Ministerstwo zadowolone z wdrożenia systemu KW - wyNajemca
Ciekawostki

Ministerstwo zadowolone z wdrożenia systemu KW

10 sierpnia 2016 2 minuty
Ministerstwo zadowolone z wdrożenia systemu KW

Ministerstwo Sprawiedliwości pozytywnie ocenia skutki wprowadzenia systemu informatycznego do zgłaszania zmian w Księgach Wieczystych. Zdaniem resortu, dzięki zastosowanemu rozwiązaniu ograniczono patologię i znacznie przyspieszono proces zmierzający do wprowadzenia aktualizacji treści KW po transakcji kupna-sprzedaży potwierdzonej u notariusza.

Na podstawie nowych przepisów, od 1 lipca 2016 roku, wszyscy notariusze, komornicy i naczelnicy Urzędów Skarbowych zobowiązani są składać wnioski o wpis w Księdze Wieczystej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego EKW (Elektroniczne Księgi Wieczyste). Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości na konferencji prasowej poświęconej elektronicznemu postępowaniu wieczystoksięgowemu powiedział, że będzie bezpieczniej i taniej. Wcześniejsze rozwiązanie bazujące na papierowym obiegu wniosków powodowało aktualizację treści księgi w ciągu kilku dni powodując tym samym, że przedmiotowa nieruchomość mogła zostać przez oszustów ponownie wykorzystana w obrocie.

Wartość projektu wyniosła 8 mln zł, po miesiącu jego funkcjonowania złożono ponad 100 tys. wniosków o wpis w ramach elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego. Jacek Widyło, wiceprezes Krajowej Rady Notarialnej stwierdził, że można śmiało powiedzieć, że system działa niemal bez zarzutu.

Każde rozwiązanie systemowe zmierzające do przyspieszenia procedur i eliminacji czasochłonnej ścieżki papierowej przyjąć należy z aprobatą. Pozostaje cieszyć się, że rządowy projekt został wdrożony przy odpowiednim jego wcześniejszym przygotowaniu, tworząc tym samym funkcjonalne narzędzie a nie kosztowną zabawkę.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Oceń artykuł


Podoba Ci się artykuł? Udostępnij znajomemu!


Zainteresuje Cię również

Ciekawostki 04/06/2018

Zarządzanie najmem dla każdego

Zdecydowana część właścicieli nieruchomości decydując się na wynajem swoich czterech kątów czyni to samodzielnie kierując się chęcią zaoszczędzenia pieniędzy lub przeświadczeniem, że…

8 minut Czytaj więcej
Ciekawostki 21/08/2017

Wartość gruntu wyceni tylko rzeczoznawca

1 września 2017 roku tracimy możliwość samodzielnej wyceny wartości gruntu i nieruchomości. Zgodnie z nowymi przepisami czynności tych będzie mógł…

3 minuty Czytaj więcej
Ciekawostki 20/03/2017

Bajka dla Inwestora

Choć autor sam był niewolnikiem, już wieki temu uczył o wartości inwestycji i właściwym obchodzeniu się z nią. Zapraszam do…

2 minut Czytaj więcej

Borysław Pasierbski

O mnie

Nazywam się Borysław Pasierbski i mam ogromną przyjemność prowadzić serwis wynajemca.com.pl

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Specjalizuję się w zarządzaniu najmem. Jestem współzałożycielem wielokrotnie nagradzanej Orłami Nieruchomości firmy Gestor Home świadczącej usługi kompleksowej obsługi najmu, doradztwa oraz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Miałem przywilej szkolić i wdrażać dziesiątki osób rozpoczynających swoją drogę z zarządzaniem najmem.

Czytaj więcej