Mieszkanie plus a ceny wynajmu nieruchomości - wyNajemca
Felietony

Czy Mieszkanie Plus wpłynie na ceny wynajmu nieruchomości?

13 lipca 2016 5 minut
Czy Mieszkanie Plus wpłynie na ceny wynajmu nieruchomości?

Coraz więcej ostatnimi czasy mówi się o nowym programie rządowym Mieszkanie Plus, który to miałby zapewnić szerokiemu gronu osób dostęp do tanich mieszkań na wynajem. Spotkać można się z opiniami ekspertów, którzy prognozują wynikające z uruchomienia programu przyspieszenie gospodarki oraz obniżenie rynkowych cen wynajmu mieszkań. Czy właściciele mieszkań na wynajem powinni obawiać się ograniczenia dochodów z wynajmu swoich nieruchomości?

Przede wszystkim wypadałoby nieco ostudzić emocje i nadmierny optymizm osób, które liczą, że z dnia na dzień otrzymają dostęp do taniego mieszkania, a w szerszej perspektywie możliwość quasi-kredytowania jego zakupu poprzez program proponowany przez rząd. Należy pamiętać, że samo hasło wprowadzenia takiego rozwiązania jest stosunkowo świeże, mimo jego zalążka sprzed dekady kiedy mowa była o 3 milionach mieszkań, a do samej krystalizacji wszystkich założeń jeszcze daleka droga. Pozostaje wiele kwestii i pytań na które nie znamy obecnie odpowiedzi: gdzie będą te mieszkania budowane? Jakie będą ceny najmu tych lokali? Kto sfinansuje ich budowę? Jaki będzie standard i wielkość takich nieruchomości? Komu będzie przysługiwało prawo przystąpienia do programu? Ile formalności dopełnić będą musieli najemcy? Kiedy oddane zostaną pierwsze mieszkania?

Gołym okiem widać, że liczba niewiadomych i ich waga jest nadal poważna. Już teraz możemy jednak uspokoić obecnych wynajmujących i potencjalnych inwestorów – wpływ tego programu na aktualne wysokości czynszów będzie raczej niewielki. Dlaczego? Nawet jeśli przyjmiemy, że środki na sfinansowanie Mieszkania Plus się znajdą, to kluczowym pozostaje lokalizacja takich inwestycji, a aktualnie pomysłem na umiejscowienie tych nieruchomości pozostają tereny należące do państwa (być może również do samorządów?), których póki co jeszcze w pełni nie zinwentaryzowano. Świadomym przy tym należy być, że liczba takich lokalizacji w centrach miast jest mocno ograniczona, a właśnie takie nieruchomości cieszą się największą popularnością wśród najemców. Popyt na mieszkania znajdujące się blisko centrów wynika przede wszystkim z wygody szybszego dotarcia do pracy lub innych ośrodków istotnych dla konkretnej osoby. Nikt z nas nie lubi przecież tracić czasu na stanie w korkach lub kilka przesiadek podczas godzinnej podróży komunikacją miejską. Stąd też każdy najemca poszukuje nieruchomości, która będzie możliwie jak najlepiej odpowiadać jego sytuacji zawodowej i osobistej.

Oczywiście są osoby poszukujące mieszkań znajdujących się na obrzeżach miast, gdzie liczba takich inwestycji pewnie byłaby największa. Tam faktycznie wprowadzenie programu wiązać się może z obniżeniem atrakcyjności nieruchomości na wynajem oferowanych przez prywatnych właścicieli z uwagi na oczekiwaną przez nich wysokość czynszu. Z drugiej strony, takie nieruchomości z reguły są już wynajmowane za cenę niższą, aniżeli te zlokalizowane w centrach miast, a nie sposób oczekiwać aby rządowy program – mimo planowanego rozmachu – zaspokoił potrzeby wszystkich obecnych i potencjalnych najemców. Aby Mieszkania Plus zlokalizowane na obrzeżach miast cieszyły się popularnością należy je właściwie skomunikować z węzłami transportowymi i stworzyć właściwą infrastrukturę, a na to potrzeba czasu i pieniędzy. Pieniędzy, które znaleźć będą musiały pewnie samorządy.

