Bezpieczny wynajem: okresowe wizytacje mieszkania
Wynajem

Bezpieczny wynajem: okresowe wizytacje mieszkania

28 listopada 2016 5 minut
Bezpieczny wynajem: okresowe wizytacje mieszkania

Wizytacja mieszkania ma służyć przede wszystkim sprawdzeniu, czy nasza nieruchomość utrzymywana jest we właściwym stanie, a sami najemcy korzystają z niej w sposób, w jaki określiliśmy w umowie najmu. W praktyce albo odbywa się ona każdego miesiąca albo wcale. Oba rozwiązania dalekie są jednak od doskonałości i zapewnienia nam najlepszych pożytków z najmu.

Ze skrajności w skrajność

Czynnikiem, który z reguły determinuje jak często wizytujemy nasze mieszkanie jest sposób pobierania czynszu. Osoby, które rozliczają się z najemcami w gotówce odwiedzają wynajmowaną nieruchomość każdego miesiąca – w końcu po to wynajmujemy, aby otrzymywać za to pieniądze. Naturalnym jest więc dla nas, że skoro nadchodzi termin zapłaty pukamy do drzwi najemcy. Zdarza się również, że wynajmujący potrafi zaglądać do mieszkania częściej, jeśli zostawił w nim sobie pomieszczenie, w którym przechowuje jeszcze własne rzeczy.

Jeśli jednak czynsz przekazywany jest nam w formie przelewu na rachunek bankowy, często zapominamy o potrzebie wizyty w mieszkaniu. Szczególnie dzisiaj, kiedy każdy z nas ma dużo ważniejsze sprawy na głowie, aniżeli mniejsza lub większa wycieczka i spotkanie z lokatorem. Ślepo wierzymy, że wszystko odbywa się tak jak byśmy tego chcieli i nie mamy potrzeby weryfikować tego stanu.

Cel wizyty

Większość z wynajmujących niestety nie jest świadoma (albo zapomina), że okresowe wizyty w mieszkaniu mają zabezpieczyć jego najlepszy interes. Nie chodzi wyłącznie o to aby odebrać pieniądze za czynsz najmu. To dzięki nim mamy możliwość sprawdzenia czy wszystko jest w porządku: czy w łazience nie pojawiła się pleśń? czy mieszka tam dwóch studentów tak jak się umówiliśmy, czy jest jakiś niespodziewany gość? czy lokatorzy faktycznie wykorzystują nieruchomość na cele mieszkaniowe czy jakieś inne?

Ponadto, nasza okresowa obecność w mieszkaniu sygnalizuje samemu najemcy, że dbamy o to co przekazaliśmy mu do używania. Dzięki temu sam lokator inaczej podchodzi do obowiązku utrzymania przedmiotu najmu w należytym stanie. Efekt psychologiczny jest mniej więcej taki: skoro właściciel dba, to będzie chciał abym i ja to robił i z pewnością mnie z tego rozliczy. Odpowiednio dawkowane wizyty mogą więc mieć bardzo dobry wpływ nie tylko na stan techniczny i sanitarny mieszkania, ale również poziom odpowiedzialności samego najemcy.

Częstotliwość

To jak często odwiedzamy naszych najemców ma ogromne znaczenie dla ich komfortu. Rzadko który cieszy się na kolejne spotkanie z właścicielem mieszkania i wcale nie wynika to z jakiejś osobistej niechęci. Po prostu jeśli płacą na czas to chcą mieć spokój, a każda wizytacja kojarzy się z kontrolą i zniechęca do długoterminowej współpracy. Stąd warto znaleźć złoty środek, który pozwoli nam odpowiednio zadbać o mieszkanie i pokazać to najemcy, a jednocześnie nie utrudniać mu spokojnego wynajmu.

Powinniśmy sobie jasno powiedzieć: wizyta raz w miesiącu to dużo. Zdecydowanie odradzam pojawiać się w mieszkaniu jeszcze częściej. Niezależnie od poziomu cierpliwości naszych najemców, zostawi to za sobą niesmak, który prędzej czy później może zadecydować o zakończeniu najmu. Z drugiej strony wizyta raz na pół roku niewiele nam da – jeśli pojawił się grzyb w brodziku to w tym czasie zdążył się on rozwinąć do tego stopnia, że jego usunięcie będzie wymagać trochę pracy i pieniędzy (nawet jeśli mają to być pieniądze najemcy).

Jeśli będziemy dokonywać takich okresowych wizytacji mieszkania raz na kilka miesięcy, z większym prawdopodobieństwem zauważymy ewentualne usterki i dużo łatwiej będzie nam im przeciwdziałać lub zapobiec ich rozwojowi. Możemy zawczasu zwrócić najemcy uwagę na pewne elementy i zobowiązać go do jego usunięcia. Jeśli będzie ich świadomy, to nie powinien zgłaszać obiekcji po potrąceniu odpowiedniej kwoty z wpłaconej przez niego kaucji, aby wskazane mankamenty zlikwidować. Czy lepiej to robić co 2 czy 3 miesiące zależy głównie od przebiegu naszej współpracy z najemcą i stopnia zaufania jakim go darzymy.

Bardzo ważne jest przy tym, aby każdą wizytę wcześniej zaplanować i uzgodnić z najemcą. Nie stawiajmy go w sytuacji, w której dzwonimy 5 minut wcześniej oznajmiając, że jesteśmy w okolicy i “chcielibyśmy wpaść”. Nie każdy moment będzie przecież wygodny dla najemcy – może mieć gości albo gonią go terminy w pracy i nie ma czasu zajmować się w tym momencie czymś innym. Jeśli jednak umówimy się z nim kilka dni wcześniej to on sam inaczej podejdzie do naszej wizyty: wykaże większe zrozumienie i zarezerwuje sobie odpowiednią ilość czasu.

Niezależnie od tego jak podchodzimy do wynajmu mieszkania, powinniśmy pamiętać, że cykliczne wizyty są najlepszą profilaktyką przeciw ewentualnym szkodom i mogą nam zaoszczędzić nie tylko pieniędzy, ale i czasu, gdybyśmy mieli czegoś nie wychwycić przy odbiorze mieszkania po zakończonym najmie. Przy wszystkim jednak warto zachować zdrowy rozsądek. Najemca też człowiek – szanujmy jego potrzebę spokojnego wynajmu i nie bądźmy zbytnio uciążliwi.

Oceń artykuł

4.6/5 27 głosów

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij znajomemu!


Zainteresuje Cię również

Prawo 23/07/2022

Odstąpienie od umowy najmu

Odstąpienie od umowy: jedno z najchętniej wykorzystywanych praw przez najemców. Czy Twój najemca rzeczywiście może odstąpić od umowy najmu?

13 minut Czytaj więcej
Prawo 09/05/2022

Waloryzacja czynszu najmu

Waloryzacja czynszu najmu to podstawowe narzędzie przekładające się na końcowy zysk z wynajmu. Choć rzadko spotykana, jest coraz chętniej wprowadzana…

5 minut Czytaj więcej
Wynajem 20/12/2021

Zasady współżycia społecznego łamane przez Najemcę

Zasady współżycia społecznego znajdziemy chyba w każdej dziedzinie życia. Wyznaczają granice, których przekraczać się nie powinno, mimo iż ich istnienie…

8 minut Czytaj więcej

Borysław Pasierbski

O mnie

Nazywam się Borysław Pasierbski i mam ogromną przyjemność prowadzić serwis wynajemca.com.pl

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Specjalizuję się w zarządzaniu najmem. Jestem współzałożycielem wielokrotnie nagradzanej Orłami Nieruchomości firmy Gestor Home świadczącej usługi kompleksowej obsługi najmu, doradztwa oraz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Miałem przywilej szkolić i wdrażać dziesiątki osób rozpoczynających swoją drogę z zarządzaniem najmem.

Czytaj więcej