Kiedy (nie) dorosłeś do współpracy z Pośrednikiem

Współpraca z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami to cały czas coś, czemu większość osób pozostaje niechętna. Agent kojarzy się z kimś natarczywym, nierzetelnym, chciwym i niekompetentnym – stereotyp? A może winę za takie podejście ponoszą tylko strony transakcji, które nie dorosły do współpracy z profesjonalnym pośrednikiem na swoje własne życzenie? Przecież w zachodnich krajach, pośrednik to osoba ciesząca się opinią zawodu zaufania publicznego.

Kim jest Pośrednik

Pośrednik w obrocie nieruchomościami, lub powszechnie przyjęte – agent nieruchomości to zawód unormowany w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z przepisami, by wykonywać czynności związane z obrotem nieruchomościami konieczne jest prowadzenie działalności gospodarczej (bądź też wykonywanie usług w ramach cudzej działalności) przy jednoczesnym wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Tak na dobrą sprawę, po deregulacji tego zawodu nie jest potrzebne nic więcej. Nie jest też konieczna licencja, tak jak jeszcze kilka lat temu. Po co Ci zatem pośrednik?

Pośrednik pośrednikowi nie równy

Musisz pamiętać, że tak jak wiele rzeczy na tym świecie, tak i pośrednik pośrednikowi nie równy. Możesz spotkać na swojej drodze agenta nieruchomości, który pojawił się w tej roli z przypadku: nie wie jak sprawdzić stan prawny nieruchomości, nie wie jakie są trendy, statystyki i ceny na rynku, nie wie jak prawidłowo zadbać o prawa i obowiązki stron umowy, ba! czasami nawet nie wie co robi w tej branży, choć będzie się starał ten fakt przed Tobą ukryć za wszelką cenę.

Moda na nieruchomości nie dotarła jedynie do osób z gotówką na koncie czy zdolnością kredytową, która umożliwi im zakup mieszkania pod wynajem. Dotarła ona i do ludzi, którzy tę modę chcieliby wykorzystać wkraczając w rolę agenta bez odpowiedniego przygotowania mentalnego i merytorycznego.

Co możesz zyskać na współpracy z profesjonalnym Pośrednikiem

Profesjonalny pośrednik to Twój największy atut przy jakiejkolwiek transakcji na rynku nieruchomości. Niezależnie od tego czy kupujesz, sprzedajesz, najmujesz czy wynajmujesz. To osoba, która zadba o Twoje interesy, przygotuje pole do rozmów, doradzi, podpowie i oszczędzi Ci masę czasu na kompletowaniu dokumentacji czy odbywaniu spotkań. Profesjonalny pośrednik dołoży też wszelkich starań, by Twoja oferta została przygotowana w atrakcyjny i efektywny sposób, przy wykorzystaniu szerokiego wachlarza narzędzi (dzisiaj to już nie tylko kompaktowy aparat fotograficzny). Jego lub jej znajomości zapewnią Ci znacznie większe szanse na szybsze zamknięcie transakcji, a dzięki szerokiej wiedzy praktycznej i wrodzonej ciekawości wyłapie czyhające na Ciebie niebezpieczeństwa.

Współpraca z Pośrednikiem przy wynajmie

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, dobry pośrednik powie Ci w jakich widełkach czynszu możecie się poruszać: co jest realne, a co jest tylko marzeniem. Powie Ci do jakiej grupy docelowej skierować ogłoszenie, tzn. pod kogo ta oferta będzie skrojona, jak więc przygotować mieszkanie do wynajmu i jak zabezpieczyć się na wypadek ewentualnych problemów z Najemcami. Wykona atrakcyjne zdjęcia i wystawi efektywną ofertę. Profesjonalny pośrednik wyposaży Cię też w dobry wzór umowy najmu, który nie jest pierwszym lepszym, darmowym PDFem ściągniętym z Internetu.

Dzięki współpracy z pośrednikiem unikniesz też masy telefonów o każdej porze dnia i nocy. Wszystkie prezentacje mieszkania nie będą angażować Twojego czasu, a Ty „przyjdziesz tylko na gotowe” by podpisać umowę, a jeśli korzystasz z usług zarządzania najmem to i ten element wraz z całym późniejszym procesem obsługi najmu spadnie z Twoich barków.

Współpraca z Pośrednikiem przy sprzedaży

Jeśli sprzedajesz nieruchomość, dobry pośrednik oczywiście powie Ci w jakich widełkach cenowych możesz się poruszać, kto może być zainteresowany jej zakupem, wykorzysta też narzędzia, które sprawią, że oferta sprzedaży nieruchomości będzie bardziej atrakcyjna i skupi na sobie uwagę potencjalnych kupców.

Najważniejsze jednak przy sprzedaży nieruchomości będzie to, że profesjonalny pośrednik skompletuje dla Ciebie całą dokumentację konieczną do przeprowadzenia transakcji, oszczędzi Ci czasu na bieganie od jednego punktu do drugiego i podzieli się wszystkimi informacjami z zainteresowanymi. Pośrednik, który wykonuje swoją pracę z pełnym zaangażowaniem wręcz nauczy się Twojej nieruchomości: dowie się jaki jest jej stan techniczny, jakie są niedociągnięcia, co znajduje się (i może się znajdować w przyszłości) w najbliższej okolicy. Niejednokrotnie, pozna Twoją nieruchomość lepiej, niż Ty sam.

Relacje profesjonalnego pośrednika i jego znajomości pozwolą Ci dotrzeć do potencjalnych kupujących poprzez innych pośredników, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na czas niezbędny do przeprowadzenia transakcji.

Współpraca z Pośrednikiem przy zakupie

Jeśli zamierzasz kupić mieszkanie, dobry pośrednik przeprowadzi z Tobą badanie potrzeb: dowie się jakie są Twoje wymagania, życzenia i możliwości finansowe. Weźmie pod uwagę Twoje ograniczenia i prześwietli wszystkie dostępne oferty, dokonując późniejszej weryfikacji stanu prawnego i technicznego zanim umówi się z Tobą na oględziny mieszkania. Dowie się o tej nieruchomości czegoś więcej, niż tylko nazwy ulicy i numeru budynku. Opowie Ci o możliwościach, wadach i zaletach. Zwróci Twoją uwagę na plusy, ale i na minusy danej oferty. Na samym końcu zadba o to, by transakcja została przeprowadzona w pełni bezpiecznie. Oszczędzi Ci tym samym masę czasu i potencjalnych rozczarowań.

Jak strzelić sobie w kolano przy współpracy z Pośrednikiem

Możesz się spotkać z agentem nieruchomości, który pojawił się na spotkaniu z Tobą z przypadku, ale możesz mieć też szczęście i spotkać na swojej drodze profesjonalnego pośrednika, dzięki któremu zyskasz zarówno czas jak i pieniądze związane z pewną i bezpieczną transakcją. Jeśli los połączył Cię z profesjonalnym pośrednikiem powinieneś wystrzegać się kilku najczęściej spotykanych pokus:

Agresywne negocjowanie wynagrodzenia

Założę się, że o ile nie jesteś beztroskim milionerem skupiającym się na wolontariacie, to nie chciałbyś pracować za półdarmo. Gdy myślimy o naszej pracy, z reguły wyceniamy ją na więcej niż otrzymujemy, gdy przychodzi jednak do wyceny pracy drugiej osoby, to najchętniej skorzystalibyśmy z efektów pracy prywatnego niewolnika, który wykona za nas całą robotę będąc jednocześnie wdzięcznym za rzuconą mu czerstwą bułkę.

Jeśli zamierzasz podjąć współpracę z profesjonalnym pośrednikiem, nie negocjuj agresywnie stawki jego lub jej wynagrodzenia. Nie deprecjonuj wartości jego lub jej pracy. Powstrzymaj się od pokusy narzucania pośrednikowi warunków finansowych, których sam na jego miejscu nie chciałbyś zaakceptować. Profesjonalista, który jest świadomy swojej wartości źle odbierze Twoje nastawienie, a to może się przełożyć na efektywność jego przyszłych działań.

Nie znaczy to, żebyś w ogóle nie negocjował! Zawsze fajnie jest coś uszczknąć lub coś zyskać, ale bądź świadomy tego, że jeśli zatrudniasz do wykonania określonego zadania profesjonalistę to znaczy, że ta praca wymaga konkretnej wiedzy i umiejętności, które nie są w posiadaniu wszystkich innych ludzi. Weź to pod uwagę, gdy będziesz chciał oszczędzić na wynagrodzeniu takiej osoby.

Umowa otwarta

Swego rodzaju plagą jest skala umów pośrednictwa, które dopuszczają udział innych pośredników przy skojarzeniu dwóch stron zaplanowanej transakcji. Bądź świadomy tego, że umowa otwarta wcale nie jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem! Umowę otwartą podpisze bowiem z Tobą agent nieruchomości, który chwyta się brzytwy bo nie ma innego wyjścia. Będzie się zatem bił z innymi, by jako pierwszy dostarczyć Ci osobę zainteresowaną przystąpieniem do transakcji wybijając zęby innym pośrednikom. Brzmi nieźle – pomyślisz? Zastanów się raz jeszcze!

Pośrednik pracuje z Tobą najczęściej w modelu success fee. To znaczy, że zostanie wynagrodzony dopiero wtedy, gdy dzięki jego pracy dojdzie do sfinalizowania transakcji, jeśli jednak ktoś go uprzedzi, to cała jego praca pójdzie na marne. Czy Ty byś chciał na koniec miesiąca dowiedzieć się, że pracodawca nie wypłaci Ci wynagrodzenia bo koleżanka z drugiego pokoju kliknęła „Enter” 20 sekund wcześniej?

Taka wizja automatycznie obniża determinację i zaangażowanie pośrednika. Kto bowiem włoży swoje całe serce w pracę, która wcale nie musi być mu wynagrodzona? Czy Ty nauczyłbyś się wszystkiego o cudzej nieruchomości, poznał jej stan techniczny i prawny gdybyś miał to zrobić za darmo? Podejrzewam, że nawet jeśli byś to zrobił to jednak postarał się to zrobić jak najniższym kosztem. Tak samo jest z pośrednikiem pracującym na umowie otwartej – nie zaangażuje się on w Twoją nieruchomość tak, jak ktoś kto dzięki umowie na wyłączność jest pewny, że jego praca zostanie mu wynagrodzona. Umowa na wyłączność przyniesie Ci więcej korzyści niż umowa otwarta. Twój pośrednik będzie mógł w pełni zaangażować się w pracę dla Ciebie.

Nieustanna kontrola

Jeśli udało Ci się uniknąć dwóch wcześniejszych pokus to pamiętaj o jeszcze jednej: profesjonalista może być sprawdzany, ale nie lubi gdy patrzy mu się na ręce. Powstrzymaj się od telefonów co drugi dzień z zapytaniem czy już ma klienta na Twoją nieruchomość. Gwarantuję Ci, że jemu też zależy na tym by możliwie szybko sfinalizować transakcję, jednak częste telefony będą tylko budziły niepotrzebne nerwy i frustrację. Taka presja może doprowadzić do tego, że pośrednik popełni błąd, który odbije się później na Twojej kieszeni. To nie znaczy, abyś nie trzymał ręki na pulsie! Sprawdzaj, jaki jest postęp, uzbrój się jednak w cierpliwość.

Kiedy nie potrzebujesz Pośrednika?

Może się jednak okazać, że nie zawsze przyda Ci się pomoc pośrednika. Będą transakcje, w których poradzisz sobie doskonale sam. Może popełnisz ten, lub inny błąd, ale nie będzie to za sobą niosło jakichś ogromnych konsekwencji. Może Twój kupujący sam pozna stan prawny i techniczny nieruchomości. Może Twój Najemca będzie świetnym i świętym człowiekiem. Tak może się zdarzyć – nie jest powiedziane, że za wszelką cenę potrzebujesz usług pośrednika. Rozważ to jednak jeśli potrafisz sam przed sobą przyznać się, że:

  1. nie jesteś profesjonalnym fotografem, którego zdjęcia zwalają z nóg,
  2. nie jesteś copywriterem, którego teksty rozbudzają wyobraźnię,
  3. nie jesteś prawnikiem, który ma doświadczenie w sporządzaniu umów,
  4. nie jesteś praktykiem w obrocie nieruchomościami, który wie jak przygotować bezpieczną transakcję,
  5. nie jesteś wprawionym negocjatorem, który buduje porozumienie zamiast je burzyć.
  6. nie jesteś specjalistą od relacji międzyludzkich, który potrafi swój gorszy humor zostawić w samochodzie,
  7. nie jesteś gotowy obyć dziesiątek rozmów telefonicznych o każdej porze dnia i nocy,
  8. nie masz czasu odbyć dziesiątek spotkań odpowiadając na te same pytania,
  9. Twój czas możesz poświęcić na coś dla Ciebie znacznie bardziej wartościowego.

Jeśli uznasz, że żadne z powyższych Cię nie przekonuje i jesteś pewny swego – działaj! Szczerze trzymam za Ciebie kciuki!

Podsumowanie

Współpraca z pośrednikiem będzie opłacalna pod warunkiem, że będziesz do niej odpowiednio nastawiony, zrozumiesz wartość jaką niesie za sobą pomoc profesjonalisty i nie popełnisz jednego z najczęstszych błędów przy takiej współpracy. Ważne jest również – o ile nie najważniejsze – abyś miał pewność, że rozmawiasz z prawdziwym profesjonalistą, pośrednikiem który wykonuje swoją pracę z pasją i pełnym zaangażowaniem – taka osoba jest bowiem Twoim największym atutem, niezależnie od transakcji jaką zamierzasz sfinalizować.

A co Ty myślisz o współpracy z pośrednikiem? Jakie są Twoje doświadczenia?

Oceń ten artykuł:
4.3/5 6 głosów
Borysław Pasierbski
Prawnik z wykształcenia, przedsiębiorca i aktywny inwestor na rynku nieruchomości. Kompleksowo zajmuję się obsługą najmu nieruchomości. Staram się pomagać wszystkim wyNajemcom tak, aby zmaksymalizować ich pasywne zyski i redukować ryzyko związane z wynajmem. Nieruchomości są moją pasją, w której stale dążę do samorozwoju i przekazuję swoją wiedzę innym, aby efektywnie zarządzać najmem mieszkań i nie tylko.

Polecane produkty w sklepie

Czynsze najmu rosną, ale czy na pewno
Współpraca z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami to cały czas coś, czemu większość osób pozostaje niechętna. Agent kojarzy się z kimś natarczywym, nierzetelnym, chciwym i niekompetentnym – stereotyp? A może winę...
Czytaj więcej
Polski (wk)Ład w wynajem nieruchomości
Postanowiliśmy przyjrzeć się nie tylko propozycjom Polskiego Ładu dla rynku nieruchomości, ale skupić się na możliwych konsekwencjach jego wprowadzenia.
Czytaj więcej
Rynek wynajmu rok po pandemii
Współpraca z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami to cały czas coś, czemu większość osób pozostaje niechętna. Agent kojarzy się z kimś natarczywym, nierzetelnym, chciwym i niekompetentnym – stereotyp? A może winę...
Czytaj więcej

Może też Cię zainteresują:

Skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich
Ustawa o ochronie praw lokatorów od lat stawia w gorszej pozycji właściciela mieszkania. Zadziwiające, że obowiązująca od 2001 roku ustawa o ochronie praw lokatorów nie zmobilizowała nikogo do zbadania zgodności...
Czytaj więcej
Skarga
Współpraca z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami to cały czas coś, czemu większość osób pozostaje niechętna. Agent kojarzy się z kimś natarczywym, nierzetelnym, chciwym i niekompetentnym – stereotyp? A może winę...
Czytaj więcej
Sposoby na okres martwy na rynku najmu
Współpraca z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami to cały czas coś, czemu większość osób pozostaje niechętna. Agent kojarzy się z kimś natarczywym, nierzetelnym, chciwym i niekompetentnym – stereotyp? A może winę...
Czytaj więcej
GEHOS sp. z o.o.
ul. Szafera 84/3
71-245 Szczecin
NIP 9552395797
Copyrights 2023 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i marketing: