Wiemy, że najważniejsza przy wynajmie mieszkania jest jego lokalizacja. Zaraz po niej, albo na równi z nią postawić należałoby również czas, który poświęcić musimy na jego wynajęcie. Im więcej go bowiem poświęcimy, tym mniejszy osiągniemy faktyczny zysk. By oszczędzić na dojazdach i odrywaniu się od ważnych dla nas zajęć powinniśmy jak najlepiej przygotować ogłoszenie, które dotrze do właściwej grupy osób. Jak to zrobić i jak "trafić w 10" z naszym ogłoszeniem? Poprzez dodanie kilku krótkich, acz istotnych elementów.
Każde mieszkanie jest inne - a co za tym idzie - zainteresować może zupełnie inne grupy osób. My sami niejednokrotnie mamy określone preferencje komu chcielibyśmy je wynająć. Świadome oznaczenie przez nas docelowego targetu pozwoli nam nie tylko ograniczyć kontakty od osób z którymi nie mamy zamiaru współpracować, ale przykuć może uwagę tych, których szukamy.
Jeśli mieszkanie jest niewielkie, ale położone w samym centrum lub w pobliżu dużego skupiska biurowców warto skierować je do pary lub zamożnego singla. Nieruchomości położone niedaleko uniwersytetów niejednokrotnie wynajmowane są studentom na pokoje, a co za tym idzie niekoniecznie będą interesować osobę na kierowniczym stanowisku w dużej firmie. Odróżniajmy przy tym dyskryminację od preferencji - właściwe określenie pożądanej grupy najemców to pierwszy krok na drodze do długiego i bezpiecznego wynajmu.
Jeden z podstawowych elementów ogłoszenia, o którym często się zapomina. Każdy z nas ma swoje zdanie na temat trzymania w domu czworonożnych przyjaciół. Skutki samej decyzji omówione są w artykule o zwierzętach w wynajmowanym mieszkaniu. W zależności od tego na co się zdecydujemy - napiszmy o tym w ogłoszeniu. Już na tym etapie, najemca będzie wiedział, czy to miejsce dla niego.
Osoba przeglądająca ogłoszenia mieszkań na wynajem w momencie gdy zainteresuje się jednym z nich z reguły momentalnie chwyta za słuchawkę i dzwoni do wynajmującego. Jeśli ten nie odbierze, rzadko kiedy będzie próbować po raz drugi (chyba że nasze mieszkanie faktycznie jest na tyle wyróżniającym się spośród innych, że żadne inne nie wchodzi w grę). Jedno takie "minięcie się" z zainteresowanym może odwlec w czasie wynajęcie mieszkania - może to była właśnie ta osoba, którą widzielibyśmy jako najemcę?
Jeśli wiemy, że w godzinach pracy nie mamy możliwości odbierać telefonów albo po 21.00 wyciszamy aparat by zrelaksować się w domowym zaciszu, wskażmy w jakim czasie najlepiej się z nami kontaktować. Dzięki tej krótkiej informacji najemca zupełnie inaczej podejdzie do kontaktu z nami i zrozumie, jeśli nie będziemy mogli z nim rozmawiać poza wskazanymi godzinami.
W niektórych ogłoszeniach wynajmujący dookreślają, że podpisują wyłącznie umowy najmu okazjonalnego. Z jednej strony jest to kolejny element pozwalający do minimum ograniczyć spotkania z potencjalnymi zainteresowanymi niekoniecznie spełniającymi określone przez nas kryteria. Z drugiej, sama instytucja najmu okazjonalnego jest na tyle świeża w polskim prawodawstwie, że nie zdążyła jeszcze zakorzenić się w świadomości zarówno najemców jak i wynajmujących. Skoro ktoś jej nie zna, to i tak nie zrozumie zapisu "tylko najem okazjonalny". Ktoś, kto o nim nieco słyszał, ale nie zna szczegółów może mieć obawy przed dobrowolnym poddaniem się egzekucji. Poza tym, nie z każdym taką umowę uda się zawrzeć z uwagi na problem przy spełnieniu jednej z przesłanek do jego zaistnienia. Jako przykład można podać oświadczenie właściciela innej nieruchomości o przyjęciu najemcy pod swój dach po zakończeniu umowy najmu, które może być dla niektórych trudne do uzyskania.
Koniec końców jest to element na tyle techniczny, że lepiej rozmowę o nim zostawić na bezpośrednie spotkanie. Poznając potencjalnego najemcę określimy czy najem okazjonalny jest możliwy do zastosowania i czy jest faktycznie konieczny. Możemy również rozwiać ewentualne obawy zainteresowanego naszym mieszkaniem.
Dopisek, który możemy spotkać na samym początku - lub jeszcze częściej - na końcu ogłoszenia. Z początku stosowany był przez agentów nieruchomości, którzy nie mieli ochoty rozmawiać o współpracy ze swoimi kolegami i koleżankami z konkurencji. Była (i jest) to jasna informacja dla osób z branży: sam zajmuję się wynajmowaniem nieruchomości, nie musisz do mnie dzwonić bo i tak nic z tego nie będzie. Coraz częściej stosują go również wynajmujący.
Prostota dotarcia do potencjalnego klienta poprzez zamieszczoną przez niego ofertę w serwisie ogłoszeniowym stała się dla młodych agentów nieruchomości na tyle kuszącą perspektywą, że intensywność wykonywanych przez nich telefonów zaczęła faktycznie męczyć. Jeśli jesteśmy znużeni tego rodzaju kontaktem z ofertą współpracy napiszmy o tym. Nie trzeba przy tym używać jakichś wymyślnych sformułowań. Napisane dużymi literami na końcu ogłoszenia "AGENCJOM DZIĘKUJĘ" w zupełności wystarczy. Nie musimy też używać dodatkowych wykrzykników. Tym prostym zabiegiem może nie wyeliminujemy w pełni niechcianych telefonów, ale z pewnością ograniczymy ich liczbę.
Każda ze wskazanych wyżej informacji ma na celu przekazanie zainteresowanym już na etapie zapoznawania się z naszą ofertą, czy nasze mieszkanie jest dla nich. Co tym zyskamy? Przede wszystkim czas, który poświęcilibyśmy na telefony i spotkania z osobami, z którymi nie chcielibyśmy podjąć współpracy albo które nie zdecydują się na wynajem naszego mieszkania z uwagi na określone przez nas warunki. Ogłoszenie to doskonała okazja do wskazania osób, które faktycznie mogą zostać naszymi najemcami i najlepszy środek do optymalizacji naszego czasu na etapie poszukiwań.
Czego nie robić przed i w trakcie wynajmowania mieszkania? Jak nie stracić na wynajmie nieruchomości? Uniknij 10 najczęstszych błędów, które popełniają właściciele mieszkań. Ciesz się stabilnym i pewnym dochodem z wynajmu. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w najnowszej książce. Zapraszam do lektury!
Zapewnij sobie spokój, szybszą eksmisję, narzędzia do egzekwowania obowiązków najemcy i terminową płatność czynszu! Ponad 100 postanowień umownych, wszystkie załączniki i oświadczenia. Wszystko znajdziesz w gotowej umowie najmu okazjonalnego. Zamów wzór dokumentu i podpisz korzystną umowę z najemcą, która zagwarantuje Ci maksimum swobody działania oraz bezpieczeństwo.
Zestaw dokumentów przygotowanych do efektywnego wynajmu mieszkania na pokoje. Umowy przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zmaksymalizować swoje zyski z wynajmu, nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie i właściwych zapisach umownych. Wystarczy, że pobierzesz gotowy wzór, uzupełnisz swoimi danymi oraz informacjami o najemcy. Korzystając z gotowego wzoru, nie zapomnisz o żadnych istotnych aspektach wpływających na bezpieczeństwo podpisywanej umowy najmu na pokoje.