Rozliczanie najmu przez jednego z małżonków - wyNajemca
Podatek od wynajmu

Rozliczanie najmu przez jednego z małżonków

29 maja 2017 4 minuty
Rozliczanie najmu przez jednego z małżonków

Jednym z elementów optymalizacji podatkowej naszego domowego budżetu może być sposób w jaki rozliczamy się z fiskusem z naszych dochodów. Jeśli czerpiemy zyski z mieszkania na wynajem, warto wiedzieć że mamy możliwość rozliczenia tego dochodu tylko przez jednego z małżonków, co przynieść może wymierne korzyści i odciążyć naszą kieszeń.

Wspólne rozliczanie się małżonków

Wspólne rozliczanie się małżonków z osiąganych przez nich dochodów jest możliwe pod warunkiem posiadania przez nich wspólności majątkowej i pozostawaniu przez nich w związku małżeńskim w ciągu całego roku podatkowego, którego dotyczy rozliczenie pod warunkiem że żadne z nich nie będzie podlegać pod przepisy szczególne dotyczące:

  • rozliczania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym,
  • zryczałtowanego podatku dochodowego (poza podatkiem od przychodów z najmu lub dzierżawy), lub
  • ustawy o podatku tonażowym.

W tym celu muszą oni wyrazić w swoim zeznaniu podatkowym chęć wspólnego rozliczenia osiągniętego wspólnie dochodu w przewidzianym do tego ustawą terminie.

Rozwiązanie to będzie korzystne dla małżonków, których dochody znacznie różnią się między sobą mając wpływ na wysokość podatku określonego skalą podatkową lub też gdy jeden z małżonków – mając niewielki dochód – nie będzie w stanie wykorzystać wszystkich przysługujących mu ulg przy indywidualnym rozliczeniu.

Małżeństwo wynajmujące mieszkanie, będzie w takiej sytuacji wspólnie rozliczać osiągane przez nich dochody z najmu po połowie. Można mieć jednak wspólność majątkową i jednocześnie rozliczać ten dochód tylko przez jednego z małżonków. Kiedy będzie to opłacalne?

Zalety rozliczania najmu przez jednego z małżonków

Wspólne rozliczanie jest uprawnieniem a nie obowiązkiem. Posiadając ze sobą wspólność majątkową, każdy z małżonków może rozliczać swój dochód osobno, składając przy tym po jednej rocznej deklaracji podatkowej dla każdego z nich. Pamiętać przy tym trzeba, że jeśli będą rozliczać dochód z najmu po połowie, to oboje będą musieli ująć ten dochód we własnym rozliczeniu PIT.

W niektórych przypadkach bardziej opłacalne będzie rozliczanie naszych dochodów oddzielnie, wykorzystując prawo do rozliczania dochodu z najmu przy zasadach ogólnych przez jednego z małżonków. Poniżej przykład:

Bartek w ciągu roku osiąga dochód wynoszący 100.000 zł. Jego żona Magda zarabia natomiast 50.000 zł rocznie. Wynajmując mieszkanie za 2.500 zł czynszu najmu (bez czynszu administracyjnego) osiągają w ciągu roku 30.000 dodatkowego dochodu, który musieliby podzielić po połowie między siebie. Bartek miałby więc do opodatkowania 115.000 zł płacąc już 32% podatku od dochodu powyżej 85.528 zł, a Magda 65.000 zł pozostając na 18%.

rozliczanie przez jednego

Gdyby dochód z najmu rozliczany był tylko przez Magdę miałaby ona do rozliczenia 80.000 zł cały czas pozostając na niższej stawce podatku. Zaoszczędziliby tym samym 2.100 zł.

rozliczanie przez jednego

Oświadczenie do Urzędu Skarbowego

By rozliczać dochód z wynajmu mieszkania przez tylko jednego z małżonków wystarczy złożyć odpowiednie oświadczenie w Urzędzie Skarbowym. Nie ma przy tym jednego, urzędowego formularza, który powinniśmy wykorzystać. Wystarczy przygotowane przez nas pismo, określające właścicieli nieruchomości, właściwy Urząd Skarbowy, wynajmowaną nieruchomość, treść oświadczenia oraz podpisy obu małżonków.

Należy tego dokonać z pierwszym zgłoszeniem dotyczącym wyboru formy opodatkowania składanym do 20 dnia miesiąca po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód z wynajmu lub do 20 stycznia na każdy kolejny rok podatkowy. Takie złożone przez nas oświadczenie, będzie ważne również w następnych latach, do czasu gdy nie złożymy nowego.

Przepisy pozostawiają nam przestrzeń do optymalizacji podatkowej przychodów z najmu, którą warto wykorzystać. Pamiętajmy przy tym gdy będziemy analizować osiągane przez nas dochody – może się okazać, że niewielka techniczna zmiana może pomóc nam zaoszczędzić spore kwoty na przestrzeni lat.

Oceń artykuł

5/5 1 głosów

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij znajomemu!


Zainteresuje Cię również

Podatek od wynajmu 10/01/2022

Wybór formy opodatkowania najmu w 2022 roku

Z pewną nostalgią i smutkiem na myśl przychodzą słowa piosenki o ostatniej niedzieli. W tym przypadku nie będzie to siódmy…

6 minut Czytaj więcej
Podatek od wynajmu 29/07/2019

Koniec najmu a oświadczenie do Urzędu Skarbowego

Koniec najmu wciąż dla wielu osób powoduje niepewność jak zachować się względem fiskusa. Czy Urząd Skarbowy wymaga złożenia oświadczenia o…

6 minut Czytaj więcej
Podatek od wynajmu 22/07/2019

Najemca nie płaci czynszu za mieszkanie

Problemy z płatnością czynszu dotknęły choć raz pewnie większość Wynajmujących. Niestety, sytuacja w której Najemca nie płaci czynszu najmu nie…

8 minut Czytaj więcej

Borysław Pasierbski

O mnie

Nazywam się Borysław Pasierbski i mam ogromną przyjemność prowadzić serwis wynajemca.com.pl

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Specjalizuję się w zarządzaniu najmem. Jestem współzałożycielem wielokrotnie nagradzanej Orłami Nieruchomości firmy Gestor Home świadczącej usługi kompleksowej obsługi najmu, doradztwa oraz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Miałem przywilej szkolić i wdrażać dziesiątki osób rozpoczynających swoją drogę z zarządzaniem najmem.

Czytaj więcej