Jak najlepiej zabezpieczyć wynajem mieszkania

Żaden najem, nawet taki z fantastycznymi lokatorami nie da Ci pewności, że coś nie pójdzie nie po Twojej myśli. Jak każda inna umowa, tam gdzie mamy dwie strony, tam pojawiają się również i konflikty interesów. Ty chcesz by najemcy płacili jak najwięcej i dbali o mieszkanie. Oni natomiast chcą płacić jak najmniej i maksymalnie ograniczyć swoją odpowiedzialność za przedmiot, który użytkują. Tylko czekać, aż ta tykająca bomba odpali. Pytanie, czy możesz się przed tym zabezpieczyć?

Aż 70% wynajmujących miało problem z wyegzekwowaniem należności

Wedle ankiety przeprowadzonej przez Rendin.pl we współpracy ze Stowarzyszeniem Mieszkanicznik aż 70% wynajmujących miało problem z wyegzekwowaniem należności ze strony najemcy. Tyczy się to zarówno zaległego czynszu, jak i pozostawionych przez lokatorów szkód w mieszkaniu. Średnia wartość długu najemców oscyluje wokół kwoty 8.983,55 zł! Co więcej, aż 74,4% wynajmujących nie dochodzi swoich praw w sądzie, bo uważa to za długotrwałe i nieefektywne.

Może Ci się wydawać, że Ciebie problem nie dotyczy bo od kilku lat masz tych samych, rzetelnych i terminowych najemców. Niestety, wyniki badania potwierdzają, że wielu ankietowanych miało problemy z płatnościami ze strony osób, które wcześniej na czas regulowały swoje zobowiązania. Zdarzenia życiowe. Utrata pracy. Nigdy nie masz gwarancji, że Twój najemca będzie zachowywał się tak, jak dotychczas. A badania przeprowadzone kilka lat temu przez jedną z baz informacji gospodarczych dowiodło, że czynsz najmu jest jedną z ostatnich płatności na swojej liście.

30% wynajmujących doświadczyło zniszczeń w mieszkaniu

Inną ciekawą liczbą, która rzuca się w oczy w badaniu „Problemy i perspektywy wynajmujących 2022” przeprowadzonym przez Rendin.pl jest wskazanie procenta wynajmujących, którzy doświadczyli zniszczeń w mieszkaniu pozostawionych przez swoich byłych lokatorów. Twierdzącej odpowiedzi udzieliło 30% ankietowanych, przy czym – moim zdaniem – liczba ta jest z pewnością zaniżona.

Większość prywatnych wynajmujących nie jest wyposażona w rzetelny protokół zdawczo-odbiorczy. Przeprowadza inwentaryzację bardzo ogólną i nie zwraca uwagi na wiele elementów. Potrafi również machnąć ręką na niektóre wady, zupełnie nie będąc świadomymi, że najemca zgodnie z obowiązującym prawem jest za nie odpowiedzialny. Z mojego doświadczenia, mniejsze lub większe szkody po rocznym najmie występują w około 80% mieszkań. Na naprawę większość z reguły wystarcza kaucja. Często jednak jest ona niewystarczająca by przywrócić stan poprzedni.

Największa obawa: potrzeba eksmisji najemcy

Z pewnością docierają do Ciebie co jakiś czas historie opisywane w mediach o wynajmujących mierzących się z nierzetelnym lokatorem, który nie chce wyprowadzić się z ich mieszkania. Jeśli wynajmujesz już mieszkanie, taka obawa tkwi również i w Twojej głowie. Nie jest to może syrena ostrzegawcza, która nie pozwala Ci spać, ale masz świadomość, że coś takiego może się zdarzyć. Prawda jest taka, że w takiej sytuacji polskie prawo wcale nie stoi po Twojej stronie. Ono chroni tego biednego obywatela, który przecież musi mieć zapewniony dach nad głową! To, że ten dach zapewnić musisz Ty, to już instytucji państwa… nie interesuje.

Wysłałem w tej sprawie skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich z zapytaniem o konstytucyjność przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, która odmawia właścicielom prywatnych nieruchomości ich prawa do swobodnego dysponowania swoją własnością. Całe pismo możesz przeczytać w tym miejscu. Tam też znajdzie się ewentualna odpowiedź organu mającego za zadanie stać na straży praw każdego obywatela w Polsce.

Najem okazjonalny na ratunek

Z pomocą przychodzi nam umowa najmu okazjonalnego, która po spełnieniu wszystkich przesłanek ustawowych, umożliwia nam szybsze przeprowadzenie eksmisji niezależnie od sytuacji rodzinnej, statusu materialnego lokatora czy pory roku.

Gdy w 2015 roku zaczynałem swoją pracę z wynajmem, słyszałem głosy (czytałem również takie stwierdzenia w książkach!), że najem okazjonalny jest niemożliwy do przeprowadzenia. Żaden najemca przecież nie podda się egzekucji w formie aktu notarialnego. Wtedy w to nie uwierzyłem i każdy najem zabezpieczałem w ten sposób. Dzisiaj to już norma, a najemcom nawet nie trzeba tłumaczyć po co umawiacie się do notariusza.

Nowy standard na rynku najmu

Zmiana, która dokonała się na rynku najmu od 2015 roku jest dla mnie czymś niebywałym i ogromnie pozytywnym. Umowa najmu okazjonalnego stała się standardem i zabezpiecza zdecydowaną większość najmów w Polsce. Zauważył to też Rendin.pl, który gwarantuje właścicielom mieszkań wypłatę za zniszczenia wyrządzone przez najemcę lub zaległe czynsze aż do 10-krotności czynszu najmu. Miałem przyjemność od samego początku pracować nad implementacją umowy najmu okazjonalnego w Rendin z Piotrem Kulą, Managerem ds. Rozwoju Rynkowego w Polsce.

Dzięki temu, ich rozwiązanie nie tylko wprowadza pewną rewolucję na rynek wynajmu gwarantując płatność czynszu bez żadnej opłaty ze strony właściciela, ale i zabezpiecza Cię na wypadek lokatorów, którzy nie chcieliby wyprowadzić się z Twojego mieszkania.

Jak działa gwarancja Rendin

Rendin dynamicznie rozwija się w Polsce dzięki unikalnemu modelowi, który zaproponowali. Wszystko zaczyna się od bezpłatnego dodania przez Ciebie ogłoszenia na ich platformie. Zainteresowani najemcy muszą przejść weryfikację finansową, a dopiero po jej pozytywnym wyniku mogą się skontaktować z Tobą by wynająć mieszkanie i podpisać przygotowaną umowę najmu okazjonalnego. Korzystasz z przygotowanego przy współpracy z wyNajemca.com.pl wzoru, dzięki czemu możesz mieć pewność, że zabezpieczone są Twoje interesy.

Co dalej? W przypadku problemów z najemcą pomagają Ci od strony prawnej. Podejmą działania zmierzające umożliwiające Ci przeprowadzenie eksmisji lokatora, a w razie szkód pokryją ich koszty i zaległe czynsze do czterokrotności czynszu najmu. W praktyce, jak zaznacza Piotr Kula, Rendin jest w stanie realnie doprowadzić do zerowej straty po stronie wynajmującego.

Ile kosztuje usługa Rendin

Wszystko pięknie, ale zawsze prędzej czy później należy zapytać o cenę. I tu Cię zaskoczę! Rendin nie pobiera od wynajmujących żadnej opłaty. Żadnej prowizji. Żadnego abonamentu. Gdy pierwszy raz wspomniałem znajomemu o tym rozwiązaniu od razu padło pytanie, czy mogę mu pomóc przy uzyskaniu jakiegoś rabatu od Rendin? Odmówiłem nie dlatego, bo nie chciałem pomóc, po prostu ciężko jest rabatować coś, co dla właściciela jest zupełnie bezpłatne. Lokator natomiast, zamiast zostawiać właścicielowi kaucję, płaci miesięczną opłatę do Rendin w wysokości 2,5% wysokości czynszu.

Jak dodać ogłoszenie w Rendin

By dodać ogłoszenie na platformie Rendin wystarczy, że wejdziesz na stronę Rendin DigiBroker. Wirtualny asystent przeprowadzi Cię przez wszystkie kroki. Jeśli masz już upatrzonego kandydata na lokatora a ten artykuł zachęcił Cię do uzyskania takiego zabezpieczenia, nie musisz nawet dodawać ogłoszenia. Wystarczy wygenerować umowę w aplikacji Rendin, zaprosić do niej kandydata, a zostanie on zweryfikowany zanim podpiszecie umowę.

Zachęcam Cię do sprawdzenia tego rozwiązania. Osobiście nie otrzymuję żadnej prowizji za to, że skorzystasz z ich platformy. Przedstawiam Ci to narzędzie, bo powinieneś wiedzieć jak najlepiej zabezpieczyć swój wynajem. Tylko w ten sposób, wspólnie dalej będziemy zmieniać rynek wynajmu na lepsze.

Oceń ten artykuł:
4.3/5 7 głosów
Borysław Pasierbski
Prawnik z wykształcenia, przedsiębiorca i aktywny inwestor na rynku nieruchomości. Kompleksowo zajmuję się obsługą najmu nieruchomości. Staram się pomagać wszystkim wyNajemcom tak, aby zmaksymalizować ich pasywne zyski i redukować ryzyko związane z wynajmem. Nieruchomości są moją pasją, w której stale dążę do samorozwoju i przekazuję swoją wiedzę innym, aby efektywnie zarządzać najmem mieszkań i nie tylko.

Polecane produkty w sklepie

Umowa najmu okazjonalnego - wzór z omówieniem, wady, zalety, eksmisja lokatora
Żaden najem, nawet taki z fantastycznymi lokatorami nie da Ci pewności, że coś nie pójdzie nie po Twojej myśli. Jak każda inna umowa, tam gdzie mamy dwie strony, tam pojawiają...
Czytaj więcej
Wynajem mieszkania na pokoje - umowa najmu, podział na pokoje a części wspólne, rozliczenia z najemcami
Wynajem na pokoje to jeden ze sposobów na zwiększenie rentowności wynajmu mieszkania. Istnieje kilka różnic w porównaniu do wynajmu tradycyjnego, które należy wziąć pod uwagę i odpowiednio się przygotować by...
Czytaj więcej
Sposoby na okres martwy na rynku najmu
Żaden najem, nawet taki z fantastycznymi lokatorami nie da Ci pewności, że coś nie pójdzie nie po Twojej myśli. Jak każda inna umowa, tam gdzie mamy dwie strony, tam pojawiają...
Czytaj więcej

Może też Cię zainteresują:

Skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich
Ustawa o ochronie praw lokatorów od lat stawia w gorszej pozycji właściciela mieszkania. Zadziwiające, że obowiązująca od 2001 roku ustawa o ochronie praw lokatorów nie zmobilizowała nikogo do zbadania zgodności...
Czytaj więcej
Skarga
Żaden najem, nawet taki z fantastycznymi lokatorami nie da Ci pewności, że coś nie pójdzie nie po Twojej myśli. Jak każda inna umowa, tam gdzie mamy dwie strony, tam pojawiają...
Czytaj więcej
Odpowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich na skargę dotyczącą ochrony praw lokatorów
Żaden najem, nawet taki z fantastycznymi lokatorami nie da Ci pewności, że coś nie pójdzie nie po Twojej myśli. Jak każda inna umowa, tam gdzie mamy dwie strony, tam pojawiają...
Czytaj więcej
GEHOS sp. z o.o.
ul. Szafera 84/3
71-245 Szczecin
NIP 9552395797
Copyrights 2023 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i marketing: