Księgi wieczyste są skarbnicą wiedzy dla każdej z osób uzyskującej do niej wgląd. Znajdziemy w niej informacje o parametrach nieruchomości, jej właścicielu, ewentualnych obciążeniach na rzecz osób trzecich czy ustanowionych hipotekach. Jeszcze nie tak dawno, by zajrzeć w treść Księgi Wieczystej zmuszeni byliśmy udać się z odpowiednim umocowaniem prawnym do właściwego Wydziału Sądu prowadzącego rejestr lokalnych nieruchomości. Dzisiaj, w czasach powszechnej informatyzacji, z pomocą przychodzą nam narzędzia nigdy wcześniej niedostępne dla zwykłego człowieka.
Księga Wieczysta to zbiór danych zgromadzonych w urzędowym rejestrze prowadzonym obecnie przez odpowiednie Wydziały lokalnych Sądów Rejonowych. Istnieje domniemanie prawne zgodności jej treści ze stanem prawnym, a sama Księga Wieczysta daje rękojmię wiary publicznej. To znaczy, że w przypadku gdyby wystąpiły różnice między ujawnionymi w niej informacjami a stanem faktycznym, sąd rozstrzygnie taki spór na korzyść osoby dokonującej czynności prawnej wedle wskazanej w niej danych - np. gdyby kupujący w dobrej wierze zakupił nieruchomość od wskazanego w Księdze sprzedającego.
Kilka lat temu zdarzały się jeszcze sytuacje, w których dochodziło do nadużyć poprzez dokonywanie tzw. czynności rozporządzająco-zobowiązującej kilkukrotnie przed aktualizacją samej Księgi. Od 1 lipca 2016 zostało to ograniczone poprzez wprowadzenie systemu informatycznego za pomocą którego każdy notariusz, komornik i urzędnik Urzędu Skarbowego zobowiązany jest składać wniosek o aktualizację treści Księgi Wieczystej. Dzięki temu proces został znacznie skrócony i ograniczono ryzyko nadużyć negatywnie wpływający na pewność obrotu nieruchomościami w Polsce.
[reklama tytul="KW"]By otrzymać dostęp do Księgi Wieczystej nieruchomości musieliśmy dotychczas - i de facto nadal musimy - posiadać odpowiedni tytuł prawny, uprawniający nas do jej przeglądania. Osoba udająca się do Wydziału Sądu musiała znać numer KW, do której chciała uzyskać wgląd i posiadać albo tytuł własności albo tytuł wykonawczy w postępowaniu egzekucyjnym. Na dzień dzisiejszy jest to znacznie prostsze, możemy bowiem skorzystać z ogólnodostępnego rejestru zamieszczonego w Internecie. Jednak by odnaleźć w nim interesującą nas Księgę, nadal musimy znać jej numer. Nie będziemy bowiem w stanie odnaleźć jej przy pomocy samego adresu położenia nieruchomości. Z pomocą przychodzi nam narzędzie coraz bardziej zyskujące na popularności. Księgi Wieczyste możemy przeszukać po adresie, nie znając lub nie będąc pewnym ich numerów.
Księgi Wieczyste online dają każdemu możliwość wglądu w stan prawny konkretnej nieruchomości. Jest to doskonały sposób na upewnienie się, czy prowadzimy rozmowy odnośnie wynajmu czy kupna nieruchomości od uprawnionej osoby. Będzie to przydatne zarówno dla inwestorów, wynajmujących jak i samych najemców.
Stosując najem okazjonalny, nadal zobowiązani jesteśmy do uzyskania oświadczenia właściciela innej nieruchomości o przyjęciu najemcy pod swój dach po zakończeniu umowy najmu. Takie oświadczenia, w przeważającej części są dostarczane przez samych lokatorów. Czasami zawierają one numer Księgi Wieczystej wskazanej nieruchomości, czasami nie. Jeśli nawet wskazują, to wynajmujący raczej nie spotyka się w osobą posiadającą do niej tytuł prawny. By upewnić się, że nasz najemca dostarcza nam dokument potwierdzający możliwość zamieszkania w innym miejscu warto sprawdzić wskazany w niej adres w rejestrze Ksiąg Wieczystych. Może się bowiem zdarzyć, że pod oświadczeniem podpisuje się osoba nie posiadająca tytułu prawnego do rozporządzania nieruchomością, czyli nie może zobowiązać się do przyjęcia najemcy pod swój dach po zakończeniu najmu.
