REIT rozwiąże polskie problemy? - wyNajemca
Ciekawostki

REIT rozwiąże polskie problemy?

01 września 2016 3 minuty
REIT rozwiąże polskie problemy?

Rząd pracuje nad ujęciem w ramy prawne nowego, w polskim systemie, instrumentu lokowania wolnego kapitału przez obywateli. Regulacja ma dotyczyć podmiotów, które z jednej strony dadzą podmiotom indywidualnym i instytucjonalnym możliwość inwestowania w nieruchomości obniżając zbyt wysoki niejednokrotnie próg wejścia w tego rodzaju przedsięwzięcie, a z drugiej, skierować na Giełdę Papierów Wartościowych dodatkowe środki niwelując tym samym skutki przejęcia przez państwo dużej części oszczędności zgromadzonych w OFE, które napędzały rynek kapitałowy w kraju. Czy REIT stanie się panaceum na polskie problemy?

Czym są REITy?

REITy (ang. Real Estate Investment Trust) usankcjonowane po raz pierwszy zostały w 1960 r. w Stanach Zjednoczonych, gdzie po dziś dzień są jedną z najchętniej wybieranych form inwestowania. 9 lat później pojawiły się w Holandii, by obecnie z powodzeniem funkcjonować w 30 krajach na świecie. Działają z reguły w formie spółki lub funduszu inwestycyjnego, stanowiąc szczególny mechanizm inwestycyjny o specjalnym – w większości państw – statusie podatkowym, skupiając się na lokowaniu środków w nieruchomości i czerpiąc zysk z ich dzierżawy lub wynajmu, który następnie zobowiązane są rozdysponować w postaci dywidend pomiędzy ich udziałowców.

Teraz Polska

Wkrótce powinniśmy spodziewać się wprowadzenia tego mechanizmu na nasze podwórko. Według wstępnych założeń, polski REIT powinien przyjąć formę spółki akcyjnej, posiadać co najmniej 70% zainwestowanych aktywów w nieruchomości lub spółki, które skupiają się na kupnie i sprzedaży nieruchomości, a zysk takiego funduszu powinien pochodzić z wynajmu lub sprzedaży nieruchomości w stopniu nie mniejszym aniżeli 70%. Co ważne, podmioty te będą zobowiązane do wypłaty dywidend posiadaczom udziałów. Ministerstwo Finansów zakłada przy tym, że fundusze REIT zwolnione będą z podatku CIT, a opodatkowane zostaną wyłącznie dywidendy.

W REITy na całym świecie inwestują wszelkiej maści fundusze inwestycyjne i emerytalne, traktując ten rodzaj alokacji kapitału jako bezpieczny i przewidywalny przy zachowaniu stosunkowo wysokiej stopy zwrotu. Właściwa regulacja tego mechanizmu w polskich warunkach może umożliwić szerszemu gronu ludzi inwestowanie w nieruchomości bez potrzeby wcześniejszego zgromadzenia kilkuset tysięcy na jej zakup. Wprowadzi również na polską giełdę dodatkowe środki, napędzając tym samym rynek kapitałowy, który mocno ucierpiał na przekierowaniu znacznej części środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych do ZUS. Według założeń Ministerstwa Finansów, zmienić się powinien również zatrważająco niski stosunek udziałów polskiego kapitału na GPW (8-9%) względem kapitału zagranicznego. To jeszcze nie wszystko. Szacowane wpływy do budżetu państwa z tytułu dywidend z REITów wyniosą około 200 milionów złotych.

Czekając na ustawę

Propozycja jest ciekawa, a samo rozwiązanie sprawdzone i godne zainteresowania. Może się przy tym przyczynić do wzrostu inwestycji budowlanych na cele mieszkalne, co tak bardzo pożądane jest przez dużą część społeczeństwa. Pamiętać jednak należy, że podobne fundusze i spółki działają już obecnie z powodzeniem w polskich realiach. Uregulowanie tego w proponowany przez ministerstwo sposób może co najwyżej spopularyzować ten rodzaj inwestycji poprzez wywołany szum medialny, bo osoby nieco bardziej świadome już posiadają swoje udziały w tego rodzaju projektach. Jak się więc okazuje: Polak potrafi (bez ustawy)!

Oceń artykuł


Podoba Ci się artykuł? Udostępnij znajomemu!


Zainteresuje Cię również

Ciekawostki 04/06/2018

Zarządzanie najmem dla każdego

Zdecydowana część właścicieli nieruchomości decydując się na wynajem swoich czterech kątów czyni to samodzielnie kierując się chęcią zaoszczędzenia pieniędzy lub przeświadczeniem, że…

8 minut Czytaj więcej
Ciekawostki 21/08/2017

Wartość gruntu wyceni tylko rzeczoznawca

1 września 2017 roku tracimy możliwość samodzielnej wyceny wartości gruntu i nieruchomości. Zgodnie z nowymi przepisami czynności tych będzie mógł…

3 minuty Czytaj więcej
Ciekawostki 20/03/2017

Bajka dla Inwestora

Choć autor sam był niewolnikiem, już wieki temu uczył o wartości inwestycji i właściwym obchodzeniu się z nią. Zapraszam do…

2 minut Czytaj więcej

Borysław Pasierbski

O mnie

Nazywam się Borysław Pasierbski i mam ogromną przyjemność prowadzić serwis wynajemca.com.pl

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Specjalizuję się w zarządzaniu najmem. Jestem współzałożycielem wielokrotnie nagradzanej Orłami Nieruchomości firmy Gestor Home świadczącej usługi kompleksowej obsługi najmu, doradztwa oraz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Miałem przywilej szkolić i wdrażać dziesiątki osób rozpoczynających swoją drogę z zarządzaniem najmem.

Czytaj więcej