Pierwsza zasada przygotowania mieszkania na wynajem

10-15 minut

Jak przygotować mieszkanie pod wynajem? Co zrobić żeby szybko je wynająć i trafić do jak największej grupy odbiorców? Niby odpowiedzi są oczywiste, jednak patrząc na niektóre mieszkania na wynajem, chyba nie do końca.

Jak najlepiej

W założeniu zawsze chcemy jak najlepiej. Niestety czasami to, co w naszym rozumieniu jest najlepsze nie będzie tak odbierane przez innych. Tak jest też z mieszkaniem, a raczej rzeczami z które planujemy w nim zostawić, bo przecież poduszki czy koc w odcieniu zasłon są ważnym aspektem wnętrza. Oczywiście tak jest, tylko to nie znaczy, że skoro my lubimy szarości to ktoś inny nie będzie wolał fioletu. Nie możemy kierować się tylko swoimi upodobaniami. Mieszkanie powinno być neutralne, odpersonalizowane. Nie powinniśmy być dobrymi ciociami czy wujkami, którzy zostawiają 5 obrazów czy choinkę, bo co jeśli nasz lokator nie będzie obchodził świąt? My chcemy dobrze, a w oczach lokatora mieszkanie może wyglądać na zagracone. Pamiętajmy, że sposób wykończenia i urządzenia mieszkania w dużym stopniu określa do jakiej grupy najemców kierujemy swoje ogłoszenie.

Od skrajności w skrajność

Nie możemy oczywiście też popadać w skrajność i zabierać wszystkiego. Pamiętajmy, że lokatorzy muszą mieć na czym i czym zjeść. Powinniśmy wyposażyć mieszkanie w podstawowe rzeczy, które nie tyle ułatwiają funkcjonowanie, co je umożliwiają. Łóżko, stół jadalny i szafa to elementy, które są potrzebne, a nie każdy lokator się zdecyduje by dokonać takiej inwestycji wprowadzając się do wynajmowanego mieszkania, warto więc zadbać o choćby podstawę. Oczywiście może się zdarzyć, że potencjalny najemca ma swoje meble, jednak nie jest to dominujący trend w Polsce – większość osób szuka mieszkań wyposażonych.

Czystość przede wszystkim

Nic tak nie denerwuje jak brudne mieszkania, które ktoś chce wynająć. Czy sami chcielibyśmy mieszkać w brudzie? Pewnie nie. Pamiętajmy więc, że mieszkanie przed jego wynajęciem powinno być gruntownie wysprzątane: czyste okna, podłogi, meble. Musimy zadbać, by nie było czuć zapachu naszych zwierząt (tutaj bardzo pomoże ozonowanie). Większość osób, dużą uwagę zwraca na łazienkę oraz kuchnie. Czysty piekarnik i kuchenka od razu wskazują, że możemy przyrządzić tutaj pyszny posiłek dla rodziny. To, w jakim stanie mieszkanie zostanie nam oddane po zakończeniu najmu uzależnione jest również od tego w jakim stanie sami je przekażemy.

To oczywiście tylko niektóre aspekty, na które musimy zwrócić uwagę. Najlepszym sposobem na określenie czy mieszkanie jest gotowe do wynajmu jest zadanie sobie pytania: „Czy ja chciałbym w nim zamieszkać”?

Agnieszka Zych