7 najczęstszych pytań przed wynajęciem mieszkania

Wynajem mieszkania rzadko kiedy - o ile w ogóle - odbywa się na zasadzie: widzę, kupuję (wynajmuję). Przy prezentacji mieszkania napotkamy wiele pytań, które pozwolą potencjalnemu najemcy lepiej ocenić stopień jego zainteresowania. Jeśli zależy nam na szybkim wynajęciu oraz możliwie długiej i owocnej współpracy lepiej się na te pytania przygotować i potrafić udzielić rzeczowych odpowiedzi.

Ile wynosi czynsz i co zawiera?

Jest to podstawowe pytanie z którym się spotkasz. Czy zawiera czynsz administracyjny oraz opłaty za media: gaz, prąd, wodę? W jaki sposób rozliczane jest zużycie wody? Zgodnie ze zużyciem na podstawie liczników czy zużycie to jest dzielone przez spółdzielnię na wszystkich lokatorów budynku? Pamiętaj, że możesz również przepisać prąd i gaz na najemcę, dzięki czemu nie będziesz musiał pamiętać o dodatkowych rachunkach, a najemcy będą mogli sami kontrolować wysokość rachunków jak i terminy płatności.

Jaka jest gwarancja, że czynsz nie ulegnie zmianie?

Bardzo wiele zależy tu od Ciebie. Możesz w umowie zastrzec pewne automatyczne podwyżki np. o wskaźnik inflacji z roku poprzedniego. Musisz przy tym pamiętać, że podwyżek nie może być więcej niż dwa razy w roku. Jeśli chcesz podnieść czynsz musisz wypowiedzieć jego obecną wysokość przy zachowaniu terminów wypowiedzenia określonych w przepisach, a w niektórych przypadkach Najemca może zażądać od Ciebie uzasadnienia. Wzrost czynszu nie powinien w skali roku przekraczać 3% wartości odtworzeniowej lokalu, chyba, że nie masz przychodów z czynszu na poziomie, który zapewniłby Ci pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania lub zwrotu zainwestowanego kapitału. Z drugiej strony możesz umówić się z najemcą, ze czynsz nie ulegnie zmianie przez roku, dwa a nawet i więcej lat.

Czy jest dostępne miejsce parkingowe i komórka lokatorska?

Przypisane do mieszkania miejsce parkingowe to niewątpliwie duży plus. W przypadku jego braku możemy zapewniać o łatwym znalezieniu miejsca, jednak jeśli w praktyce jest inaczej: powiedzmy o tym.  Najemcy sami mogą przecież sprawdzić jak wygląda dostępność w godzinach popołudniowych czy w weekendy. Jeśli do mieszkania nie jest przypisane żadne miejsce, warto zorientować się gdzie w najbliższej okolicy można i za ile mniej więcej je wynająć. Podobnie jest z komórką lokatorską. Skontrolujmy wcześniej jej stan i upewnijmy się, że nie ma w niej naszych rzeczy. Jeśli musimy coś zostawić, zaznaczmy to w protokole.

Jaki jest okres wypowiedzenia umowy?

Okres wypowiedzenia najmu zależy między innymi od tego czy umowa została zawarta na czas określony czy nieokreślony. W pierwszym przypadku co do zasady nie mamy możliwości jej wypowiedzenia, chyba że sama umowa przewiduje możliwość jej rozwiązania. Z kolei przy umowach zawartych na czas nieokreślony okres wypowiedzenia regulować będą przepisy prawa tj. Kodeks Cywilny oraz Ustawa o ochronie praw lokatorów. Ustawowe okresy wypowiedzenia możemy przy tym dowolnie wydłużać, ale nigdy ich skracać. Bywają też sytuacje w których wypowiedzenie umowy może nastąpić bez zachowania terminów wypowiedzenia, jednak następuje to tylko w szczególnych przypadkach. Wypowiedzenie umowy najmu sporządzić powinniśmy w formie pisemnej i zawrzeć w niej: miejscowość i data sporządzenia, dane obydwu stron, wskazanie przedmiotu najmu, podstawę wypowiedzenia oraz jego uzasadnienie, określenie terminu z jakim umowa przestanie nas wiązać oraz podpis. Okres wypowiedzenia zaczyna swój bieg od momentu, w którym druga strona mogła się z nim zapoznać.

Czy mogę wprowadzić się z psem?

Wielu z naszych potencjalnych najemców posiada swojego pupila i nie wyobraża sobie wynajmu mieszkania bez niego.  Napiszmy od razu w ogłoszeniu czy preferujemy zwierzęta czy też nie. Wielu z nas może obawiać się o ewentualne zniszczenia czy hałas. W takim przypadku możemy zażądać podwyższenia kaucji jako zabezpieczenia lub dodatkowych zapisów w umowie określających odpowiedzialność właściciela zwierzaka. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Czy istnieje możliwość doposażenia mieszkania?