Pozostaje jeszcze kwestia standardu. Nie spodziewajmy się, że realizacja programu doprowadzi do oddawania szczęśliwym najemcom mieszkań o jakości wykończenia odpowiadającej nieruchomościom prywatnym, których właściciele poważnie traktują ten sposób czerpania dochodów. Założyć można oczywiście pewien ustandaryzowany poziom jakości wykończenia oferowany w tego typu mieszkaniach, jednak nie sposób oczekiwać aby dorównał on warunkom zadbanych lokali na wynajem. Wyposażenie mieszkania w niezbędne sprzęty AGD czy meble będzie leżeć po stronie najemcy, który przeznaczyć będzie na to musiał kilka tysięcy złotych. Mając z drugiej strony alternatywę wynajmu od osoby prywatnej, która takie wyposażenie zapewniła każe się takiemu najemcy dwa razy zastanowić co jest dla niego bardziej opłacalne: niski czynsz i perspektywa dużego wydatku na elementy, których być może nie będzie można w przyszłości zabrać ze sobą lub sprzedać w atrakcyjnej cenie czy nieco wyższy czynsz, ale w oczekiwanym standardzie i bez dodatkowych wydatków.

Sama istota programu – choć słuszna – nie doprowadzi do diametralnej zmiany sytuacji na rynku najmu nieruchomości w Polsce. Rząd za jego pomocą chce zwiększyć mobilność Polaków i umożliwić im wewnątrz-krajową migrację za pracą, do ośrodków które rozwijają się szybciej i dają większe możliwości zarobkowania. Oczekiwanie jednak raptownego obniżenia czynszów najmu nieruchomości pozostaje mrzonką, a sami wynajmujący i prywatni inwestorzy lokujący w ten sposób swój kapitał mogą spać spokojnie. Aby nastąpiła zmiana, znacznie musiałaby zwiększyć się podaż mieszkań oferowanych przez właścicieli prywatnych, których mieszkania ulokowane są w centrach miast bądź w ich okolicach, a to możliwe jest wyłącznie przy odpowiedniej tendencji w perspektywie wielu lat naprzód.

Oceń artykuł


Podoba Ci się artykuł? Udostępnij znajomemu!


Zainteresuje Cię również

Felietony 17/01/2022

Czynsze najmu rosną, ale czy na pewno

Co jakiś czas przez ogólnopolskie serwisy przewijają się artykuły o rosnących czynszach najmu, które z oczywistych powodów są chętnie czytane…

7 minut Czytaj więcej
Felietony 09/08/2021

Polski (wk)Ład w wynajem nieruchomości

Postanowiliśmy przyjrzeć się nie tylko propozycjom Polskiego Ładu dla rynku nieruchomości, ale skupić się na możliwych konsekwencjach jego wprowadzenia.

9 minut Czytaj więcej
Felietony 05/07/2021

Rynek wynajmu rok po pandemii

Mamy lipiec 2021 roku, czyli od momentu ogłoszenia pandemii w Polsce minęło już przeszło 14 miesięcy. Jak w tym czasie…

6 minut Czytaj więcej

Borysław Pasierbski

O mnie

Nazywam się Borysław Pasierbski i mam ogromną przyjemność prowadzić serwis wynajemca.com.pl

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Specjalizuję się w zarządzaniu najmem. Jestem współzałożycielem wielokrotnie nagradzanej Orłami Nieruchomości firmy Gestor Home świadczącej usługi kompleksowej obsługi najmu, doradztwa oraz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Miałem przywilej szkolić i wdrażać dziesiątki osób rozpoczynających swoją drogę z zarządzaniem najmem.

Czytaj więcej