[reklama tytul="KW"]Znajomość treści Księgi Wieczystej przyda nam się również w sytuacji, gdy zmuszeni jesteśmy dochodzić należności na drodze sądowej i późniejszego postępowania egzekucyjnego. Niestety, cały czas w Polsce mamy ogromny problem ze ściągalnością długów. Sprawy w sądach ciągną się latami, a samo uzyskanie tytułu egzekucyjnego nie daje nam pewności, że teraz już odzyskamy należne nam pieniądze. Przed wystąpieniem na ścieżkę sądową czasami warto jest upewnić się czy będziemy mieli z czego wyegzekwować zasądzoną kwotę.
Najemca w umowie najmu powinien być określony nie tylko z imienia i nazwiska, serii i numeru dowodu tożsamości czy numeru PESEL. Powinien również wskazać swój adres zamieszkania/zameldowania. Czasami poda nam również adres korespondencyjny. Każdą z tych nieruchomości warto sprawdzić jeszcze przed wniesieniem pozwu. Dochody z tytułu umowy o pracę będą stanowić źródło zaspokojenia naszej wierzytelności, ale z doświadczenia wiem, że najefektywniej możemy odzyskać pieniądze od kogoś kto posiada własną nieruchomość. Jeśli nasz najemca jest właścicielem innej nieruchomości raczej nie będzie chciał jej stracić i ureguluje swój dług.
Nie zniechęcam przy tym do dochodzenia swoich praw w sądzie, jeśli jednak takiej nieruchomości nie ma. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości prawo zapewni wierzycielom większą skuteczność przy postępowaniach egzekucyjnych. Zawsze jednak warto oszacować szanse odzyskania pieniędzy, zanim zainwestujemy kolejne środki i czas na batalię sądową
Z drugiej strony Księga Wieczysta będzie istotna również dla samego najemcy. Przeważnie w umowie najmu znajdziemy numer KW potwierdzający własność do lokalu, czyli prawo do jego wynajmu. Zdarzają się jednak sytuację, gdy ten numer jest po prostu fałszywy. Koniec końców prowadzi to do tego, że najemca wprowadzając się do mieszkania w dobrej wierze, zmuszony będzie po czasie mierzyć się niczego nieświadomym prawowitym właścicielem, który żąda jego wyprowadzki. Oszuści wyłudzający od lokatorów pieniądze w ten sposób żerują na niskiej świadomości prawnej społeczeństwa. Weryfikacja Księgi Wieczystej po adresie uchroni nas nie tylko przed nieprzyjemnymi konfliktami, ale zaoszczędzi nam ogrom pieniędzy.
Księgi Wieczyste to najlepsze źródła wiedzy o danej nieruchomości. Wgląd w nie powinien zapewnić sobie każdy, kto zamierza podpisać jakąkolwiek umowę najmu czy kupna-sprzedaży. Dzięki obecnie dostępnym narzędziom, nie musimy godzić się na niepewność i wierzyć drugiej stronie na słowo. Czasami warto powiedzieć "sprawdzam", by nie zostać później na lodzie.
Zestaw dokumentów przygotowanych do efektywnego wynajmu mieszkania na pokoje. Umowy przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zmaksymalizować swoje zyski z wynajmu, nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie i właściwych zapisach umownych. Wystarczy, że pobierzesz gotowy wzór, uzupełnisz swoimi danymi oraz informacjami o najemcy. Korzystając z gotowego wzoru, nie zapomnisz o żadnych istotnych aspektach wpływających na bezpieczeństwo podpisywanej umowy najmu na pokoje.
Zapewnij sobie spokój, szybszą eksmisję, narzędzia do egzekwowania obowiązków najemcy i terminową płatność czynszu! Ponad 100 postanowień umownych, wszystkie załączniki i oświadczenia. Wszystko znajdziesz w gotowej umowie najmu okazjonalnego. Zamów wzór dokumentu i podpisz korzystną umowę z najemcą, która zagwarantuje Ci maksimum swobody działania oraz bezpieczeństwo.
Czego nie robić przed i w trakcie wynajmowania mieszkania? Jak nie stracić na wynajmie nieruchomości? Uniknij 10 najczęstszych błędów, które popełniają właściciele mieszkań. Ciesz się stabilnym i pewnym dochodem z wynajmu. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w najnowszej książce. Zapraszam do lektury!