Inwestowanie w nieruchomości się opłaca

W czasie, gdy rynek nieustannie stara się podnieść po skutkach kryzysu z ostatniej dekady, rządy i banki centralne chętnie obniżają stopy procentowe, stymulując tym samym popyt na produkty kredytowe oferowane przez banki w celu zwiększenia konsumpcji i pobudzenia inwestycji. Niezależnie od kraju i efektów tego rozwiązania cierpi na tym oprocentowanie lokat, dotykając tym samym głównie osoby budujące swój kapitał w sposób długotrwały i możliwie bezpieczny. Jak się jednak okazuje, mimo stóp procentowych na obecnym poziomie, bezpieczne oszczędzanie wcale nie jest dzisiaj niemożliwe.

Niskie oprocentowanie lokat

Według danych znajdujących się w serwisie bankier.pl, po porównaniu 87 produktów oszczędnościowych na 6 miesięcy oferowanych przez banki w naszym kraju wynika, że raptem osiem z nich zasługiwać może na uwagę pod warunkiem spełnienia dodatkowych warunków w postaci posiadania konta osobistego w banku, w którym lokujemy pieniądze, aktywnej karty debetowej, bądź też utrzymanie określonego salda na rachunku bieżącym.

Z zestawienia Wojciecha Boczonia wynieść możemy, że aktualnie najlepiej jest ulokować swoje oszczędności w Idea Banku, który proponuje oprocentowanie w skali 2,7%, przy czym zmuszeni jesteśmy jednocześnie zabezpieczyć dziesiątą część wartości ulokowanych środków na koncie osobistym przez cały okres trwania lokaty. Reszta z analizowanych produktów, oferuje oprocentowanie poniżej 2,0%, w niektórych przypadkach sięgając nawet zatrważającego poziomu 0,1%. Gdybyśmy mieli wyprowadzić średnią, uzyskalibyśmy wynik 1,35%, co nieszczególnie zachęca do tego rodzaju oszczędzania, nawet przy stosunkowo wysokim poziomie bezpieczeństwa jaki dają lokaty.

Czas na nieruchomości

Jak się okazuje alternatywą dla niskooprocentowanych lokat mogą być nieruchomości na wynajem. Tego rodzaju inwestycja, jeśli dobrze prowadzona, nie jest wcale mniej bezpieczna aniżeli produkty oferowane przez banki, a zapewnić może kilkukrotnie wyższą stopę zwrotu od dostępnej obecnie, dobrej lokaty. Według danych statystycznych Global Property Guide Polska znajduje się na 10 miejscu pod względem wysokości stopy zwrotu z nieruchomości na 35 badanych państw europejskich.

Na pierwszym miejscu znajduje się Mołdawia, ze stopą zwrotu na poziomie 10%, potem Ukraina z wynikiem 9,09%,  na podium znajduje się także Rumunia dająca inwestorom średni zysk w wysokości 7,76%. Całe zestawienie zamykają najbogatsze kraje Europy, z dobrze rozbudowaną bazą mieszkań na wynajem. Wedle przedstawionych danych, w Niemczech możemy oczekiwać zwrotu na poziomie 3,34%, w Wielkiej Brytanii 3,21%, we Francji 2,89%, a najmniej w Austrii, gdzie tego typu inwestycja przyniesie nam 2,18%.

W Polsce, średnia stopa zwrotu z nieruchomości przeznaczonej na wynajem to 5,46%. Wynik ten pozwala nam zamykać pierwszą dziesiątkę analizowanych krajów, stawiając nas pomiędzy Słowacją (5,60%) a Holandią (5,45%). Pamiętać przy tym należy, że są to dane statystyczne i uśrednione.

Zdarzają się w naszym kraju nieruchomości, z których stopa zysku przekracza 10%. By osiągnąć taki wynik, wcale nie musimy uczyć się tego rynku od podstaw, bazując na naszym doświadczeniu i popełnianych błędach. Podobnie jak przy lokatach, z powodzeniem możemy odnaleźć w Internecie firmy doradzające przy inwestowaniu w nieruchomości, a dalej w prowadzeniu za nas tej inwestycji i zapewnianiu ciągłości najmu, czyli przypływowi pieniędzy z zakupionego przez nas lokum.

Choć okres ulokowania środków znacznie się różni w zależności od tego, jaką drogę obierzemy, warto jest znać realną alternatywę dla najpowszechniejszych sposobów oszczędzania. Inwestycje w nieruchomości, choć powinny być oceniane w perspektywie wielokrotnie dłuższej aniżeli lokaty oferowane przez banki, dają nam również przychód pasywny, do którego powinniśmy dążyć wszyscy, zapewniając nam bezpieczny przypływ gotówki bez zaangażowania własnej pracy. Co równie ważne, wraz z poprawą koniunktury i sukcesywnym wzrostem cen mieszkań, w razie gdybyśmy chcieli - kosztem przychodu pasywnego - otrzymać znaczący zastrzyk gotówki, możemy taką nieruchomość sprzedać z zyskiem.

Oceń ten artykuł:
Borysław Pasierbski
Prawnik z wykształcenia, przedsiębiorca i aktywny inwestor na rynku nieruchomości. Kompleksowo zajmuję się obsługą najmu nieruchomości. Staram się pomagać wszystkim wyNajemcom tak, aby zmaksymalizować ich pasywne zyski i redukować ryzyko związane z wynajmem. Nieruchomości są moją pasją, w której stale dążę do samorozwoju i przekazuję swoją wiedzę innym, aby efektywnie zarządzać najmem mieszkań i nie tylko.

Polecane produkty w sklepie

Czynsze najmu rosną, ale czy na pewno
W czasie, gdy rynek nieustannie stara się podnieść po skutkach kryzysu z ostatniej dekady, rządy i banki centralne chętnie obniżają stopy procentowe, stymulując tym samym popyt na produkty kredytowe oferowane...
Czytaj więcej
Polski (wk)Ład w wynajem nieruchomości
Postanowiliśmy przyjrzeć się nie tylko propozycjom Polskiego Ładu dla rynku nieruchomości, ale skupić się na możliwych konsekwencjach jego wprowadzenia.
Czytaj więcej
Rynek wynajmu rok po pandemii
W czasie, gdy rynek nieustannie stara się podnieść po skutkach kryzysu z ostatniej dekady, rządy i banki centralne chętnie obniżają stopy procentowe, stymulując tym samym popyt na produkty kredytowe oferowane...
Czytaj więcej

Może też Cię zainteresują:

Skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich
Ustawa o ochronie praw lokatorów od lat stawia w gorszej pozycji właściciela mieszkania. Zadziwiające, że obowiązująca od 2001 roku ustawa o ochronie praw lokatorów nie zmobilizowała nikogo do zbadania zgodności...
Czytaj więcej
Umowa najmu okazjonalnego - wzór z omówieniem, wady, zalety, eksmisja lokatora
W czasie, gdy rynek nieustannie stara się podnieść po skutkach kryzysu z ostatniej dekady, rządy i banki centralne chętnie obniżają stopy procentowe, stymulując tym samym popyt na produkty kredytowe oferowane...
Czytaj więcej
Wynajem mieszkania na pokoje - umowa najmu, podział na pokoje a części wspólne, rozliczenia z najemcami
Wynajem na pokoje to jeden ze sposobów na zwiększenie rentowności wynajmu mieszkania. Istnieje kilka różnic w porównaniu do wynajmu tradycyjnego, które należy wziąć pod uwagę i odpowiednio się przygotować by...
Czytaj więcej
GEHOS sp. z o.o.
ul. Szafera 84/3
71-245 Szczecin
NIP 9552395797
Copyrights 2023 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i marketing: