać indywidualnych inwestorów do 20% wartości ich zaangażowania pod warunkiem, że czynsze w tych mieszkaniach nie będą przekraczać 4% wartości odtworzeniowej inwestycji. Obok administracji samorządowej z takiego dofinansowania będą mogły skorzystać również spółki gminne i TBS-y.

Pewną zmianą ma być również zawieranie umów najmu lokali komunalnych na czas określony.

Wsparcie oszczędzania

Ostatni filar programu ma zachęcać do oszczędzania na cele mieszkaniowe. Założenie jest takie, że przez minimum 5 lat mielibyśmy odkładać środki na dowolny cel mieszkaniowy – zarówno zakup jak i remont, a w ramach premii otrzymać powinniśmy dopłatę, którą określić ma w przyszłości konkretna ustawa.

Oparty będzie na indywidualnych kontach bankowych, które gromadzić mają środki w tym określonym celu. W przypadku wykorzystania środków w sposób niezgodny z zadeklarowanym przeznaczeni, uzyskana przez beneficjenta premia musiałaby być przez niego zwrócona.

Kompleksowo? Program w założeniach wydaje się być względnie atrakcyjny. Czekamy na konkretyzację poszczególnych pomysłów i ich realizację w praktyce.

Źródło: Mieszkanie Plus

Oceń artykuł


Podoba Ci się artykuł? Udostępnij znajomemu!


Zainteresuje Cię również

Ciekawostki 04/06/2018

Zarządzanie najmem dla każdego

Zdecydowana część właścicieli nieruchomości decydując się na wynajem swoich czterech kątów czyni to samodzielnie kierując się chęcią zaoszczędzenia pieniędzy lub przeświadczeniem, że…

8 minut Czytaj więcej
Ciekawostki 21/08/2017

Wartość gruntu wyceni tylko rzeczoznawca

1 września 2017 roku tracimy możliwość samodzielnej wyceny wartości gruntu i nieruchomości. Zgodnie z nowymi przepisami czynności tych będzie mógł…

3 minuty Czytaj więcej
Ciekawostki 20/03/2017

Bajka dla Inwestora

Choć autor sam był niewolnikiem, już wieki temu uczył o wartości inwestycji i właściwym obchodzeniu się z nią. Zapraszam do…

2 minut Czytaj więcej

Borysław Pasierbski

O mnie

Nazywam się Borysław Pasierbski i mam ogromną przyjemność prowadzić serwis wynajemca.com.pl

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Specjalizuję się w zarządzaniu najmem. Jestem współzałożycielem wielokrotnie nagradzanej Orłami Nieruchomości firmy Gestor Home świadczącej usługi kompleksowej obsługi najmu, doradztwa oraz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Miałem przywilej szkolić i wdrażać dziesiątki osób rozpoczynających swoją drogę z zarządzaniem najmem.

Czytaj więcej