Przygotowanie mieszkania do wynajmu - wyNajemca
Wynajem

Przygotowanie mieszkania do wynajmu

18 czerwca 2016 5 minut
Przygotowanie mieszkania do wynajmu

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez właścicieli mieszkań na wynajem jest nie przywiązywanie wagi do stanu technicznego nieruchomości oraz lekceważenie potrzeby gruntownego jej uprzątnięcia przed przekazaniem najemcy. Jest to kwestia o tyle istotna, że im bardziej przyłożymy się do przygotowania mieszkania do wynajmu, tym szybciej znajdziemy lokatora i możemy zażądać za nie wyższego czynszu.

Każde mieszkanie na wynajem powinno być wolne od wad technicznych oraz dokładnie posprzątane. Nie każdy o tym wie, ale właściciele nieruchomości ponoszą odpowiedzialność za stan lokalu, co przede wszystkim oznacza, że nie mogą sobie pozwolić na źle zainstalowane gniazdka elektryczne, nieprawidłowo podłączone do sieci urządzenia RTV i AGD czy nieszczelną instalację gazową i wodno-kanalizacyjną. W sytuacji, w której lokatorom wyrządzona zostałaby krzywda lub szkoda spowodowana takim uchybieniem, wynajmujący zobowiązany będzie do jej naprawienia co niejednokrotnie znacznie przewyższa koszty wcześniejszego usunięcia usterek przed przekazaniem mieszkania, a ponadto – w szczególnie drastycznych wypadkach – grozić może mu jeszcze odpowiedzialność karna.

O co zadbać?

Aby oczekiwać od Najemcy wysokiego czynszu oraz przekazania nam nieruchomości we właściwym stanie po zakończonej umowie najmu, musimy mu taki stan wpierw dostarczyć, a więc wyeliminować wszelkiego rodzaju usterki. Warto przykręcić obluzowane drzwiczki w szafce oraz zapewnić właściwe funkcjonowanie wszystkich sprzętów RTV i AGD. Przekażmy najemcy mieszkanie gruntownie wyczyszczone. Dotyczy to nie tylko uprzątnięcia bałaganu, odkurzenia czy starcia kurzy. Powinniśmy sprawdzić, czy brud nie zebrał się w zakamarkach za szafami, sofami lub innymi meblami, czy wszystkie szafy zostały wyczyszczone z kurzu i czy w łazience nie osadza się kamień czy to w kabinie prysznicowej czy wannie. Stan czystości łazienki i kuchni najbardziej przemawia do potencjalnego najemcy – jeśli zadbamy o to, aby na bateriach nie występowały zacieki, zlew pozostanie czysty a piekarnik w kuchni będzie wyczyszczony to szybciej wynajmiemy to mieszkanie.

Zadbajmy też o ściany. Przed wynajęciem, warto mieszkanie odmalować. Po pierwsze ze względów estetycznych, a po drugie wprowadzi to do mieszkania efekt świeżości i czystości. Każdy z nas przecież lubi pomieszczenia, w których farba jednolicie pokrywa ściany i sufity i nie nosi śladów wieloletniego użytkowania. Warto przy tym pamiętać, że nasze gusta niekoniecznie zawsze pokrywać się będą z gustami potencjalnych najemców – malujmy mieszkanie pod wynajem na kolory stonowane. Nie bójmy się białej lub beżowej farby. Jeśli najemca będzie chciał dostosować to mieszkanie bardziej pod siebie, to odmaluje je za naszą zgodą na odpowiadający mu kolor, przy czym przy wyprowadzce możemy oczekiwać od niego przywrócenia kolorów bazowych.

Rzeczywistość

Najczęściej spotykać się można z sytuacją, gdzie nieruchomość jest sprzątnięta jedynie powierzchownie – pościerane są kurze, podłogi są odkurzone i wymyte – choć i to nie jest regułą. Zdarzają się również mieszkania, których meble stanowią pozostałości z poprzedniej epoki i sprawiają wrażenie jakbyśmy cofnęli się w czasie. Jeżeli nie wynajmujemy mieszkania premium, które kierujemy do grupy bardzo zamożnych najemców, to nie musimy wyposażać nieruchomości w bardzo drogie meble. Chodzi jednak o to, aby nie odstraszały one wyglądem i stanem technicznym, pozostając przy tym funkcjonalne i obiektywnie estetyczne.

Wciąż jednak właściciele mieszkań podchodzą do tematu przygotowania nieruchomości na wynajem z przymrużeniem oka, a ma to ogromne znaczenie przy wynajmie mieszkania i tak naprawdę zapewnieniu komfortu w tych konkretnych czterech kątach, dlatego należy na wszystkie takie mankamenty zwracać uwagę i doprowadzić do tego, aby mieszkanie było przygotowanie do wynajmu.

Warto

Konieczność wykonania odpłatnie bądź na własną rękę różnych prac naprawczych, konserwacyjnych czy porządkowych, często może wywoływać niezadowolenie właściciela nieruchomości, który – jeśli nie czyni tego w sposób zawodowy – przeważnie nie będzie chciał na nie łożyć jakichkolwiek pieniędzy oczekując natychmiast jak największych z niego pożytków. Pamiętać jednak należy, że wynajem mieszkania to biznes. Nawet jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej, wynajmując mieszkanie stajemy się w pewnym sensie przedsiębiorcami i musimy podchodzić do naszej inwestycji w sposób racjonalny.

Mówiąc krótko: by zarabiać, należy najpierw zainwestować. Przy czym tego typu inwestycja szybko przyniesie nam oczekiwany zwrot, dlatego przy zachowaniu właściwej powściągliwości w wydatkach, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby nieruchomość, którą chcemy wynajmować wolna była od wad i usterek, a stan czystości zachęcał do tego by w niej zamieszkać. Tylko w taki sposób – raz poświęcając na to czas i środki – możemy oczekiwać, że najemcy po zakończeniu umowy najmu zwrócą mieszkanie w takim samym stanie, a jeśli stałoby się inaczej – możemy przeznaczyć odpowiednią część wpłaconej przez nich kaucji na doprowadzenie mieszkania do stanu z dnia jego przekazania.

Oceń artykuł


Podoba Ci się artykuł? Udostępnij znajomemu!


Zainteresuje Cię również

Prawo 09/05/2022

Waloryzacja czynszu najmu

Waloryzacja czynszu najmu to podstawowe narzędzie przekładające się na końcowy zysk z wynajmu. Choć rzadko spotykana, jest coraz chętniej wprowadzana…

5 minut Czytaj więcej
Wynajem 20/12/2021

Zasady współżycia społecznego łamane przez Najemcę

Zasady współżycia społecznego znajdziemy chyba w każdej dziedzinie życia. Wyznaczają granice, których przekraczać się nie powinno, mimo iż ich istnienie…

8 minut Czytaj więcej
Wynajem 06/12/2021

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – wzór

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania jest często stosowanym rozwiązaniem w przypadku braku dalszej chęci wynajmu mieszkania – tak przez Najemcę, jak…

13 minut Czytaj więcej

Borysław Pasierbski

O mnie

Nazywam się Borysław Pasierbski i mam ogromną przyjemność prowadzić serwis wynajemca.com.pl

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Specjalizuję się w zarządzaniu najmem. Jestem współzałożycielem wielokrotnie nagradzanej Orłami Nieruchomości firmy Gestor Home świadczącej usługi kompleksowej obsługi najmu, doradztwa oraz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Miałem przywilej szkolić i wdrażać dziesiątki osób rozpoczynających swoją drogę z zarządzaniem najmem.

Czytaj więcej