Kwestia ewentualnego doposażenia mieszkania zawsze powinna być sprawą otwartą. Ważne jest przy tym, by jasno ustalić z najemcą kto ponosi tego koszty: czy obciąża to jedną ze stron, czy dzielicie je miedzy siebie, a jeśli tak to w jakich proporcjach. Możemy także umówić się, że Najemca sam zakupi określone wyposażenie, a w zamian za to przez kilka miesięcy będzie płacił mniejszy czynsz.  Kluczowa także pozostaje kwestia co stanie się z zakupionymi przedmiotami po zakończeniu umowy najmu, czyli czy zostanie on w mieszkaniu czy Najemca zabierze go ze sobą.

Kto odpowiada za naprawy w mieszkaniu?

Wszystkie prawa i obowiązki najemcy i wynajmującego określa ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego. Jednak aby nie doszło do niepotrzebnych kłótni powinniśmy zapisać w umowie kto odpowiada za naprawę i konserwację danych urządzeń. Musimy pamiętać, że mieszkanie jest naszą własnością, więc jeśli Najemca chce coś powiesić czy przemalować ścianę powinien to z nami uzgodnić. Najemca powinien po zakończeniu najmu zdać mieszkanie w takim stanie jakim mu je przekazaliśmy. Jeśli okaże się, że coś jest uszkodzone, mamy kaucje z której możemy potrącić ewentualny koszt naprawy.

To lista najczęściej padających pytań ze strony potencjalnych lokatorów, jednak z całą pewnością nie wyczerpuje ona wszystkich kwestii. Prezentując mieszkanie warto znać odpowiedzi na wyżej wymienione tematy - w ten sposób dużo łatwiej przyjdzie nam wynająć nasze cztery kąty w możliwie najkrótszym czasie. A Wy z jakimi pytaniami spotykacie się najczęściej? Podzielcie się nimi w komentarzach.

Oceń ten artykuł:
5/5 4 głosów
Borysław Pasierbski
Prawnik z wykształcenia, przedsiębiorca i aktywny inwestor na rynku nieruchomości. Kompleksowo zajmuję się obsługą najmu nieruchomości. Staram się pomagać wszystkim wyNajemcom tak, aby zmaksymalizować ich pasywne zyski i redukować ryzyko związane z wynajmem. Nieruchomości są moją pasją, w której stale dążę do samorozwoju i przekazuję swoją wiedzę innym, aby efektywnie zarządzać najmem mieszkań i nie tylko.

Polecane produkty w sklepie

Sposoby na okres martwy na rynku najmu
Wynajem mieszkania rzadko kiedy - o ile w ogóle - odbywa się na zasadzie: widzę, kupuję (wynajmuję). Przy prezentacji mieszkania napotkamy wiele pytań, które pozwolą potencjalnemu najemcy lepiej ocenić stopień...
Czytaj więcej
Jak najlepiej zabezpieczyć wynajem mieszkania
Wynajem mieszkania rzadko kiedy - o ile w ogóle - odbywa się na zasadzie: widzę, kupuję (wynajmuję). Przy prezentacji mieszkania napotkamy wiele pytań, które pozwolą potencjalnemu najemcy lepiej ocenić stopień...
Czytaj więcej
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania przy umowie najmu
Jak w razie szkód w mieszkaniu udowodnić, że Najemca ponosi za nie winę i oszczędzić sobie kosztów związanych z przywróceniem stanu poprzedniego? Po to właśnie jest szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy.
Czytaj więcej

Może też Cię zainteresują:

Skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich
Ustawa o ochronie praw lokatorów od lat stawia w gorszej pozycji właściciela mieszkania. Zadziwiające, że obowiązująca od 2001 roku ustawa o ochronie praw lokatorów nie zmobilizowała nikogo do zbadania zgodności...
Czytaj więcej
Skarga
Wynajem mieszkania rzadko kiedy - o ile w ogóle - odbywa się na zasadzie: widzę, kupuję (wynajmuję). Przy prezentacji mieszkania napotkamy wiele pytań, które pozwolą potencjalnemu najemcy lepiej ocenić stopień...
Czytaj więcej
Odpowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich na skargę dotyczącą ochrony praw lokatorów
Wynajem mieszkania rzadko kiedy - o ile w ogóle - odbywa się na zasadzie: widzę, kupuję (wynajmuję). Przy prezentacji mieszkania napotkamy wiele pytań, które pozwolą potencjalnemu najemcy lepiej ocenić stopień...
Czytaj więcej
GEHOS sp. z o.o.
ul. Szafera 84/3
71-245 Szczecin
NIP 9552395797
Copyrights 2023 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i marketing: