Wpływ relacji z najemcami na zysk z wynajmu - wyNajemca
Wynajem

Wpływ relacji z najemcami na zysk z wynajmu

24 października 2016 4 minuty
Wpływ relacji z najemcami na zysk z wynajmu

Wynajmując mieszkanie, musimy być świadomi, że jest to biznes oparty na relacjach międzyludzkich, a właściwe ich ułożenie nie tylko uporządkuje nasze kontakty z najemcą, ale również przełoży się na dłuższy okres współpracy i stały dochód z mieszkania. Obrany przez nas na samym początku kierunek, określi późniejsze stosunki i sposób wychodzenia z sytuacji kryzysowych. Warto więc przyłożyć już na samym początku do tego odpowiednią wagę.

Przyjaciele

Często spotykane jest przechodzenie z najemcami na “ty” jeszcze przed przekazaniem im kluczy do mieszkania. Spora grupa wynajmujących wyświadcza sobie tym samym niedźwiedzią przysługę, mocno skracając dystans z lokatorem. Najemca, który traktuje nas jak przyjaciela, będzie miał wewnętrzne przeświadczenie, że powinieneś się tak względem niego zachować. Zacznie lekceważyć potrzebę drobnych napraw w mieszkaniu, będzie unikać odpowiedzialności za powstałe z jego winy usterki, a przy problemach finansowych płatność czynszu nie będzie dla niego priorytetem. Jeśli kreujesz się na jego przyjaciela, to zrozumiesz przecież, że nie może Ci teraz zapłacić. Odda Ci, gdy tylko będzie w stanie, a pęknięty kafelek w łazience zwyczajnie przeoczył.

W pełni zrozumiałe jest, że każdy z nas pragnie akceptacji ze strony drugiej osoby, czego najlepszym przejawem jest okazywana nam sympatia. Pamiętać jednak musimy, że takie podejście może nam przysporzyć wraz z upływem czasu niepotrzebnych kłopotów. Choć wydaje nam się, że tworzymy atmosferę długofalowej współpracy, to okazać się może, że sami nie będziemy chcieli jej kontynuować.

Boss

Innym rodzajem relacji, którą można spotkać jest stosunek typowo poddańczy. Właściciel mieszkania nie dba o dobre stosunki z najemcą, nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i lekceważy zgłaszane usterki. Sam przy tym bardzo skrupulatnie liczy pieniądze i każdy wydatek z ochotą przerzuca na najemcę. W skrajnych przypadkach, ten rodzaj relacji może przyjąć jeszcze ostrzejszą formę, w której przy najmniejszych rozbieżnościach zdań wynajmujący grozi lokatorom natychmiastową eksmisją. Tego rodzaju terror najczęściej pojawia się w sytuacjach, gdy umowa najmu zawarta została ustnie przy wykorzystaniu trudnego położenia najemcy szukającego dla siebie dachu nad głową, a nie będącego w stanie skutecznie chronić swoich interesów.

W każdym przypadku tego typu postawę należy potępić. Relacja zaburzająca równowagę stron, potęguje niechęć lokatora i zaprzepaszcza szansę na długoterminową współpracę. Na całe szczęście, takie stosunki są już marginesem i spotykane są co raz rzadziej.

Partnerzy

Kompromisem pomiędzy dwoma wcześniej opisanymi podejściami są relacje biznesowe. Polegają one na tym, że zarówno najemca jak i wynajmujący, świadomi są że łączy ich umowa, którą zobowiązali się realizować. Nie są przyjaciółmi i nie zabiegają o to – choć nie oznacza to wcale, że nie prezentują przyjacielskiej postawy. Ich relacje nie polegają również na podporządkowaniu sobie drugiej strony i narzucaniu jej swojej optyki. Cechuje je zdrowy formalizm i odpowiedni dystans.

W razie problemów finansowych najemca wie, że nie może ich przekładać na naszą współpracę. Świadomy jest również, że oczekiwać od niego będziemy prawidłowego wywiązywania się z łączącej nas umowy w razie jakichkolwiek szkód powstałych w mieszkaniu. Z drugiej strony, wie że może liczyć na to samo, gdy pojawi się kłopot nie wynikający z jego winy. Wzajemny szacunek i jasno sprecyzowane obowiązki i oczekiwania mogą zapobiec ewentualnym konfliktom.

W zależności od naszego charakteru i doświadczeń, możemy współpracować z najemcami na zupełnie innych zasadach. Wskazane wyżej przykłady posiadają swoje różne odmiany. Możemy przecież jasno nakreślić najemcy, że będziemy mówić do siebie po imieniu, ale same relacje nie zaburzą łączącego nas stosunku wynikającego z umowy najmu. Najważniejsze aby nie popadać w skrajności. Dołóżmy wszelkich starań, aby atmosfera gwarantowała obu stronom wypełnienie postanowień umowy i umożliwiała jak najdłuższą współpracę.

Oceń artykuł

4.9/5 16 głosów

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij znajomemu!


Zainteresuje Cię również

Prawo 09/05/2022

Waloryzacja czynszu najmu

Waloryzacja czynszu najmu to podstawowe narzędzie przekładające się na końcowy zysk z wynajmu. Choć rzadko spotykana, jest coraz chętniej wprowadzana…

5 minut Czytaj więcej
Wynajem 20/12/2021

Zasady współżycia społecznego łamane przez Najemcę

Zasady współżycia społecznego znajdziemy chyba w każdej dziedzinie życia. Wyznaczają granice, których przekraczać się nie powinno, mimo iż ich istnienie…

8 minut Czytaj więcej
Wynajem 06/12/2021

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – wzór

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania jest często stosowanym rozwiązaniem w przypadku braku dalszej chęci wynajmu mieszkania – tak przez Najemcę, jak…

13 minut Czytaj więcej

Borysław Pasierbski

O mnie

Nazywam się Borysław Pasierbski i mam ogromną przyjemność prowadzić serwis wynajemca.com.pl

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Specjalizuję się w zarządzaniu najmem. Jestem współzałożycielem wielokrotnie nagradzanej Orłami Nieruchomości firmy Gestor Home świadczącej usługi kompleksowej obsługi najmu, doradztwa oraz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Miałem przywilej szkolić i wdrażać dziesiątki osób rozpoczynających swoją drogę z zarządzaniem najmem.

Czytaj więcej