Niemal każdy najemca chce choć w niewielkim stopniu dopasować wygląd wynajmowanego mieszkania do swoich upodobań, by poczuć się w nim, jak u siebie. Nawet najdrobniejsze aranżacyjne próby mogą jednak stać się źródłem konfliktów, nie wspominając już o tak wrażliwych kwestiach, jak naprawy usterek czy konserwacja sprzętów w mieszkaniu. O czym powinni pamiętać najemcy i właściciele?
Obowiązki najemcy i właściciela dotyczące naprawiania szkód i usterek w wynajmowanym mieszkaniu precyzyjnie określają przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów. Pamiętajmy jednak, że pierwszeństwo przed nimi zawsze mają ustalenia zawarte w umowie najmu. By uniknąć nieporozumień w przyszłości, razem z najemcą możemy ustalić konkretne granice ?bycia u siebie? oraz uzgodnić szczegółowy zakres obowiązków.
Warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Nie chcemy przecież zniechęcić naszego najemcy - szczególnie wtedy, gdy zależy nam na lokatorze przynajmniej na kilka lat. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z kilkoma kwestiami, które stają się najczęstszym źródłem problemów w wynajmowanych mieszkaniach.
Nic nie wpływa na samopoczucie lokatorów tak, jak kolor ścian. Choć w wynajmowanym mieszkaniu najlepiej postawić na neutralną biel, nie wszystkim najemcom musi ona przypaść do gustu. Jak poradzić sobie z kwestią zmiany koloru ścian w mieszkaniu?
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że jakiekolwiek zmiany w wynajmowanym mieszkaniu powinny być wcześniej uzgodnione z właścicielem. Jeśli nasz lokator zapyta o możliwość przemalowania mieszkania, możemy więc oczywiście odmówić. Spróbujmy jednak wczuć się w jego skórę - w końcu w wynajmowanym mieszkaniu najemca chce poczuć się, jak w domu. Warto umożliwić mu chwycenie za pędzel, szczególnie że:
By uniknąć niejasności, odpowiednie zapisy dotyczące zmiany koloru ścian warto umieścić w umowie najmu. Nie bójmy się jednak zaufać naszym najemcom - być może mają ciekawe pomysły aranżacyjne, które w przyszłości pomogą nam szybciej znaleźć kolejnych chętnych?
Tak jak w przypadku zmiany koloru ścian, zanim w ruch pójdzie młotek lub wiertarka, najemca ma obowiązek zapytać właściciela o zgodę na wieszanie ramek i obrazów, ozdób czy półek. Podejmując decyzję pamiętajmy, że zgodnie z ustawą (lub indywidualnymi ustaleniami zawartymi w umowie) ubytki i dziury powinny być załatane przed zwróceniem mieszkania właścicielowi. W przeciwnym razie możemy odliczyć koszty napraw z kaucji.
Jeśli jednak boimy się o ściany w naszym mieszkaniu lub nie wierzymy w majsterkowe umiejętności naszego najemcy, zawsze możemy podsunąć mu pomysł wykorzystania rzepów lub plastrów mocujących. Lokator powinien jednak pamiętać, że po jego stronie leży obowiązek dokładnego wyczyszczenia lub odmalowania ścian, jeśli powstaną na nich jakiekolwiek zabrudzenia.
Kwestie wiercenia i wbijania gwoździ najlepiej ustalić jeszcze przed podpisaniem umowy najmu, umieszczając w niej odpowiednie zapisy.
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o ochronie praw lokatorów, do obowiązków najemcy należy naprawa i konserwacja:
Jeśli w wynajmowanym mieszkaniu posiadamy sprzęty lub meble, które wymagają szczególnej troski, dopilnujmy, by w treści umowy najmu znalazły się dotyczące ich zapisy. Możemy nawet wskazać w niej konkretne firmy, które zajmą się konserwacją, przeglądami lub naprawą.
Autorem wpisu gościnnego jest Piotr Majewski - ekspert rynku nieruchomości, współredaktor bloga Morizon, a prywatnie wielbiciel wędrówek górskich.
Zestaw dokumentów przygotowanych do efektywnego wynajmu mieszkania na pokoje. Umowy przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zmaksymalizować swoje zyski z wynajmu, nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie i właściwych zapisach umownych. Wystarczy, że pobierzesz gotowy wzór, uzupełnisz swoimi danymi oraz informacjami o najemcy. Korzystając z gotowego wzoru, nie zapomnisz o żadnych istotnych aspektach wpływających na bezpieczeństwo podpisywanej umowy najmu na pokoje.
Czego nie robić przed i w trakcie wynajmowania mieszkania? Jak nie stracić na wynajmie nieruchomości? Uniknij 10 najczęstszych błędów, które popełniają właściciele mieszkań. Ciesz się stabilnym i pewnym dochodem z wynajmu. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w najnowszej książce. Zapraszam do lektury!
Zapewnij sobie spokój, szybszą eksmisję, narzędzia do egzekwowania obowiązków najemcy i terminową płatność czynszu! Ponad 100 postanowień umownych, wszystkie załączniki i oświadczenia. Wszystko znajdziesz w gotowej umowie najmu okazjonalnego. Zamów wzór dokumentu i podpisz korzystną umowę z najemcą, która zagwarantuje Ci maksimum swobody działania oraz bezpieczeństwo.