Ministerstwo zadowolone z wdrożenia systemu KW

10-15 minut

Ministerstwo Sprawiedliwości pozytywnie ocenia skutki wprowadzenia systemu informatycznego do zgłaszania zmian w Księgach Wieczystych. Zdaniem resortu, dzięki zastosowanemu rozwiązaniu ograniczono patologię i znacznie przyspieszono proces zmierzający do wprowadzenia aktualizacji treści KW po transakcji kupna-sprzedaży potwierdzonej u notariusza.

Na podstawie nowych przepisów, od 1 lipca 2016 roku, wszyscy notariusze, komornicy i naczelnicy Urzędów Skarbowych zobowiązani są składać wnioski o wpis w Księdze Wieczystej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego EKW (Elektroniczne Księgi Wieczyste). Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości na konferencji prasowej poświęconej elektronicznemu postępowaniu wieczystoksięgowemu powiedział, że będzie bezpieczniej i taniej. Wcześniejsze rozwiązanie bazujące na papierowym obiegu wniosków powodowało aktualizację treści księgi w ciągu kilku dni powodując tym samym, że przedmiotowa nieruchomość mogła zostać przez oszustów ponownie wykorzystana w obrocie.

Wartość projektu wyniosła 8 mln zł, po miesiącu jego funkcjonowania złożono ponad 100 tys. wniosków o wpis w ramach elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego. Jacek Widyło, wiceprezes Krajowej Rady Notarialnej stwierdził, że można śmiało powiedzieć, że system działa niemal bez zarzutu.

Każde rozwiązanie systemowe zmierzające do przyspieszenia procedur i eliminacji czasochłonnej ścieżki papierowej przyjąć należy z aprobatą. Pozostaje cieszyć się, że rządowy projekt został wdrożony przy odpowiednim jego wcześniejszym przygotowaniu, tworząc tym samym funkcjonalne narzędzie a nie kosztowną zabawkę.

Borysław Pasierbski

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości