Wyposażenie mieszkania na wynajem - wyNajemca
Wynajem

Wyposażenie mieszkania na wynajem

30 października 2017 5 minut
Wyposażenie mieszkania na wynajem

By dobrze przygotować mieszkanie do wynajmu i oszczędzić sobie niepotrzebnych wydatków, w pierwszej kolejności powinniśmy zawsze określić jak chcemy wynająć nasze mieszkanie i do kogo je kierujemy. Inne będą bowiem oczekiwania najemców przy najmie standardowym, a inne przy wynajmie na pokoje. Określenie tych dwóch elementów powinno stanowić punkt wyjścia przed rozpoczęciem jakichkolwiek inwestycji w wyposażenie mieszkania.

Model wynajmu

Wyposażenie mieszkania na wynajem różni się w zależności od wybranego przez nas modelu wynajmu. Co innego powinno znaleźć się w lokalu wynajmowanym standardowo (jednej osobie, parze lub rodzinie), a inne elementy będą stanowić nieodłączny element mieszkania wynajmowanego na pokoje lub doby.

By odpowiedzieć na oczekiwania najemcy powinniśmy w pierwszej kolejności postawić pytania: kim będzie nasz najemca? Ile czasu będzie spędzać w mieszkaniu i co zamierza w nim robić? Jak długo będzie mieszkać: szuka chwilowej odskoczni od domu czy może właśnie u nas planuje osiąść na dłużej? Jeśli obieramy model wynajmu standardowego, to nasi najemcy co do zasady zamierzają z mieszkania korzystać dłużej niż przez rok. To tutaj będą mieli swoje cztery kąty, do których warto by chcieli wracać po pracy – oczywiście, jeśli zależy nam na długim wynajmie.

Umeblowanie

Pierwszym aspektem wyposażenia mieszkania pozostaje umeblowanie. W Polsce nadal przeważa oferowanie czterech kątów na wynajem wyposażonych w łóżko (łóżka), szafy, komody i różnego rodzaju inne meble. Jest to po prostu wygodniejsze dla młodych osób będących na starcie swojej samodzielnej drogi życiowej – potrzeba zakupu takich mebli to spory wydatek, na który wciąż niewielu młodych Polaków może sobie pozwolić. Decydują się na to przeważnie dopiero w momencie zakupu własnego mieszkania na własność. Wynajmując mieszkanie na pokoje raczej nie spotyka się sytuacji, w których oferowane mieszkanie nie jest już umeblowane.

Czasami spotkamy się z pytaniem, czy możemy zabrać część mebli, bo najemcy chcieli by wprowadzić własne wyposażenie – to pytanie pada głównie w kontekście łóżka czy telewizora. Są również mieszkania na wynajem oferowane bez mebli – ich właściciele powinni jednak być świadomi, że takie lokale kierowane są raczej do zamożnej części społeczeństwa, które zamierza relokować swój dobytek wraz ze zmianą swojej aktywności życiowej. Takich osób jest jednak mniej, ale jeśli wynajmą oni nasze mieszkanie to możemy być niemal pewni, że spędzą oni w nim więcej niż 1 rok.

Inne wyposażenie

Pozostałe wyposażenie typu pościel, garnki, sztućce, sprzęty małego AGD oraz inne powinny być już brane pod uwagę w zależności od przyjętego przez nas, konkretnego modelu wynajmu. Te bowiem elementy mogą być istotne przy wynajmie na pokoje lub wynajmie krótkoterminowym, a będą zupełnie niepotrzebne przy wynajmie standardowym (i na odwrót). Poniżej przykładowe zestawienie wyposażenia mieszkania w zależności od rodzaju wynajmu:

Wyposażenie mieszkania na wynajem

Stosunkowo najmniejsze wyposażenie będzie wymagane przy wynajmie standardowym. Oczywistym pozostaje, że podstawowe wyposażenie kuchni czy łazienki będzie wymagane przez najemców niezależnie od przyjętego przez nas modelu wynajmu. Przy wynajmie całego mieszkania nie będziemy musieli jednak martwić się o naczynia, garnki czy sprzęty małego AGD – jeśli będą na wyposażeniu mieszkania to może być to niekiedy plus, jednak musimy być świadomi, że te elementy prawdopodobnie nie “pożyją długo”, więc powinniśmy być gotowi na ich stosunkowo szybkie zużycie.

Niezależnie czy wynajem będziemy prowadzić standardowo, czy pójdziemy w wynajem na pokoje: zmywarka będzie niewątpliwym plusem mieszkania, ale i bez niej nasze mieszkanie może być atrakcyjne dla najemców.

Wyposażenie mieszkania wynajmowanego na pokoje

Jeśli jednak obieramy model wynajmu na pokoje, powinniśmy najemcom zapewnić podstawowe wyposażenie w postaci: naczyń, garnków, czajnika elektrycznego, deski do prasowania, suszarki czy odkurzacza. Każdy z pokoi powinien być przy tym wyposażony w łóżko, biurko, lampkę, fotel, szafę i/lub komodę.

Wyposażenie mieszkania wynajmowanego na doby

Wynajem krótkoterminowy to już zupełnie inny zestaw wyposażenia – tutaj bowiem docieramy do osób, które będą z mieszkania korzystać w czasie krótkich pobytów. Zbliżamy się tym samym do tego, co oferować swoim klientom będą hotele i hostele: pościel, żelazko, deska do prasowania, naczynia itd. Pralka, zmywarka czy odkurzacz nie będą potrzebne – z tych sprzętów nasz najemca nie będzie miał potrzeby korzystać. Warto jednak pomyśleć o telewizorze.

Jak widać wyżej, potrzeby najemców są różne i warto mieć to na uwadze inwestując w wyposażenie naszego mieszkania. Model wynajmu determinować bowiem będzie czy i jakie sprzęty będą wymagane przez naszych lokatorów. Biorąc pod uwagę, że takie wydatki mają bezpośrednie przełożenie na wysokość zysku z wynajmu, warto podejść do zakupów w sposób świadomy i wcześniej przemyślany.

Oceń artykuł

3.7/5 3 głosów

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij znajomemu!


Zainteresuje Cię również

Prawo 09/05/2022

Waloryzacja czynszu najmu

Waloryzacja czynszu najmu to podstawowe narzędzie przekładające się na końcowy zysk z wynajmu. Choć rzadko spotykana, jest coraz chętniej wprowadzana…

5 minut Czytaj więcej
Wynajem 20/12/2021

Zasady współżycia społecznego łamane przez Najemcę

Zasady współżycia społecznego znajdziemy chyba w każdej dziedzinie życia. Wyznaczają granice, których przekraczać się nie powinno, mimo iż ich istnienie…

8 minut Czytaj więcej
Wynajem 06/12/2021

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – wzór

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania jest często stosowanym rozwiązaniem w przypadku braku dalszej chęci wynajmu mieszkania – tak przez Najemcę, jak…

13 minut Czytaj więcej

Borysław Pasierbski

O mnie

Nazywam się Borysław Pasierbski i mam ogromną przyjemność prowadzić serwis wynajemca.com.pl

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Specjalizuję się w zarządzaniu najmem. Jestem współzałożycielem wielokrotnie nagradzanej Orłami Nieruchomości firmy Gestor Home świadczącej usługi kompleksowej obsługi najmu, doradztwa oraz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Miałem przywilej szkolić i wdrażać dziesiątki osób rozpoczynających swoją drogę z zarządzaniem najmem.

Czytaj więcej