Obowiązujące w Polsce przepisy narzucają na wynajmujących określone terminy do zgłoszenia wynajmu mieszkania do Urzędu Skarbowego. Brak takiego zgłoszenia w przypadku kontroli może skutkować przykrymi w skutkach konsekwencjami, które mogą uszczuplić naszą kieszeń oraz brakiem ochrony Państwa gdybyśmy chcieli skorzystać z instytucji najmu okazjonalnego.
Jeśli nie zgłosimy faktu wynajęcia mieszkania, a mimo to będziemy odprowadzać comiesięczne zaliczki i ujmiemy ten dochód w naszej rocznej deklaracji PIT rozliczając go na zasadach ogólnych powinniśmy czuć się bezpieczni.
Jeśli jednak chcieliśmy rozliczać się ryczałtem, to brak zgłoszenia i złożenia tym samym oświadczenia o wyborze formy opodatkowania przychodów z wynajmu w takiej właśnie formie skutkować będzie tym, że Urząd Skarbowy nakaże nam wyrównanie należnego podatku do wysokości jaką by osiągnął gdybyśmy rozliczali się na zasadach ogólnych. Istnieje bowiem domniemanie prawne, że wszystkie dochody uzyskiwane przez podatnika rozliczane są na zasadach ogólnych, chyba że ma on prawo rozliczać dochód inaczej i złoży właściwe do tego oświadczenie w wyznaczonym przepisami terminie.
A co jeśli nie zgłosimy najmu do Urzędu Skarbowego, nie będziemy odprowadzać należnych zaliczek i trzymać nasz dochód w szarej strefie? W przypadku "życzliwego donosu" lub powzięcia przez fiskusa wiedzy o naszym wynajmie w inny sposób czekają na nas nie tylko kary, ale również wyższe opodatkowanie dochodów, które oszacuje już sam Urząd Skarbowy - co jest mało opłacalnym rozwiązaniem. Co więcej, w zależności od wartości naszej niedopłaty, ciążyć na nas mogą jeszcze sankcje karno-skarbowe traktowane jako wykroczenie, a przy większych sumach - nawet przestępstwo.
Jeśli brak zgłoszenia wynika jedynie z naszego niedopatrzenia, a nie celowego ominięcia opodatkowania naszych dochodów, a Urząd Skarbowy nie wszczął jeszcze kontroli w tej sprawie przysługuje nam możliwość skorzystania z instytucji czynnego żalu. Polega ona ni mniej, ni więcej na tym, że zgłaszamy do organów skarbowych fakt czerpania dochodów z tytułu wynajmu w określonej wysokości od wskazanego czasu i nie poinformowaliśmy fiskusa o tym wcześniej z uwagi na nieznajomość przepisów.
Musimy być przy tym jednak świadomi, że nawet czynny żal nie pozwoli nam na opodatkowanie naszych dochodów ryczałtem - będziemy mogli zgłosić uzyskiwane dochody i rozliczyć je na zasadach ogólnych. Może się okazać, że Urząd Skarbowy nie nałoży na nas kar, zależy to jednak od konkretnego przypadku. Jeśli będziemy chcieli rozliczać dochód ryczałtem, pozostaje nam zmiana wyboru formy opodatkowania dochodu z wynajmu do 20 stycznia w następnym roku podatkowym.
Natomiast jeśli stosujemy najem okazjonalny i spełnimy wszystkie przewidziane ustawą przesłanki do jego zaistnienia poza zgłoszeniem najmu do Urzędu Skarbowego, to najem okazjonalny nie zaistnieje - nie będziemy więc mieli możliwości szybszej eksmisji lokatora w przypadku problemów. Tylko spełnienie wszystkich przesłanek daje nam bowiem prawo do przeprowadzenia szybszej ścieżki do otrzymania tytułu wykonawczego.
Brak zgłoszenia najmu do Urzędu Skarbowego będzie niósł za sobą odmienne konsekwencje w zależności od dokonywanych przez nas czynności i faktycznego rozliczania tego dochodu z fiskusem. Warto jednak być świadomym tego na co możemy się narażamy w przypadku celowego utrzymywania wynajmu w szarej strefie i co możemy zrobić jeśli brak zgłoszenia jest tylko naszym nieświadomym przeoczeniem.
Komplet umów najmu: okazjonalnego, instytucjonalnego, zwykłej umowy najmu, umowy najmu na pokoje, umowy rezerwacyjnej oraz trzy e-booki o: wskazówkach przy wynajmie, opisie najmu okazjonalnego i instytucjonalnego oraz rozliczaniu podatku od wynajmu. Z takim zestawem możesz zacząć swój biznes związany z wynajmem mieszkania, niezależnie od wybranej formy prawnej dla podpisywanych umów z potencjalnymi najemcami. Zamów dla siebie pakiet wsparcia i zadbaj o bezpieczeństwo każdej transakcji.
Sprawdzona umowa najmu okazjonalnego w pakiecie wraz z: komentarzem praktycznym, konsultacją telefoniczną, umową rezerwacyjną. W ten sposób zaoszczędzisz czas na rozmowach z niezdecydowanymi oglądającymi. Zamawiając pakiet, otrzymujesz też dostęp do najnowszej książki, która jest dawką rzetelnych informacji na początek drogi z wynajmem okazjonalnym. Gotowe wzory dokumentów, komentarze eksperta oraz e-book - te elementy uchronią Cię przed ewentualnymi problemami i stratami finansowymi.
Krótki e-book przedstawiający najważniejsze zagadnienia związane z podatkiem od wynajmu mieszkania. Jeśli potrzebujesz kompletnej dawki informacji o zagadnieniach podatkowych związanych z wynajmem mieszkania, koniecznie wybierz ten poradnik. To rzetelne źródło aktualnych informacji, które wykorzystasz w praktyce.