PKP z pociągiem do nieruchomości, czyli REITy zmieniają świat.
Ciekawostki

PKP z pociągiem do nieruchomości

05 września 2016 3 minuty
PKP z pociągiem do nieruchomości

Wprowadzenie do polskiego systemu prawnego funduszy inwestycyjnych typu REIT, jak się okazuje, raduje nie tylko potencjalnych indywidualnych inwestorów, ale szczególnie cieszy Polskie Koleje Państwowe S.A., które już przygotowują się do wejścia w nowy segment rynku, gwarantujący im jednocześnie czerpanie długofalowych zysków z wynajmu i dzierżawy, znajdujących się w ich zasobach nieruchomości, zamiast stosowanej od wielu lat polityki na zasadzie “sprzedaj – zapomnij”.

Nieruchomości z ogromnym potencjałem

REITy mają w niedalekiej przyszłości stać się w Polsce bezpieczną alternatywą alokacji środków zarówno dla osób indywidualnych jak i dużych podmiotów instytucjonalnych. Mechanizm funkcjonujący z powodzeniem na świecie od lat 60-tych poprzedniego wieku i propozycje jego zastosowania w naszych warunkach coraz bardziej pobudzają wyobraźnię nie tylko osób bezpośrednio związanych z tym rynkiem, ale również i tych, które do tej pory nie dostrzegały w tej materii większych szans na cykliczne pozyskiwanie środków.

Na początku sierpnia mogliśmy się dowiedzieć, że były premier, prof. Marek Belka dołączył do zespołu funduszu nieruchomościowego Echo Polska Properties (fundusz działający w formule zbliżonej do podmiotów typu REIT). Według informacji zamieszczonych przez Michała Żuławińskiego w serwisie bankier.pl, sam Belka “(nieruchomości – przypis własny) to obecnie sektor o największym potencjale wzrostu, co zresztą potwierdzają liczne wskaźniki ekonomiczne”.

Jak dodał: “Wciąż widzimy dynamiczny rozwój działalności gospodarczej w Polsce. Przewiduje się, że wzrost zatrudnienia i płac, wyższe transfery socjalne oraz niskie ceny energii będą wspierać szybszy wzrost konsumpcji, co z kolei przekłada się na potencjał wzrostu rynku nieruchomości komercyjnych”.

Echo Polska Properties inwestuje w nieruchomości komercyjne – biurowce, centra handlowe i magazyny w 11 miastach Polski. Obecnie w portfolio spółki znajduje się 6 budynków biurowych i 10 centrów handlowych o całkowitej powierzchni 446 400 mkw.

Nowy horyzont

Co ciekawe, podmiotem zainteresowanym nowymi regulacjami jest PKP S.A. – spółka zarządzająca obecnie ponad 100 tys. hektarów nieruchomości, a która w dużej mierze koncentrowała się ostatnimi czasy na upłynnieniu ogromnej części budynków. Wspomnieć należy, że 30% posiadanych przez PKP nieruchomości ma potencjał inwestycyjny i może doskonale odpowiedzieć na potrzeby funduszy, które powstaną w przyszłości i będą aktywnie korzystać z takich terenów.

“Jednym z założeń nowej strategii nieruchomościowej PKP S.A. jest zmiana podejścia do kluczowych, cennych nieruchomości. Zamiast je wyprzedawać i konsumować jednorazowy zysk, PKP S.A. chce wnosić te nieruchomości do projektów, w których będzie jednym z inwestorów. Dzięki temu spółka będzie czerpać zyski długoterminowo. To może z jednej strony rozruszać polski rynek kapitałowy,
z drugiej zaś stać się narzędziem do efektywnego zarządzania potężnymi środkami, które posiada PKP S.A.. Kolej zawsze była lokomotywą gospodarki i tak powinno być nadal. Oznacza to, że nie tylko gwarantujemy przewóz ludzi i towarów, budowę i utrzymanie dworców, ale jesteśmy także przedsiębiorstwem aktywnym, oferującym nowoczesne produkty na rynku finansowym?
” zaznaczył Jarosław Kołodziejczyk, Członek Zarządu PKP S.A. odpowiedzialny za Pion Nieruchomości w komunikacie prasowym.

Jak widać, nadchodzą ciekawe czasy dla rynku nieruchomości w Polsce, a budownictwo mieszkalne i komercyjne może być rzeczywiście wsparte potężnym zastrzykiem gotówki przez krajowych i zagranicznych inwestorów z pożytkiem dla wszystkich.

Oceń artykuł


Podoba Ci się artykuł? Udostępnij znajomemu!


Zainteresuje Cię również

Ciekawostki 04/06/2018

Zarządzanie najmem dla każdego

Zdecydowana część właścicieli nieruchomości decydując się na wynajem swoich czterech kątów czyni to samodzielnie kierując się chęcią zaoszczędzenia pieniędzy lub przeświadczeniem, że…

8 minut Czytaj więcej
Ciekawostki 21/08/2017

Wartość gruntu wyceni tylko rzeczoznawca

1 września 2017 roku tracimy możliwość samodzielnej wyceny wartości gruntu i nieruchomości. Zgodnie z nowymi przepisami czynności tych będzie mógł…

3 minuty Czytaj więcej
Ciekawostki 20/03/2017

Bajka dla Inwestora

Choć autor sam był niewolnikiem, już wieki temu uczył o wartości inwestycji i właściwym obchodzeniu się z nią. Zapraszam do…

2 minut Czytaj więcej

Borysław Pasierbski

O mnie

Nazywam się Borysław Pasierbski i mam ogromną przyjemność prowadzić serwis wynajemca.com.pl

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Specjalizuję się w zarządzaniu najmem. Jestem współzałożycielem wielokrotnie nagradzanej Orłami Nieruchomości firmy Gestor Home świadczącej usługi kompleksowej obsługi najmu, doradztwa oraz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Miałem przywilej szkolić i wdrażać dziesiątki osób rozpoczynających swoją drogę z zarządzaniem najmem.

Czytaj więcej