Brak zgłoszenia najmu do Urzędu Skarbowego - wyNajemca
Podatek od wynajmu

Brak zgłoszenia najmu do Urzędu Skarbowego

26 czerwca 2017 4 minuty
Brak zgłoszenia najmu do Urzędu Skarbowego

Obowiązujące w Polsce przepisy narzucają na wynajmujących określone terminy do zgłoszenia wynajmu mieszkania do Urzędu Skarbowego. Brak takiego zgłoszenia w przypadku kontroli może skutkować przykrymi w skutkach konsekwencjami, które mogą uszczuplić naszą kieszeń oraz brakiem ochrony Państwa gdybyśmy chcieli skorzystać z instytucji najmu okazjonalnego.

Brak zgłoszenia przy odprowadzaniu zaliczek

Jeśli nie zgłosimy faktu wynajęcia mieszkania, a mimo to będziemy odprowadzać comiesięczne zaliczki i ujmiemy ten dochód w naszej rocznej deklaracji PIT rozliczając go na zasadach ogólnych powinniśmy czuć się bezpieczni.

Jeśli jednak chcieliśmy rozliczać się ryczałtem, to brak zgłoszenia i złożenia tym samym oświadczenia o wyborze formy opodatkowania przychodów z wynajmu w takiej właśnie formie skutkować będzie tym, że Urząd Skarbowy nakaże nam wyrównanie należnego podatku do wysokości jaką by osiągnął gdybyśmy rozliczali się na zasadach ogólnych. Istnieje bowiem domniemanie prawne, że wszystkie dochody uzyskiwane przez podatnika rozliczane są na zasadach ogólnych, chyba że ma on prawo rozliczać dochód inaczej i złoży właściwe do tego oświadczenie w wyznaczonym przepisami terminie.

Wynajem w szarej strefie

A co jeśli nie zgłosimy najmu do Urzędu Skarbowego, nie będziemy odprowadzać należnych zaliczek i trzymać nasz dochód w szarej strefie? W przypadku “życzliwego donosu” lub powzięcia przez fiskusa wiedzy o naszym wynajmie w inny sposób czekają na nas nie tylko kary, ale również wyższe opodatkowanie dochodów, które oszacuje już sam Urząd Skarbowy – co jest mało opłacalnym rozwiązaniem. Co więcej, w zależności od wartości naszej niedopłaty, ciążyć na nas mogą jeszcze sankcje karno-skarbowe traktowane jako wykroczenie, a przy większych sumach – nawet przestępstwo.

Czynny żal

Jeśli brak zgłoszenia wynika jedynie z naszego niedopatrzenia, a nie celowego ominięcia opodatkowania naszych dochodów, a Urząd Skarbowy nie wszczął jeszcze kontroli w tej sprawie przysługuje nam możliwość skorzystania z instytucji czynnego żalu. Polega ona ni mniej, ni więcej na tym, że zgłaszamy do organów skarbowych fakt czerpania dochodów z tytułu wynajmu w określonej wysokości od wskazanego czasu i nie poinformowaliśmy fiskusa o tym wcześniej z uwagi na nieznajomość przepisów.

Musimy być przy tym jednak świadomi, że nawet czynny żal nie pozwoli nam na opodatkowanie naszych dochodów ryczałtem – będziemy mogli zgłosić uzyskiwane dochody i rozliczyć je na zasadach ogólnych. Może się okazać, że Urząd Skarbowy nie nałoży na nas kar, zależy to jednak od konkretnego przypadku. Jeśli będziemy chcieli rozliczać dochód ryczałtem, pozostaje nam zmiana wyboru formy opodatkowania dochodu z wynajmu do 20 stycznia w następnym roku podatkowym.

Brak zgłoszenia przy najmie okazjonalnym

Natomiast jeśli stosujemy najem okazjonalny i spełnimy wszystkie przewidziane ustawą przesłanki do jego zaistnienia poza zgłoszeniem najmu do Urzędu Skarbowego, to najem okazjonalny nie zaistnieje – nie będziemy więc mieli możliwości szybszej eksmisji lokatora w przypadku problemów. Tylko spełnienie wszystkich przesłanek daje nam bowiem prawo do przeprowadzenia szybszej ścieżki do otrzymania tytułu wykonawczego.

Brak zgłoszenia najmu do Urzędu Skarbowego będzie niósł za sobą odmienne konsekwencje w zależności od dokonywanych przez nas czynności i faktycznego rozliczania tego dochodu z fiskusem. Warto jednak być świadomym tego na co możemy się narażamy w przypadku celowego utrzymywania wynajmu w szarej strefie i co możemy zrobić jeśli brak zgłoszenia jest tylko naszym nieświadomym przeoczeniem.

Oceń artykuł

5/5 2 głosów

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij znajomemu!


Zainteresuje Cię również

Podatek od wynajmu 10/01/2022

Wybór formy opodatkowania najmu w 2022 roku

Z pewną nostalgią i smutkiem na myśl przychodzą słowa piosenki o ostatniej niedzieli. W tym przypadku nie będzie to siódmy…

6 minut Czytaj więcej
Podatek od wynajmu 29/07/2019

Koniec najmu a oświadczenie do Urzędu Skarbowego

Koniec najmu wciąż dla wielu osób powoduje niepewność jak zachować się względem fiskusa. Czy Urząd Skarbowy wymaga złożenia oświadczenia o…

6 minut Czytaj więcej
Podatek od wynajmu 22/07/2019

Najemca nie płaci czynszu za mieszkanie

Problemy z płatnością czynszu dotknęły choć raz pewnie większość Wynajmujących. Niestety, sytuacja w której Najemca nie płaci czynszu najmu nie…

8 minut Czytaj więcej

Borysław Pasierbski

O mnie

Nazywam się Borysław Pasierbski i mam ogromną przyjemność prowadzić serwis wynajemca.com.pl

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Specjalizuję się w zarządzaniu najmem. Jestem współzałożycielem wielokrotnie nagradzanej Orłami Nieruchomości firmy Gestor Home świadczącej usługi kompleksowej obsługi najmu, doradztwa oraz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Miałem przywilej szkolić i wdrażać dziesiątki osób rozpoczynających swoją drogę z zarządzaniem najmem.

Czytaj więcej