Kilka podpowiedzi jakie mieszkanie interesuje studenta
Wynajem

Jakie mieszkanie dla studenta?

09 września 2016 4 minuty
Jakie mieszkanie dla studenta?

Nastał wrzesień. Wkroczyliśmy w gorący okres, gdy wielu studentów intensywnie poszukuje dla siebie miejsca do mieszkania, co wyraźnie przekłada się na zainteresowanie wystawionymi ogłoszeniami lokali na wynajem. Czy każde mieszkanie nadaje się dla takiej grupy docelowej? Poniżej kilka słów o tym, na co studenci zwracają szczególną uwagę i co jest dla nich ważne przy wynajmie. Nie każda bowiem nieruchomość nada się do tego celu – nie każda posiada właściwy standard, znajduje się w odpowiednim miejscu i jest w odpowiedniej do możliwości studentów cenie. 

Wyposażenie

Przede wszystkim zdawać musimy sobie sprawę, że jeśli mamy świeżo wyremontowane lokum, zaopatrzone w sprzęty i meble o wysokim standardzie to wpłynie to na cenę, niejednokrotnie powodując znalezienie się takiej nieruchomości poza zasięgiem przeciętnego żaka. To czego potrzebuje student, w przeważającej mierze wyczerpuje się w: łazience, toalecie, małej kuchni, łóżku i biurku z fotelem. Zmywarka nie jest elementem “must have”. Czasami nawet niepotrzebna jest pralka, o ile nasz lokator często jeździ do rodziny. Co ważne, samo wyposażenie nie musi też być z najwyższej półki. Powinno być komfortowe, funkcjonalne i odpowiadać przeznaczeniu. Nie musi być z jednego zestawu, choć też nie oddawajmy takim ludziom mieszkania zagraconego meblami z poprzedniej epoki, które zwieźliśmy wcześniej z trzech różnych mieszkań. Atrakcyjny nieład lub – jak kto woli – kontrolowany chaos, mogą niejednokrotnie nadać klimatu, który zachęci studentów (w szczególności pewnie Akademii Sztuk Pięknych) do wyboru tego właśnie miejsca na swoją stancję.

Cena

Istotnym czynnikiem przy wyborze lokum przez studenta jest cena. To nic odkrywczego naprawdę. Pamiętać musimy, że przeważnie osoby chcące zamieszkać na stancji albo nie znalazły się na liście szczęśliwców, którym przysługuje miejsce w akademiku, albo szukają zmiany otoczenia i chcą zamieszkać w – znajomym sobie – węższym gronie lub też zupełnie sami. Powód nie zmienia przy tym możliwości finansowych. Wysłanie dziecka na studia do innego miasta, opłacenie mieszkania i zapewnienie środków do życia nie jest tanie. Nawet rodzice, którzy mają spore środki starają się limitować dopływ gotówki by nauczyć swe pociechy odpowiedzialnego zarządzania pieniędzmi. Z reguły stancja dla studenta jest tańsza od innych o podobnym metrażu z racji wyposażenia i wynajmu na pokoje.

Lokalizacja

Czynnik najważniejszy. By nasze mieszkanie było atrakcyjne dla studentów, musi znajdować się w niedalekiej odległości od uczelni, na której żak ma swój wydział lub być bardzo dobrze z nią skomunikowane. Dobrze również, jeśli ma dobre połączenia (te nocne również) do centrum miasta. Samochód, choć coraz częstszy u studentów, też nie jest czymś powszechnym, dlatego ważny jest transport publiczny. Przyczyna jest zawsze ta sama – oszczędność czasu. Im szybciej jesteśmy w stanie dotrzeć z domu do miejsca naszej codziennej aktywności, tym mieszkanie będzie dla nas atrakcyjniejsze.

Kwestia okolicy ma już mniejsze znaczenie. Park, las czy panorama miasta to wartościowe plusy, ale dla kogoś kto szuka mieszkania na dłuższy okres, aniżeli studia (lub jeszcze krócej) i posiada większe środki finansowe. Student z reguły zaakceptuje mniej atrakcyjną okolicę, jeśli cena będzie właściwa, a dotarcie na uczelnie nie sprawia problemów. Ważne aby w pobliżu znajdowały się sklepy. Najlepiej dyskonty i jakiś sklepik osiedlowy, który nie zamyka się o 18.00. Im więcej możliwości szybkiego wrzucenia czegoś na ząb, tym lepiej.

To wszystko jest oczywiście pewnym uproszczeniem. Są również studenci, którzy wychodzą poza wyżej wskazane ramy i oczekują czegoś więcej. Jeśli jednak zastanawiasz się nad ukierunkowaniem swojego mieszkania na wynajem żakom, to powyższe wskazówki powinny pomóc Ci określić czy odpowiada ono pewnym wymogom stawianym przez tą grupę najemców oraz zobrazować Ci ich mieszkaniowe potrzeby.

Wszelkie powyższe uproszczenia nie miały na celu urazić nikogo z braci akademickiej, której sam kiedyś byłem szczęśliwym członkiem.

Oceń artykuł

4.6/5 5 głosów

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij znajomemu!


Zainteresuje Cię również

Prawo 09/05/2022

Waloryzacja czynszu najmu

Waloryzacja czynszu najmu to podstawowe narzędzie przekładające się na końcowy zysk z wynajmu. Choć rzadko spotykana, jest coraz chętniej wprowadzana…

5 minut Czytaj więcej
Wynajem 20/12/2021

Zasady współżycia społecznego łamane przez Najemcę

Zasady współżycia społecznego znajdziemy chyba w każdej dziedzinie życia. Wyznaczają granice, których przekraczać się nie powinno, mimo iż ich istnienie…

8 minut Czytaj więcej
Wynajem 06/12/2021

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania – wzór

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania jest często stosowanym rozwiązaniem w przypadku braku dalszej chęci wynajmu mieszkania – tak przez Najemcę, jak…

13 minut Czytaj więcej

Borysław Pasierbski

O mnie

Nazywam się Borysław Pasierbski i mam ogromną przyjemność prowadzić serwis wynajemca.com.pl

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Specjalizuję się w zarządzaniu najmem. Jestem współzałożycielem wielokrotnie nagradzanej Orłami Nieruchomości firmy Gestor Home świadczącej usługi kompleksowej obsługi najmu, doradztwa oraz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Miałem przywilej szkolić i wdrażać dziesiątki osób rozpoczynających swoją drogę z zarządzaniem najmem.

Czytaj więcej