Ogłoszenie warte uwagi: zdjęcia

Decydując się na samodzielny wynajem mieszkania, jednym z najczęściej wybieranych kanałów dotarcia do najemcy są portale internetowe, które z jednej strony dają możliwość bezpłatnego zamieszczenia ogłoszenia, a z drugiej gwarantują (przynajmniej hipotetycznie) dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Choć proces wydaje się oczywisty, a większość z nas widziało pewnie setki tego typu ogłoszeń, wciąż zaobserwować można ogromną ilość błędów, które w mniejszym lub większym stopniu mogą utrudnić nam znalezienie najemców. Właściwie przygotowana oferta nie tylko zainteresuje większą grupę potencjalnych lokatorów, ale również ograniczy okres pustostanów. Ogłoszenie warte uwagi to nowy cykl artykułów, które pomogą Ci przygotować atrakcyjną ofertę wynajmu, byś jak najszybciej mógł zacząć czerpać zysk z własnej nieruchomości.

Chcę to mieć

Czy przeglądałeś lub przeglądałaś kiedykolwiek katalog jakiegoś nowego samochodu? Czy przeglądając go, widziałeś tą przestrzeń? Zestaw audio? Wygodne fotele? Pojemny bagażnik? A może jeszcze inne wyposażenie? Doskonała, błyszcząca karoseria na starannie dobranym tle. Samochód idealny. Przeszło Ci kiedyś przez myśl: "Chcę go kupić", jeszcze przed jazdą próbną? Nic dziwnego. Odpowiednio wykonane zdjęcia mogą czynić cuda. Nawet brak fizycznego kontaktu z interesującym nas przedmiotem, przy właściwym wyeksponowaniu jego zalet może pobudzić naszą wyobraźnię i zakodować w nas pozytywne nastawienie, bardzo ważne przy późniejszym podejmowaniu decyzji o ewentualnym zakupie. Podobnie jest z mieszkaniem.

Nie, nie będę Cię kierować do profesjonalnego fotografa i grafika, który stworzy z Twoich czterech kątów całodzienne studio fotograficzne. Przedstawię kilka elementów, które - jeśli zwrócisz na nie uwagę - pomogą Ci osiągnąć efekt "WOW" u odbiorcy i szybciej znaleźć najemcę.

Porządek i szczegóły

O przygotowaniu mieszkania pod wynajem pisałem już wcześniej. Przypomnę tylko, że właściwe podejście do najmu nie obejmuje wyłącznie starcia kurzy i odkurzenia podłóg przed wprowadzeniem się nowego najemcy. Powinniśmy zadbać o opróżnienie mieszkania ze wszystkich naszych rzeczy osobistych, usunięcie wszelkich usterek, wysprzątanie szuflad, dokładne wyczyszczenie miejsc za meblami oraz ewentualne odmalowanie ścian (najlepiej na kolor neutralny: biały, beżowy lub jego odcienie). Są to jedne z kluczowych czynności, które mają wpływ na efekty naszych kolejnych działań, niezależnie czy mówimy teraz o tworzeniu oferty czy prezentacji mieszkania potencjalnemu najemcy.

Powyżej znajdują się dwa zdjęcia. Tzw. "przed i po" w jednym z mieszkań, których właściciele zdecydowali się zlecić zarządzanie wynajmem firmie Gestor Home. Które z tych zdjęć przemawia bardziej? Gwarantuję Wam, że czysta i wolna od przedmiotów osobistych kuchnia po prawej pozwoliła błyskawicznie wynająć to mieszkanie. Dzięki kilku prostym zabiegom udało nam się uruchomić wyobraźnię najemcy, który "poczuł" jak dobrze może się czuć w tym pomieszczeniu.

Pamiętajmy jeszcze, aby unikać wejścia w kadr przy robieniu zdjęcia w miejscach gdzie znajdują się lustra. Skupia to niepotrzebnie uwagę oglądającego i psuje efekt wykonywanej fotografii.

Główne zalety

Oferta ma przede wszystkim zainteresować, a aby to zrobić musimy pokazać to, co jest mocną stroną mieszkania. Wróćmy na chwilę do dwóch zdjęć u góry. To po lewej jest zwykłym rzutem na kuchnię, w której widzimy, że pewnie znajdują się w niej najpotrzebniejsze sprzęty, jest piekarnik, okap. Dostrzec można też coś jeszcze: podłogę. W pewnym momencie kafelki przechodzą w panele podłogowe - pojawia się więc pytanie, czy to oddzielna kuchnia czy niewielki aneks kuchenny? Jak daleko jest z niej do salonu? Zerknijcie teraz na zdjęcie po prawej: wykadrowane, skupione na samej kuchni. Nadal widoczne są wszystkie interesujące nas sprzęty, lepiej jednak widzimy ładną zabudowę kuchenną, zlew widać, że jest sporo większy niż na poprzednim zdjęciu, oświetlenie nadaje przyjazny efekt, a podłoga? Jednolita, same kafelki. Już nie zadajemy sobie innych pytań, które moglibyśmy zadawać sobie wcześniej. To nie znaczy, że ta kuchnia wprowadza w błąd. Absolutnie nie. To zdjęcie zwyczajnie eksponuje jej zalety i jest doskonałym przykładem na to jak można wskazać mocne strony pomieszczenia, które uważamy za atut mieszkania. Dokładnie w ten sam sposób możemy podejść do każdego innego pomieszczenia, ale nie tylko.

Położenie jest ciekawe? Niedaleko znajduje się park albo jest widok na piękną panoramę miasta? Nie bójmy się to eksponować. Osoby uwielbiające spacery lub uprawiające jogging od razu wyobrażą sobie siebie samych w tym miejscu. O wszystkich innych ewentualnych mankamentach jeszcze zdążycie porozmawiać. Wszystko w swoim czasie.

Dzień czy noc?

Jednym z najczęstszych błędów wykonywanych przy robieniu zdjęć jest niewłaściwe oświetlenie pomieszczeń. Jeśli jesteśmy amatorami fotografii i nie bardzo wiemy, o której porze uda nam się zrobić najlepsze zdjęcie to nie bójmy się próbować. Jeśli o 9.00 rano słońce zbyt mocno wpada nam do sypialni to może lepiej będzie zrobić taką sesję wieczorem, gdy sami oświetlimy pokój przy pomocy sztucznego światła, mogąc przy tym bawić się nieco jego natężeniem poprzez wybór czy ma się palić pięć czy tylko trzy żarówki. Niektóre ujęcia można nawet specjalnie powtarzać przy różnym oświetleniu - i tym sztucznym i tym naturalnym - pokazując najemcom jak ładnie prezentuje się mieszkanie o każdej porze dnia i nocy. Warunkiem jest tylko, aby oba były dobrej jakości i były wartością dodaną w ogłoszeniu. Co ciekawe, nawet jeśli zdecydujemy się wykonywać zdjęcia w ciągu dnia, warto zapalić również sztuczne oświetlenie znajdujące się w mieszkaniu. Z reguły nie będzie się to mocno rzucać w oczy, a wprowadzi efekt jeszcze lepszego oświetlenia. Każdy z nas lubi przecież ładnie nasłonecznione mieszkania.

Podsumowanie

By wykonać zdjęcia dobrej jakości wcale nie musimy kończyć specjalnych kursów, zatrudniać fotografów czy kupować profesjonalnego sprzętu. Oczywiście dobrze jest robić zdjęcia dobrym aparatem. Nie osiągniemy zamierzonego efektu posługując się aparatem z telefonu o rozdzielczości 0,5 mpx, ale jeśli użyjemy ogólnodostępnych tanich aparatów lub tych wbudowanych w smartfony o nieco lepszej jakości to przy zachowaniu zdrowego rozsądku, uruchomieniu własnej wyobraźni i wykorzystaniu wyżej wymienionych wskazówek zrobisz zdjęcia, które z pewnością zachęcą do obejrzenia Twojego mieszkania.

Oceń ten artykuł:
4.7/5 14 głosów
Borysław Pasierbski
Prawnik z wykształcenia, przedsiębiorca i aktywny inwestor na rynku nieruchomości. Kompleksowo zajmuję się obsługą najmu nieruchomości. Staram się pomagać wszystkim wyNajemcom tak, aby zmaksymalizować ich pasywne zyski i redukować ryzyko związane z wynajmem. Nieruchomości są moją pasją, w której stale dążę do samorozwoju i przekazuję swoją wiedzę innym, aby efektywnie zarządzać najmem mieszkań i nie tylko.

Polecane produkty w sklepie

Sposoby na okres martwy na rynku najmu
Decydując się na samodzielny wynajem mieszkania, jednym z najczęściej wybieranych kanałów dotarcia do najemcy są portale internetowe, które z jednej strony dają możliwość bezpłatnego zamieszczenia ogłoszenia, a z drugiej gwarantują...
Czytaj więcej
Jak najlepiej zabezpieczyć wynajem mieszkania
Decydując się na samodzielny wynajem mieszkania, jednym z najczęściej wybieranych kanałów dotarcia do najemcy są portale internetowe, które z jednej strony dają możliwość bezpłatnego zamieszczenia ogłoszenia, a z drugiej gwarantują...
Czytaj więcej
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania przy umowie najmu
Jak w razie szkód w mieszkaniu udowodnić, że Najemca ponosi za nie winę i oszczędzić sobie kosztów związanych z przywróceniem stanu poprzedniego? Po to właśnie jest szczegółowy protokół zdawczo-odbiorczy.
Czytaj więcej

Może też Cię zainteresują:

Skarga do Rzecznika Praw Obywatelskich
Ustawa o ochronie praw lokatorów od lat stawia w gorszej pozycji właściciela mieszkania. Zadziwiające, że obowiązująca od 2001 roku ustawa o ochronie praw lokatorów nie zmobilizowała nikogo do zbadania zgodności...
Czytaj więcej
Skarga
Decydując się na samodzielny wynajem mieszkania, jednym z najczęściej wybieranych kanałów dotarcia do najemcy są portale internetowe, które z jednej strony dają możliwość bezpłatnego zamieszczenia ogłoszenia, a z drugiej gwarantują...
Czytaj więcej
Odpowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich na skargę dotyczącą ochrony praw lokatorów
Decydując się na samodzielny wynajem mieszkania, jednym z najczęściej wybieranych kanałów dotarcia do najemcy są portale internetowe, które z jednej strony dają możliwość bezpłatnego zamieszczenia ogłoszenia, a z drugiej gwarantują...
Czytaj więcej
GEHOS sp. z o.o.
ul. Szafera 84/3
71-245 Szczecin
NIP 9552395797
Copyrights 2023 - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i marketing: