Po co zalegalizować wynajem mieszkania? - wyNajemca
Podatek od wynajmu

Po co zalegalizować wynajem mieszkania?

09 stycznia 2017 4 minuty
Po co zalegalizować wynajem mieszkania?

Nadal aktualne pozostaje pytanie czy warto rejestrować wynajem i legalnie czerpać dochody z naszego mieszkania? Choć liczba wynajmujących legalnie rok do roku wzrasta, część właścicieli nadal stroni od przejścia w białą strefę bojąc się utraty większego zysku. Przybliżmy nieco czy faktycznie warto i czy czymkolwiek ryzykują lub co tracą.

Współpraca z najemcą

Kto z nas nie słyszał o przypadkach, gdy nieuczciwy najemca szantażuje wynajmującego donosem do Urzędu Skarbowego? Jeszcze kilka lat temu – gdy wynajem skrywał się głównie w szarej strefie – nieuczciwi najemcy lubowali się w wykorzystywaniu tego faktu, niejednokrotnie stawiając pod ścianą zastraszonego właściciela. Z biegiem lat, gdy liczba wynajmujących rejestrujących swój przychód zaczęła rosnąć, liczba przypadków tego procederu zaczęła wprost proporcjonalnie i systematycznie maleć.

Zastanawiasz się skąd najemca miałby wiedzieć czy zgłosiłeś najem do Urzędu Skarbowego? Wcale nie musisz mu się tym chwalić. Nie musi też przeglądać Twoich segregatorów z dokumentami. Może przecież “strzelać na ślepo” i zwyczajnie liczyć, że uda mu się trafić. Pewną wskazówką będzie również fakt, że co miesiąc przyjeżdżasz do niego po odbiór gotówki i nie godzisz się na płatność czynszu przelewem na rachunek bankowy.

Legalny wynajem to przede wszystkim brak strachu przed lokatorami, którzy chcieliby uwolnić się od ciążących nad nimi obowiązków wykorzystując swoją wiedzę o naszym zaniechaniu w stosunku do fiskusa. Brak takiego psychologicznego straszaka pozwoli nam łatwiej egzekwować wszystkie zapisy umowy najmu, z płatnościami czynszu na czele.

Najem okazjonalny

A kto z nas nie słyszał o przypadkach, w których najemcy mimo niepłacenia czynszu nie chcą się wyprowadzić powodując w wynajmujących jednoczesną wściekłość i zwątpienie w sens wynajmu mieszkania? Masa takich historii jest cyklicznie powtarzana w największych serwisach informacyjnych, bo są to tematy jak najbardziej aktualne.

Każdego roku dochodzi w Polsce do około 8,5-8,9 tys. eksmisji najemców z zajmowanych przez nich nieruchomości. Niewiele? To wyobraźmy sobie, że to liczby odzwierciedlające same wnioski o eksmisje kierowane do komornika, a nie liczbę spraw wegetujących w sądach przez dwa, trzy lata zanim będziemy mogli egzekwować nakaz opróżnienia lokalu. Ten poziom, mimo coraz większej świadomości wynajmujących i raczkującej profesjonalizacji rynku dzięki agencjom nieruchomości specjalizującym się w obsłudze najmu, utrzymuje się od kilku lat.

Rejestrując wynajem i spełniając trzy inne, ustawowo wskazane przesłanki, możemy zapewnić sobie znaczne skrócenie drogi przez mękę jaką jest eksmisja lokatora. Więcej o tej – mało jeszcze popularnej instytucji – znajduje się w artykule poświęconym materii najmu okazjonalnego.

Ile zabiera fiskus?

Pojawia się więc kolejne pytanie: jeśli już chcę zarejestrować wynajem to ile będzie mnie to kosztować? Sama rejestracja – oczywiście nic. Polega ona na złożeniu odpowiedniego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania deklarowanych przychodów z wynajmu nieruchomości. Termin do złożenia takiego oświadczenia to zawsze 20 dzień następnego miesiąca po miesiącu, w którym osiągnęliśmy pierwszy przychód z najmu, czyli (jeśli jesteśmy osobą fizyczną) w którym otrzymaliśmy gotówkę do ręki albo przelew na konto. Przestrzegam przy tym od deklarowania przychodu innego, aniżeli faktycznie osiągany – w razie kontroli skarbowej okaże się to zupełnie nieopłacalne.

Sama wysokość odprowadzanego do Urzędu Skarbowego podatku zależy od wybranej przez nas formy opodatkowania. W każdym wypadku najlepiej jest każdorazowo policzyć i wybrać to, co najbardziej nam się opłaca. Więcej informacji znajdziesz w artykule dotyczącym form opodatkowania przychodów z najmu. Pamiętajmy, że jeśli w trakcie wynajmu bardziej opłacalną stanie się inna, aniżeli dotychczas wybrana przez nas forma opodatkowania, możemy dokonać jej zmiany w każdym roku do 20 stycznia.

Państwo daje nam zarówno kijek jak i marchewkę zachęcając nas do rejestracji naszych przychodów z najmu. Z jednej strony, w przypadku zaniechania tego obowiązku ciążyć nad nami będą ochoczo stosowane przez administrację kary, z drugiej zaś zyskujemy większe bezpieczeństwo wynajmu uzyskując pod pewnymi warunkami możliwość szybszej eksmisji niechcianego najemcy i uwalniając się od groźby szantażu z jego strony. Czy warto? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam już Tobie.

Oceń artykuł

5/5 1 głosów

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij znajomemu!


Zainteresuje Cię również

Podatek od wynajmu 10/01/2022

Wybór formy opodatkowania najmu w 2022 roku

Z pewną nostalgią i smutkiem na myśl przychodzą słowa piosenki o ostatniej niedzieli. W tym przypadku nie będzie to siódmy…

6 minut Czytaj więcej
Podatek od wynajmu 29/07/2019

Koniec najmu a oświadczenie do Urzędu Skarbowego

Koniec najmu wciąż dla wielu osób powoduje niepewność jak zachować się względem fiskusa. Czy Urząd Skarbowy wymaga złożenia oświadczenia o…

6 minut Czytaj więcej
Podatek od wynajmu 22/07/2019

Najemca nie płaci czynszu za mieszkanie

Problemy z płatnością czynszu dotknęły choć raz pewnie większość Wynajmujących. Niestety, sytuacja w której Najemca nie płaci czynszu najmu nie…

8 minut Czytaj więcej

Borysław Pasierbski

O mnie

Nazywam się Borysław Pasierbski i mam ogromną przyjemność prowadzić serwis wynajemca.com.pl

Z wykształcenia jestem prawnikiem. Specjalizuję się w zarządzaniu najmem. Jestem współzałożycielem wielokrotnie nagradzanej Orłami Nieruchomości firmy Gestor Home świadczącej usługi kompleksowej obsługi najmu, doradztwa oraz pośrednictwa w kupnie i sprzedaży nieruchomości. Miałem przywilej szkolić i wdrażać dziesiątki osób rozpoczynających swoją drogę z zarządzaniem najmem.

Czytaj więcej