Najem okazjonalny z cudzoziemcą – to możliwe!

Najem okazjonalny jest coraz częściej stosowaną formą zabezpieczenia wynajmującego przed kłopotliwymi lokatorami. W zdecydowanej większości przypadku to rozwiązanie stosuje się przy umowach zawieranych z naszymi rodakami, nie znaczy to jednak, że najmu okazjonalnego nie możemy zastosować wynajmując mieszkanie cudzoziemcom ? czasami możemy przy tym napotkać pewne problemy.

Oświadczenie właściciela innej nieruchomości

By zastosować najem okazjonalny, jedną z przesłanek do spełnienia jest wskazanie przez najemcę nieruchomości do której może się wyprowadzić po zakończeniu umowy najmu i otrzymanie oświadczenia właściciela tej nieruchomości, w którym wyraża zgodę na przyjęcie najemców pod swój dach. Przeważnie, gdy rozmawiamy z Polakami, mają oni kogo poprosić o takie oświadczenie ? z reguły są to rodzice albo inne bliskie im osoby. Takiego komfortu nie będą mieć jednak cudzoziemcy, którzy w naszym kraju dopiero układają sobie życie, nie mając w Polsce znajomych z dobytkiem w postaci własnego mieszkania.

Co w tej sytuacji zrobić? Teoretycznie, nieruchomość w której najemca mógłby zamieszkać nie musi wcale znajdować się na terenie Polski ? mógłby więc zdobyć oświadczenie od osób mu bliskich w miejscu pochodzenia ? nigdy jednak nie próbowałem tej drogi, bo rodzi nieprzewidziane ryzyka w przypadku eksmisji. Z reguły, niestety zmuszeni będziemy odmówić zawarcia umowy, bo brak spełnienia tylko tej jednej ustawowej przesłanki zaprzepaści możliwość zastosowania najmu okazjonalnego. To bolączka, która nie została przez prawodawcę do końca przemyślana.

Tłumacz

umowa najmu

Przeczytaj również: Najem okazjonalny czy najem na zasadach ogólnych?

Inny problem możemy napotkać u notariusza. Ten, jako przedstawiciel prawa musi przy sporządzeniu aktu o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez najemcę potwierdzić, że osoba składająca oświadczenie jest w stanie je zrozumieć, czyli posługuje się językiem polskim w stopniu co najmniej komunikatywnym. Jeśli nasz potencjalny najemca rozmawia swobodnie po polsku to nie ma problemu, w przeciwnym wypadku zmuszeni będziemy skorzystać z usług tłumacza, który odczytywane przez notariusza zapisy będzie na bieżąco przenosić na język ojczysty przyszłego lokatora.

Taka usługa oczywiście kosztuje. Możemy ją przerzucić na najemcę, tym bardziej jeśli sami pokrywamy koszty aktu notarialnego, ale koniec końców może się okazać, że zainteresowany zrezygnuje w tym wypadku z zawarcia umowy szukając mieszkania, gdzie podpisze zwykłą umowę najmu.

A może bez najmu okazjonalnego?

Możemy też zrezygnować z wymogu stosowania najmu okazjonalnego i zawrzeć z obcokrajowcem zwykłą umowę najmu. Większość osób, które przyjeżdża do naszego kraju robi to w poszukiwaniu lepszego życia. Chcą je sobie ułożyć odpowiedzialnie i legalnie ? otrzymują zezwolenie na pracę i kartę pobytu. Podobnie jak duża część polskiej emigracji na zachodzie Europy, przyjeżdżają do Polski by zarobić, a nie rozrabiać. Zależy im więc, żeby regulować swoje zobowiązania i nie powodować problemów. Osobiście, mam bardzo dobre zdanie o obcokrajowcach i cenię współpracę z nimi.

Co się stanie jeśli zaczną się kłopoty? Widmo utraty zezwolenia na pracę i deportacji będzie nad nimi ciążyć bardziej niż najem okazjonalny. Można też zabezpieczać się na wszelki wypadek wyższą kaucją (tam gdzie będzie to możliwe) i dodatkowym ubezpieczeniem OC najemcy.

 

Wynajem cudzoziemcom to nadal temat, który powoduje obawy. Wielu wynajmujących nie godzi się na wynajem obcokrajowcom z obawy na trudność w dochodzeniu ewentualnych roszczeń. Nie warto jednak zamykać się na współpracę z takimi osobami ? często będą to bardzo dobrzy i rzetelni najemcy. Jeśli jednak chcemy dodatkowo zabezpieczyć się najmem okazjonalnym, musimy być gotowi na nieco więcej trudności niż przy stosowaniu go przy umowach z Polakami.copyscape-seal-blue-120x100

Borysław Pasierbski

wynajemca logo bez krawedzi

Oceń artykuł

słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (6 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

7 Comments

 1. Sylwia

  Czy w przypadku najmu okazjonalnego z obcokrajowcem mogę oni podać adres lokalu do przeprowadzki poza granicami Polski?

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Mogą, ale już na samym etapie egzekucji komorniczej mogą pojawić się duże problemy.

   Reply
 2. Maciej P

  Wynajmowałem ostatnio mieszkanie Gruzinowi, na studiach w Polsce, od października 2017.

  Umowę spisaliśmy tylko po angielsku i pytanie, czy to jest wystarczające z punktu widzenia naszego prawa? Była to umowa zwykła najmu, nie okazjonalnego.

  Poza tym kolega Gruzin się był zmył po pół roku, oczywiście bez respektowania trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Na szczęście miałem kaucję i zostawił trochę kupionych mebli z IKEA.

  Ale takiemu nic nie zrobisz jak ci powie z dnia na dzień, że on jutro ma samolot i do widzenia, nie wraca. Szukaj wiatru w polu.

  MImo wszystko wolę takich nieuczciwych, niż tych, co zwyczajnie siedzą w lokalu bez płacenia i jeszcze bezczelnie straszą policją właściciela za naruszenie miru domowego.

  Pozdrawiam wynajmujących.

  Reply
 3. Ja

  Witam.
  Czy umowa najmu musi być sporządzona w dwóch językach np. polskim i ukraińskim ??? Czy tylko w polskim ???
  Czy jest gdzieś gotowy druk takiej umowy najmu ???
  Pozdrawiam i czekam na odp.

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Umowa może być sporządzona tylko w języku polskim, ale może być również przełożona na język ukraiński, np. jako załącznik.
   Umowę najmu znajdziesz pod tym adresem: https://sklep.wynajemca.com.pl/pl/c/Umowy-najmu/1

   Reply
 4. Maciej P

  DZień dobry,

  Szukam informacji na temat wynajmu mieszkania obcokrajowcom i ewentualnego zakonczenia wynajmu przed czasem w przypadku problemów z regulowaniem należności przez najemcę. RAczej skłaniałbym się do podpisania umowy najmu w zwykłej formie, nie najmu okazjonalnego.
  Chodzi o obywateli spoza Unii jak i obywateli UE.

  Czy obcokrajowca przebywającego w Polsce legalnie, posiadającego pracę i wszystkie dokumenty, także chronią polskie przepisy o ochronie lokatorów, które ewidentnie dyskryminują właścicieli nieruchomości?

  Czy można po prostu rodzinę obcokrajowców ‚wyprosić’ za drzwi, jeśli uchylają sie od płacenia np drugi miesiąc i nic nie wskazuje na to, że zaczną regulować płatności?

  DZiękuję za pomoc i informacje w tej sprawie.

  Maciej P.
  Wynajmujący w Warszawie

  Reply
  1. Borysław (Post author)

   Oczywiście, że obcokrajowców również chronią zapisy ustawy o ochronie praw lokatorów – nigdzie nie ma (i nie może być) rozróżnienia czy to Polak czy też nie. Z cudzoziemcami jest jednak o tyle kłopot, że ciężko jest z nimi podpisać umowę najmu okazjonalnego, bo często nie mają lokalu do którego mogliby się wyprowadzić po zakończeniu najmu. Z drugiej jednak strony, obcokrajowcy z mojego doświadczenia mogą bardziej dbać o mieszkanie i przestrzegać zapisów z umowy najmu (choć nie jest to reguła) bo chcąc budować sobie przyszłość tutaj w kraju, niebardzo chcą prowadzić do konfliktów i problemów.

   Reply

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *