OC najemcy z korzyścią dla wszystkich - wyNajemca
Wynajem

OC najemcy z korzyścią dla wszystkich

03 października 2016 3 minuty
OC najemcy z korzyścią dla wszystkich

Większość z nas OC kojarzy przede wszystkim z obowiązkowym ubezpieczeniem samochodu, które znacznie uszczupla nasza kieszeń. Dużo rzadziej zdajemy sobie sprawę natomiast, że z takiego ubezpieczenia można skorzystać również w zakresie dotyczącym naszego prywatnego życia. Jeśli chcemy zapewnić sobie komfort i spokój, warto również zobowiązać najemcę do wykupienia OC najemcy, które pomoże zarówno nam, jak i jemu samemu.

Odpowiedzialność cywilna

Wedle prawa, osoba która wyrządziła komuś szkodę zobowiązana jest do jej naprawienia. Jeśli więc z naszej winy lub nieuwagi doprowadzimy do wystąpienia u kogoś szkody, będziemy musieli albo przywrócić stan sprzed jej wystąpienia albo zapłacić za to odpowiednie odszkodowanie. Jedno i drugie może być niekiedy bardzo kosztowne i narazić nas na spore kłopoty.

Takie ryzyko możemy znacząco ograniczyć, jeśli zdecydujemy się ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. Przedmiotem tego ubezpieczenia jest odpowiedzialność ubezpieczonej osoby za naruszenie czyjegoś dobra (tak zdrowia jak i majątku) wynikające z czynu niedozwolonego. Innymi słowy, Towarzystwo Ubezpieczeniowe przejmuje na siebie zobowiązanie wypłaty odszkodowania do wysokości sumy ubezpieczenia.

OC najemcy

Odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym możemy – jako najemcy – w niektórych Towarzystwach rozszerzyć na OC najemcy, które swą ochroną obejmie nas, jak i innych zamieszkujących z nami domowników w wynajmowanym mieszkaniu. Polega to na ni mniej, ni więcej na tym, że ubezpieczyciel pokryje szkodę powstałą w nieruchomości oraz znajdującym się w niej wyposażeniu, z której ubezpieczony najemca i osoby pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie domowym korzystali na podstawie umowy najmu.

Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że zabezpiecza obie strony – zarówno wynajmującego, jak i najemcę. Pierwszy ma bowiem większe szanse na pokrycie kosztów ewentualnych napraw, drugi natomiast zrzuca ze swych barków ciężar organizacji dodatkowych środków i potencjalnej utraty wpłaconej kaucji.

Bezpieczny wynajem

Pobieranie kaucji w odpowiedniej wysokości oraz rzetelna weryfikacja najemców to istotne elementy każdego wynajmu, które można dodatkowo wzmocnić jeszcze jednym instrumentem. Przy wynajęciu mieszkania warto zaproponować lokatorom, by ubezpieczyli się od odpowiedzialności cywilnej. Choć nie jest to jeszcze zbyt popularne, okazać się może znacznie lepszym od użycia popularnego w niektórych kręgach weksla. Koszty takiego ubezpieczenia są na tyle niskie, że nie powinny spowodować znacznego uszczuplenia domowego budżetu. Przy tym zabezpieczenie które zyskują najemcy pozwoli im zamieszkiwać nasze lokum z dużo większym spokojem, a nam ograniczyć potencjalne ryzyko.

W zależności od Towarzystwa Ubezpieczeniowego, OC najemcy będzie miało różne obwarowania i wykluczenia. Warto przed wyborem konkretnej polisy przeanalizować je ze specjalistą .

Oceń artykuł

4.5/5 4 głosów

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij znajomemu!


Zainteresuje Cię również

Prawo 09/05/2022

Waloryzacja czynszu najmu

Waloryzacja czynszu najmu to podstawowe narzędzie przekładające się na końcowy zysk z wynajmu. Choć rzadko spotykana, jest coraz chętniej wprowadzana…

5 minut Czytaj więcej
Wynajem 20/12/2021

Zasady współżycia społecznego łamane przez Najemcę

Zasady współżycia społecznego znajdziemy chyba w każdej dziedzinie życia. Wyznaczają granice, których przekraczać się nie powinno, mimo iż ich istnienie…

8 minut Czytaj więcej
Wynajem 06/12/2021

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – wzór

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania jest często stosowanym rozwiązaniem w przypadku braku dalszej chęci wynajmu mieszkania – tak przez Najemcę, jak…

13 minut Czytaj więcej

Borysław Pasierbski

O mnie

Nazywam się Borysław Pasierbski i mam ogromną przyjemność prowadzić serwis wynajemca.com.pl

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Specjalizuję się w zarządzaniu najmem. Jestem współzałożycielem wielokrotnie nagradzanej Orłami Nieruchomości firmy Gestor Home świadczącej usługi kompleksowej obsługi najmu, doradztwa oraz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Miałem przywilej szkolić i wdrażać dziesiątki osób rozpoczynających swoją drogę z zarządzaniem najmem.

Czytaj więcej