Najem okazjonalny jest coraz częściej stosowaną formą zabezpieczenia wynajmującego przed kłopotliwymi lokatorami. W zdecydowanej większości przypadku to rozwiązanie stosuje się przy umowach zawieranych z naszymi rodakami, nie znaczy to jednak, że najmu okazjonalnego nie możemy zastosować wynajmując mieszkanie cudzoziemcom - czasami możemy przy tym napotkać pewne problemy.
By zastosować najem okazjonalny, jedną z przesłanek do spełnienia jest wskazanie przez najemcę nieruchomości do której może się wyprowadzić po zakończeniu umowy najmu i otrzymanie oświadczenia właściciela tej nieruchomości, w którym wyraża zgodę na przyjęcie najemców pod swój dach. Przeważnie, gdy rozmawiamy z Polakami, mają oni kogo poprosić o takie oświadczenie - z reguły są to rodzice albo inne bliskie im osoby. Takiego komfortu nie będą mieć jednak cudzoziemcy, którzy w naszym kraju dopiero układają sobie życie, nie mając w Polsce znajomych z dobytkiem w postaci własnego mieszkania.
Co w tej sytuacji zrobić? Teoretycznie, nieruchomość w której najemca mógłby zamieszkać nie musi wcale znajdować się na terenie Polski - mógłby więc zdobyć oświadczenie od osób mu bliskich w miejscu pochodzenia - nigdy jednak nie próbowałem tej drogi, bo rodzi nieprzewidziane ryzyka w przypadku eksmisji. Z reguły, niestety zmuszeni będziemy odmówić zawarcia umowy, bo brak spełnienia tylko tej jednej ustawowej przesłanki zaprzepaści możliwość zastosowania najmu okazjonalnego. To bolączka, która nie została przez prawodawcę do końca przemyślana.
Inny problem możemy napotkać u notariusza. Ten, jako przedstawiciel prawa musi przy sporządzeniu aktu o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez najemcę potwierdzić, że osoba składająca oświadczenie jest w stanie je zrozumieć, czyli posługuje się językiem polskim w stopniu co najmniej komunikatywnym. Jeśli nasz potencjalny najemca rozmawia swobodnie po polsku to nie ma problemu, w przeciwnym wypadku zmuszeni będziemy skorzystać z usług tłumacza, który odczytywane przez notariusza zapisy będzie na bieżąco przenosić na język ojczysty przyszłego lokatora.
Taka usługa oczywiście kosztuje. Możemy ją przerzucić na najemcę, tym bardziej jeśli sami pokrywamy koszty aktu notarialnego, ale koniec końców może się okazać, że zainteresowany zrezygnuje w tym wypadku z zawarcia umowy szukając mieszkania, gdzie podpisze zwykłą umowę najmu.
Możemy też zrezygnować z wymogu stosowania najmu okazjonalnego i zawrzeć z obcokrajowcem zwykłą umowę najmu. Większość osób, które przyjeżdża do naszego kraju robi to w poszukiwaniu lepszego życia. Chcą je sobie ułożyć odpowiedzialnie i legalnie - otrzymują zezwolenie na pracę i kartę pobytu. Podobnie jak duża część polskiej emigracji na zachodzie Europy, przyjeżdżają do Polski by zarobić, a nie rozrabiać. Zależy im więc, żeby regulować swoje zobowiązania i nie powodować problemów. Osobiście, mam bardzo dobre zdanie o obcokrajowcach i cenię współpracę z nimi.
Co się stanie jeśli zaczną się kłopoty? Widmo utraty zezwolenia na pracę i deportacji będzie nad nimi ciążyć bardziej niż najem okazjonalny. Można też zabezpieczać się na wszelki wypadek wyższą kaucją (tam gdzie będzie to możliwe) i dodatkowym ubezpieczeniem OC najemcy.
Wynajem cudzoziemcom to nadal temat, który powoduje obawy. Wielu wynajmujących nie godzi się na wynajem obcokrajowcom z obawy na trudność w dochodzeniu ewentualnych roszczeń. Nie warto jednak zamykać się na współpracę z takimi osobami - często będą to bardzo dobrzy i rzetelni najemcy. Jeśli jednak chcemy dodatkowo zabezpieczyć się najmem okazjonalnym, musimy być gotowi na nieco więcej trudności niż przy stosowaniu go przy umowach z Polakami.
Czego nie robić przed i w trakcie wynajmowania mieszkania? Jak nie stracić na wynajmie nieruchomości? Uniknij 10 najczęstszych błędów, które popełniają właściciele mieszkań. Ciesz się stabilnym i pewnym dochodem z wynajmu. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w najnowszej książce. Zapraszam do lektury!
Zestaw dokumentów przygotowanych do efektywnego wynajmu mieszkania na pokoje. Umowy przeznaczone przede wszystkim dla osób, które chcą zmaksymalizować swoje zyski z wynajmu, nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie i właściwych zapisach umownych. Wystarczy, że pobierzesz gotowy wzór, uzupełnisz swoimi danymi oraz informacjami o najemcy. Korzystając z gotowego wzoru, nie zapomnisz o żadnych istotnych aspektach wpływających na bezpieczeństwo podpisywanej umowy najmu na pokoje.
Zapewnij sobie spokój, szybszą eksmisję, narzędzia do egzekwowania obowiązków najemcy i terminową płatność czynszu! Ponad 100 postanowień umownych, wszystkie załączniki i oświadczenia. Wszystko znajdziesz w gotowej umowie najmu okazjonalnego. Zamów wzór dokumentu i podpisz korzystną umowę z najemcą, która zagwarantuje Ci maksimum swobody działania oraz bezpieczeństwo.