Pleśń w wynajmowanym mieszkaniu jest jedną z przyczyn konfliktu pomiędzy Wynajmującym i Najemcą, a w niektórych wypadkach może stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy najmu. Tym tematem rozpoczynamy cykl najczęściej występujących problemów na które możesz się natknąć przy wynajmie swojego mieszkania i radzimy jak zachować się w takiej sytuacji.
Pleśń to powszechnie stosowana, potoczna nazwa różnych grzybów pasożytniczych występujących w środowisku zamieszkałym przez ludzi (ale nie tylko), których zarodniki przenoszone są drogą powietrzną i przy odpowiednich warunkach potrafią błyskawicznie się rozprzestrzenić.
Ogniska pleśni najłatwiej rozpoznać po czarnym nalocie występującym w miejscach o wysokiej wilgotności takich jak brodzik prysznicowy czy sylikon przy wannie w łazience. Znaleźć je możemy również i w innych, mniej oczywistych punktach w mieszkaniu, gdzie kolonie grzybów przybierają postać mniejszych lub większych plam z ciemnozielonym nalotem.
Zgodnie z informacjami podanymi w Wikipedii, oddychanie powietrzem zawierającym duże ilości grzybów może prowadzić do rozwoju alergii, nieżytu błony śluzowej nosa, astmy oskrzelowej czy zapalenia pęcherzyków płucnych, a sama pleśń pośrednio przyczynia się również do po zwiększonego ryzyka mutacji o charakterze rakotwórczym.
„Światowa Organizacja Zdrowia w ramach przeprowadzonych przez nią badań ustaliła, że zamieszkiwanie w zagrzybiałym mieszkaniu może negatywnie wpływać na układ nerwowy, układ odpornościowy, wywoływać ból gardła, zmęczenie oraz objawy alergii ze strony układu oddechowego jak również sprzyja podwyższonemu ryzyku depresji.”
Główną przyczyną rozwoju pleśni w mieszkaniu jest gromadząca się w nim wilgoć powstała w efekcie:
Idealnym podłożem do powstania pleśni będzie zawsze powierzchnia organiczna (stąd też znajdziemy ją w długo leżących w lodówce warzywach i owocach). W praktyce, grzyb może pojawić się w każdym miejscu które pokryte jest choćby niewielką ilością obumierających tkanek w postaci kurzu czy innych zabrudzeń domowych, nawet jeśli jej podłoże stanowi powierzchnia nieorganiczna taka jak gips, cement, zaprawa czy plastik. W odpowiednich warunkach – tam, gdzie jest ciepło i wilgotno – zarodniki pleśni mogą stworzyć całe kolonie zaledwie w ciągu kilku godzin.
Badania przeprowadzone na Politechnice Łódzkiej przez Beatę Gutarowską wskazują, że głównym źródłem pleśni w budynkach jest powietrze atmosferyczne i kurz domowy.
Do najczęstszych obszarów, w których pojawia się pleśń w mieszkaniu należą przede wszystkim okna, łączenia ścian i sufitów, sylikony i fugi wokół wanny i brodzika prysznicowego. To w tych punktach z reguły możemy zaobserwować powstające wykwity, jednak takich miejsc jest znacznie więcej.
Naszą uwagę powinniśmy również zwrócić na: kołnierz pralki (ta duża uszczelka naokoło jej drzwiczek), szuflada na detergenty (jak również przestrzeń za nią), zmywarka, materac łóżka, kanapy i fotele z materiałowym obiciem czy tylne ścianki mebli. Innymi słowy, ryzyko powstania pleśni istnieje wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze zwiększoną wilgotnością i brakiem odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co stanowi idealne środowisko do powstawania grzybów.
Serwis poradnikzdrowie.pl przygotował listę najważniejszych zachowań, na które mamy wpływ a które zapobiegną powstaniu pleśni w mieszkaniu. Kilka z nich znajdziesz poniżej:
Szczególnie ważne w praktyce jest umożliwienie docierania do mieszkania powietrza z zewnątrz przy pomocy zainstalowanych na oknach nawiewników i kratek wentylacyjnych. Przeważnie stosowane obecnie, plastikowe okna są na tyle szczelne, że nie dopuszczają do naturalnej wymiany powietrza, a tym samym powodują wzrost wilgotności wewnątrz mieszkania. Jeśli na oknach widzimy skraplającą się parę wodną to jest to wyraźny sygnał, ze powinniśmy lepiej wietrzyć mieszkanie i zadbać o prawidłową wentylację.
Nie możemy również zapominać o potrzebie wycierania z wody miejsc najbardziej wystawionych na jej działanie. Po każdej kąpieli należy przejechać suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym po łączeniach ścian i elementach kabiny prysznicowej. Choć wydawać by się mogło, że to działanie przesadzone – jest ono najskuteczniejsze przy przeciwdziałaniu powstawania pleśni i wydłużenia żywotności wyposażenia naszej łazienki. To samo dotyczy uszczelki pralki, szuflady na detergenty (wraz z jej kieszenią) i zmywarki łącznie z jej filtrem.
Jak radzi firma GoodAir, jeśli zauważysz pleśń, w pierwszej kolejności powinieneś pozbyć się źródła wilgoci. Sprawdź, czy jest to pęknięta rura z wodą czy źle uszczelnione okna. W przypadku wad konstrukcyjnych powodujących wilgoć trzeba je naprawić, bo w przeciwnym wypadku problem z pleśnią będzie nawracał nawet przy regularnym czyszczeniu.
Pozbądź się pleśni z zainfekowanej powierzchni czyszcząc ją szczotką i wodą, a następnie bardzo dokładnie ją wysusz i użyj odpowiedniego preparatu grzybobójczego. Więcej o sposobach walki z pleśnią w mieszkaniu znajdziesz na ich blogu.
Wynajmując mieszkanie powinieneś wiedzieć, że pleśń w mieszkaniu zgodnie z prawem może stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia zgodnie z art. 682 Kodeksu Cywilnego, który stanowi:
„Jeżeli wady najętego lokalu są tego rodzaju, że zagrażają zdrowiu najemcy lub jego domowników albo osób u niego zatrudnionych, najemca może wypowiedzieć najem bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby w chwili zawarcia umowy wiedział o wadach.”
Powyższy przepis wprost wskazuje, że jeśli wynajmowane mieszkanie posiada wady, które negatywnie odbijają się na zdrowiu Najemcy, ten może skorzystać z prawa do rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym, jednak zawsze należy odnieść się do szerszego obrazu.
W sytuacji, w której powodem do powstawania pleśni na ścianach i sufitach jest niewłaściwie wykonana izolacja cieplna Najemcy służyć będzie prawo do skorzystania ze swojego uprawnienia i rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Decyzja w tym zakresie leży tylko i wyłącznie po jego stronie. Może z tego prawa nie skorzystać, jeśli podejmiesz kroki zmierzające do usunięcia przyczyny, ale może się to również okazać dla niego niewystarczające.
W takim wypadku niezwłocznie powinniśmy skontaktować się z zarządcą nieruchomości i jak najszybciej uzyskać ekspertyzę z której wynikać będzie przyczyna zagrzybienia. Jeśli potwierdzi ona nieprawidłową izolację będziemy mogli żądać naprawy w ramach rękojmi za wady od dewelopera, postępowania reklamacyjnego lub przeprowadzić naprawy z funduszu remontowego, którym dysponuje Wspólnota Mieszkaniowa lub Spółdzielnia.
Pamiętaj, że w przypadku gdy z powodu wady Twój wynajem został zakończony przed okresem na jaki została zawarta umowa, będziesz mógł również domagać się od dewelopera odszkodowania za utracone pożytki.
Jeśli pleśń w mieszkaniu powstała w wyniku jego niewłaściwej eksploatacji przez Najemcę to prawo do wypowiedzenia umowy najmu na podstawie art. 682 Kodeksu Cywilnego nie przysługuje. Przez niewłaściwą eksploatację należy w tym wypadku rozumieć brak prawidłowej wentylacji mieszkania będącej skutkiem niewietrzenia (bądź niewystarczającego wietrzenia) mieszkania, zaklejenia kratek wentylacyjnych czy uszczelnienia nawiewników w oknach. Pod to podchodzi również nieprawidłowa konserwacja sprzętów AGD i innych mebli znajdujących się na wyposażeniu mieszkania – oczywistym jest bowiem, że jeśli Najemca nie dba we właściwy sposób o pralkę, zmywarkę czy brodzik prysznicowy prowadząc tym samym do powstania pleśni to nie może powoływać się na ryzyko utraty zdrowia i oczekiwać ochrony prawnej, którą w ramach przytoczonego przepisu ustawodawca przewidział na inne sytuacje.
Co więcej, dopuszczenie Najemcy do powstania pleśni w mieszkaniu stanowi szkodę rozumieniu prawa cywilnego i Wynajmującemu przysługuje prawo usunięcia grzyba na koszt lokatora, również poprzez zastosowania odpowiedniego potrącenia z wpłaconej przez niego kaucji. Warunkiem do takiego potrącenia będzie oczywiście prawidłowo sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania.
Zdarza się, że pleśń jest wykorzystywana przez niektórych Najemców jako pretekst do wcześniejszego zakończenia najmu, gdy z różnych powodów nie będą oni już chcieli ponosić wydatków związanych z wynajmem mieszkania i musisz wiedzieć, że w takim wypadku prawo stoi po Twojej stronie. Jeśli jednak przyczyną powstania pleśni są wady lokalu powinieneś czym prędzej podjąć kroki zmierzające do ich usunięcia.
Zapewnij sobie spokój, szybszą eksmisję, narzędzia do egzekwowania obowiązków najemcy i terminową płatność czynszu! Ponad 100 postanowień umownych, wszystkie załączniki i oświadczenia. Wszystko znajdziesz w gotowej umowie najmu okazjonalnego. Zamów wzór dokumentu i podpisz korzystną umowę z najemcą, która zagwarantuje Ci maksimum swobody działania oraz bezpieczeństwo.
Czego nie robić przed i w trakcie wynajmowania mieszkania? Jak nie stracić na wynajmie nieruchomości? Uniknij 10 najczęstszych błędów, które popełniają właściciele mieszkań. Ciesz się stabilnym i pewnym dochodem z wynajmu. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w najnowszej książce. Zapraszam do lektury!
Zestaw dokumentów przygotowanych do efektywnego wynajmu mieszkania na pokoje. Umowy przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zmaksymalizować swoje zyski z wynajmu, nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie i właściwych zapisach umownych. Wystarczy, że pobierzesz gotowy wzór, uzupełnisz swoimi danymi oraz informacjami o najemcy. Korzystając z gotowego wzoru, nie zapomnisz o żadnych istotnych aspektach wpływających na bezpieczeństwo podpisywanej umowy najmu na pokoje.